Kreće najveća talijanska privatizacija od 90-ih godina

Autor: Ana Maria Filipović Grčić , 12. listopad 2015. u 22:00
Kao posljedica privatizacije zatvorit će se 300 poslovnica u godinu dana/REUTERS

Posljednje velike privatizacije dogodile su prije dvadesetak godina kada su prodani udjeli u Eniju i Enelu.

Italija će se prodajom 40 posto dionica Poste Italiane upustiti u najveću privatizaciju u posljednjih deset godina.

Država prodajom planira priskrbiti 3,9 milijardi eura, pri čemu bi se cijena dionice kretala između šest i 7,5 eura, čime se tržišna vrijednost nacionalnog poštanskog operatera penje na 9,8 milijardi eura. Predstavljanje investitorima (roadshow) počelo je u ponedjeljak, a Poste Italiane i njeni financijski savjetnici uvjereni se da će prodaja, bez obzira na tržišne turbulencije, proteći dobro. Na Milanskoj burzi dionicama bi se trebalo početi trgovati krajem mjeseca.

"Po talijanskim standardima, ovo je vrlo velika privatizacija koja će otvoriti put investitorima", rekao je Financial Timesu Francesco Caio, izvršni direktor Poste Italiane. "Daje nam mogućnost da pokažemo za što smo, i kao država i kao društvo, sposobni" dodao je Caio. Inicijalnom javnom ponudom (IPO) dionica pošte premijer Matteo Renzi potvrdio je svoju reformističku reputaciju, dok njegova vlada u ovom potezu vidi nastavak odgođenog programa privatizacije.

Posljednje velike privatizacije dogodile su se 90-ih godina kada su prodani udjeli u energetskim kompanijama Eniju i Enelu. Poste Italiane trenutno generiraju 28,5 milijardi eura godišnjeg prihoda grupe, drže 420 milijardi eura u štednim depozitima i imaju oko 32 milijuna klijenata. Tajming IPO-a presudan je za talijansko gospodarstvo koje, nakon trogodišnje stagnacije, ove godine očekuje rast od 0,9 posto. Privatizacija će imati i posljedice, pa će u 12 mjeseci u restrukturiranju 145.000 zaposlenika otići u prijevremenu mirovinu, a zatvorit će se i 300 poslovnica. 

Show Ferrarija

Start na Petoj aveniji

Prestižnim eventom na njujorškoj Petoj aveniji u ponedjeljak je započelo predstavljanje investitorima za Ferrarijevu inicijalnu javnu ponudu (IPO). Njome će pokušati privući pažnju najbogatijih pripadnika zapadnog svijeta, dok će na glamuroznoj turneji testirati kolebljivost tržišta nakon VW-ova skandala. Ukoliko se Ferrarijev IPO uspješno realizira, bogatstvo 70-godišnjeg Piera Ferrarija, sina osnivača Enza Ferrarija, popet će se na 1,3 milijarde dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close