Europski su regulatori najavili kako će istražiti spašavanje njemačke regionalne banke West LB kojoj je prijetio kolaps nakon što je nakupila velike gubitke zbog investicija u američke drugorazredne hipoteke. Europska komisija je poručila kako je smisao pregledavanja dugoročnog plana restrukturiranja te banke uvjeriti se je li poštovano zakonodavstvo Unije kako bi se izbjegla potencijalna negodovanja konkurentskih banaka odnosno narušavanje tržišta. West LB je banka sa sjedištem u Düsseldorfu koja je prošle godine zabilježila 1,6 milijardi eura gubitaka i jedna je od nekoliko europskih banaka koja je bila izložena krizi drugorazrednih kredita koja je “izbrisala” desetke milijardi dolara iz bilanci svjetskih banaka. Istraga je pokrenuta nakon što je Komisija u travnju odobrila plan njemačkih vlasti kojim bi se osigurala sredstva od najviše pet milijardi eura za potencijalne gubitke West LB-a.
Održivo rješenje
Javni dioničari te banke, pokrajna Sjeverna Rajna-Vestfalija i nekoliko regionalnih štedionica, započeli su sanaciju banke i inzistirali na smanjenju troškova kako bi se spasila od propasti. Sada europski regulatori pažljivo razmatraju taj plan, što je i uobičajeno prilikom velikih subvencija koje daje država. Europska povjerenica za konkurentnost Neelie Kroes je izjavila kako je uvjerena da će se pronaći održivo rješenje za tu banku. “Istu stvar smo prije nekoliko mjeseci napravili sa slučajevima spašavanja banaka Northern Rock, Sachsen LB i IKB”, kazala je Kroes.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu