Relativno blagonakloni stav Međunarodnog monetarnog fonda da su najavljeni potezi Vlade i smanjenje javne potrošnje korak u dobrom smjeru, izraz su dobre volje, no pravi test raspoloženja kreditora i rejtinga agencija bit će proračun. Stav je to sugovornika Poslovnog dnevnika koje smo anketirali nakon MMF-ov posjeta novoj Vladi.
“Ne bih rekao da je MMF reagirao blagonaklono, njihov rječnik naprosto ne uključuje agresivno izražavanje iako su poznati doktrinarni stavovi. Poruka je da je Hrvatska na prvom koraku pravog puta, ali on uključuje bolne rezove. Nema razloga da pozicija prema Hrvatskoj bude različita od one prema Grčkoj, uz nijanse, sve je unutar istog paketa mjera”, kaže Luka Brkić s Fakulteta političkih znanosti.“Naprosto je riječ o prekratkom razdoblje za konkretne poteze. Na razini politika očito postoji konsenzus za provedbu ušteda i reforme, no puno je i nezadovoljnika koje bi takve mjere pogodile. MMF je svjestan toga, kao i činjenice da je situacija u zemljama regije ozbiljna”, smatra Anto Bajo, znanstvenik s Instituta za javne financije (IJF). I Svjetska banka, podsjeća, upozorila je da pretjerani rezovi, uz povećavanje poreznog opterećenja, ograničavaju potencijal za budući rast i produbljuju recesiju. U takvim uvjetima ključ za javne financije mogao bi biti u restrukturiranju državnih tvrtki koje bi ih iz dosadašnjih ovisnika o državnom proračunu, pretvorilo u kreatora dodatne vrijednosti i stabilizatora javnih financija. Da se od MMF-a i moglo očekivati relativno blago izvješće, smatra i glavni ekonomist SG Splitske banke Zdeslav Šantić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu