Hrvatske šume ostvarile najbolji rezultat u povijest tvrtke: Prosječna plaća radnika preko 6 tisuća kuna

Autor: Poslovni.hr , 24. svibanj 2016. u 09:57
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

U ovoj poslovnoj godini ostvareni su ukupni prihodi u iznosu 2.084,7 milijuna kuna i u odnosu na isto razdoblje 2014. godine manji su za 1%, a u odnosu na godišnji plan veći su za 7%.

Hrvatske šume d.o.o. ostvarile su u 2015. godini dobit prije oporezivanja u iznosu od 235,2 milijuna kuna, dok dobit nakon oporezivanja iznosi 186,4 milijuna kuna. Time je nastavljen trend povećanja dobiti započet 2012. godine.

Na financijsku stabilnost i rast dobiti najviše je utjecala racionalizacija troškova, jer je iz realizirane proizvodnje razvidno da se sječa, a isto tako i ulaganje u šume izvršava unutar propisa definiranih od strane Ministarstva poljoprivrede.

Važno je reći da od travnja 2013. godine Hrvatske šume d.o.o. nemaju kreditnih obveza prema poslovnim bankama. Sve svoje obveze financiramo iz vlastitih sredstava. Na dobar rezultat poslovanja ove godine značajno je utjecalo smanjenje rashoda u odnosu na prethodnu poslovnu godinu.

Smanjenju rashoda pridonijela je i bolja naplata od kupaca zbog strožih uvjeta prodaje i naplate instrumenta osiguranja plaćanja. Prethodnih godina provedena su vrijednosna usklađenja za kupce koji su imali velike višegodišnje dugove kao i za reprogramirana potraživanja koja nisu uredno naplaćena. Tako su troškovi vrijednosnih usklađenja potraživanja manji za 24,9 milijuna kuna u odnosu na 2014. godinu, što je rezultat bolje naplate dospjelih potraživanja.

U ovoj poslovnoj godini ostvareni su ukupni prihodi u iznosu 2.084,7 milijuna kuna i u odnosu na isto razdoblje 2014. godine manji su za 1%, a u odnosu na godišnji plan veći su za 7%.  

U ukupnim prihodima najznačajniji su poslovni prihodi koji iznose 2.063,5 milijuna kuna i koji su se smanjili u odnosu na 2014. godinu za 1%. Prihodi od prodaje drvnih sortimenata iznose 1.562,4 milijuna kuna i u odnosu na prethodnu godinu imaju smanjenje od 18,6 milijuna kuna ili 1%.

Ulaganja u biološku obnovu šuma iz sredstava OKFŠ-a, u odnosu na prošlu godinu, manja su za 48,4 milijuna kuna. Kako bismo osigurali da se sva potrebna ulaganja u šume izvrše sukladno propisima, odnosno Zakonu o šumama, razlika sredstava se nadoknađuje značajnijim ulaganjem vlastitih sredstava.

Rashodi su ostvareni s 1.849,5 milijuna kuna. U odnosu na prošlu godinu, kada su iznosili1.958,0 milijuna kuna manji su za 6%, a u odnosu na godišnji plan manji su za 1%.

Troškovi osoblja su u ovom razdoblju sudjelovali u rashodima u iznosu 910,5 milijuna kuna. To je u odnosu na prošlu godinu, kada su iznosili 888,8 milijun kuna, povećanje od 21,7 milijuna kuna. Razlog povećanja troškova plaća je isplata regresa a sve sukladno Kolektivnom ugovoru za radnike Hrvatskih šuma d.o.o. Regres je iznosio 33.683 tis. kuna. On je u 2015. godini bio oporeziv i teretio je troškove plaća dok je 2014. godine bio isplaćen kao prigodna nagrada iz neoporezivog dijela dohotka. Tijekom 2015. godine poduzimane su mjere zbrinjavanja radnika radi smanjivanja troškova. Tako je putem osobno uvjetovanih otkaza iz Hrvatskih šuma d.o.o. otpremljeno 146 radnika. Trošak ovih otpremnina iznosio je 21,7 mil. kuna.

Prosječna neto plaća po radniku u Društvu iznosi 6.006 kuna i u odnosu na prosječnu mjesečnu neto plaću u Republici Hrvatskoj, koja iznosi 5.710 kuna, viša je za 5%. Istovremeno je prosječna mjesečna bruto plaća iznosila 8.046 kuna i u odnosu na prosječnu mjesečnu bruto plaću u Republici Hrvatskoj, koja iznosi 8.054 kuna, gotovo je jednaka.

Prosječan broj zaposlenih je u odnosu na prošlu godinu smanjen za 3%, a ukupan broj zaposlenih u Hrvatskim šumama d.o.o. na kraju ovog obračunskog razdoblja iznosi 7.255 radnika. Od toga je broja 7.173 radnika zaposleno na neodređeno vrijeme, a 82 radnika na određeno vrijeme.

Za redovne otpremnine radi odlaska u mirovinu i jubilarne nagrade, sukladno aktuarskom obračunu, Hrvatske šume imaju rezervirana sredstva u iznosu 43,7 milijuna kuna, a za prenesene godišnje odmore 24,6 milijuna kuna. Ova rezerviranja nisu imala utjecaja na troškove 2015. godine.   

U troškove poslovanja ovog razdoblja uključene su i dodatne rezervacije za otpremnine radnicima u iznosu 61,2 milijuna kuna. Ukupan iznos sredstava rezerviranih za sudske sporove iznosi 62,2 milijuna kuna, od čega je iznos od 8,8 milijuna kuna dodatno teretio troškove 2015. godine.

Ukupna imovina Društva se u 2015. godini u odnosu na isto razdoblje 2014. godine povećala za 11%. Vrijednost pojedinih pozicija materijalne imovine iskazana je po trošku nabave. Dugotrajna materijalna imovina obuhvaća sredstva koja Društvo koristi u proizvodnji proizvoda, isporuci roba i usluga, te u administrativne svrhe i čiji je procijenjeni korisni vijek upotrebe duži od godine dana i čiji je iznos sukladan Zakonu o porezu na dobit. Najveći udio u strukturi materijalne imovine imaju građevinski objekti sa 70%.

Komentirajte prvi

New Report

Close