Holcim u projekt niskougljičnih vrsta cementa ulaže 9,6 mil. kn

Autor: Darko Bičak , 22. rujan 2021. u 22:00
Foto: pixabay

Dobili financijsku potporu Innovation Norway-a od 3,3 milijuna kuna.

Holcimova tvornica cementa u Koromačnu u Istri dobila je financijsku potporu Innovation Norway-a od 3,3 milijuna kuna za proizvodnju niskougljičnih vrsta cementa. Kako pojašnjavaju u Koromačnom, Innovation Norway je Norveški financijski mehanizam 2014 – 2021, a Holcimov je projekt sufinanciran u okviru Programa Business Development and Innovation Croatia. Cijeli projekt vrijedan je oko 9,6 milijuna kuna. Projekt započinje 1. listopada ove godine, a zbog tehnološke složenosti čitavoga posla trajat će do sredine 2023.

Mineralni dodaci

Nikola Kovačević, direktor Holcimove tvornice cementa, ističe da trenutno njihova tvornica u Koromačnu ima tehnološko ograničenje u doziranju mineralnih dodataka i zato su ovim projektom predvidjeli unapređenje te tehnologije. “Novi uvjeti, nakon što provedemo ovaj projekt, omogućit će nam veću upotrebu mineralnih dodataka. Inače, mineralni dodaci u cementu imaju trostruku korist: s jedne strane stvaraju se različite karakteristike u cementu kako bi se zadovoljili zahtjevi različitih vrsta gradnje. S druge strane povećava se korisna upotreba postojećih resursa i smanjuje upotreba prirodnih. Kao rezultat toga, treća korist je da se tako smanjuje udio klinkera u cementu, odnosno ugljični otisak.“, rekao je Kovačević. Dodaje da je cilj projekta povećanje konkurentnosti uz istovremeno smanjenje emisija CO2, manja potrošnja električne energije i manje emisije prašine. Tijekom projekta Holcim treba izgraditi zatvoreno skladište mineralnih dodataka i novi transportni sustav za njihovo doziranje te započeti proizvodnju dvije nove vrste cementa manjeg ugljičnog otiska.

Korištenje otpada

Prema zakonodavnom okviru Europske unije koji potiče dekarbonizaciju Europe do 2050. godine, u sljedećih nekoliko godina bit će potrebno potaknuti ulaganja u brojne tehnologije kojima će se smanjiti emisije CO2 odnosno ugljični otisak. Osim toga, Zeleni plan Europske unije predviđa kvalitetnije upravljanje prema hijerarhiji postupanja s otpadom, koja potiče korištenje otpada ili nusproizvoda jednog industrijskog procesa u stvaranju i proizvodnji nekog novog proizvoda. To je omogućeno i europskom normom za proizvodnju cementa, koja se primjenjuje i u Hrvatskoj.

2023. godine

projekt bi trebao biti dovršen i potpuno funkcionalan

Holcim Hrvatska je dio globalne Holcim grupe sa sjedištem u Švicarskoj koja zapošljava 70.000 radnika u više od 70 zemalja diljem svijeta. U Hrvatskoj tvrtka zapošljava oko 250 radnika s prosječnom plaćom od 12.077 kuna, a lani su ostvarili prihod od 445,7 milijuna kuna.

Komentirajte prvi

New Report

Close