Tridesetogodišnja Chen Kuo imala je ono o čemu sanjaju mnogi Kinezi – vlastiti stan i dobro plaćen posao u multinacionalnoj korporaciji. No u listopadu je odselila u Australiju kako bi ondje započela život bez sigurnih planova za budućnost.
Poput tisuća Kineza koji svoj dom napuste svake godine, nju je povukla misao da bi izvan Kine mogla živjeti bolje. Unatoč tome što je Kina u posljednjih nekoliko godina ostvarila strahovit gospodarski napredak, nju je u Australiju privukla zdravija okolina, čvrst sustav socijalnih usluga te sloboda da ostvari obitelj u zemlji koja jamči vjerske slobode. "Život u Kini vrlo je stresan. Ponekad bi u revizorskoj tvrtki radila 128 sati tjedno", kaže Chen Kuo, "a u inozemstvu će mi biti lakše djecu odgajati u kršćanskom duhu. Život je u Australiji slobodniji." Dok kineska Komunistička partija ovog mjeseca priprema važnu promjenu vlasti, država gubi rekordne brojke obrazovanih profesionalaca poput Chen Kuo. Posljednje godine za koju postoje statistički podaci, 2010., 508.000 Kineza otišlo je u 34 razvijene zemlje u sklopu Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj. U odnosu na 2000., riječ je o porastu za 45 posto. Sjedinjene Američke Države su Kinezima 2011. godine izdale 87.000 novih trajnih boravišnih dozvola, što je porast u odnosu na 70.000 zabilježenih godinu ranije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu