Prvi sveobuhvatni zakon na svijetu: Pravila oko upotrebe prepoznavanja lica, biometrijskog nadzora…

Autor: Ana Blašković , 13. svibanj 2023. u 07:00
Europa će prva postaviti pravila oko upotrebe prepoznavanja lica, biometrijskog nadzora i ostalih primjena AI-a/Shutterstock

Europski parlament donosi prvi zakon na svijetu za regulaciju AI-ja.

Odbori Europskog parlamenta usvojili su pregovarački mandat o zakonu o umjetnoj inteligenciji, ključni korak u definiranju pravila za novu, izvjesno, disruptivnu tehnologiju.

Dugoočekivani okvir za regulaciju alata umjetne inteligencije (AI), poput ChatGPT-a, bit će prvi sveobuhvatni zakon na svijetu koji će regulirati tehnologiju i postaviti pravila oko upotrebe prepoznavanja lica, biometrijskog nadzora i ostalih primjena AI-a.

Ključno u prijedlozima, o kojima se pregovaralo dvije godine, jest da će se alati umjetne inteligencije klasificirati prema percipiranoj razini rizika, na ljestvici od niske do neprihvatljive, piše Reuters. Vlade i kompanije koje koriste te alate imat će različite obveze, ovisno o razini rizika.

Na glasovanju u četvrtak zastupnici Europskog parlamenta složili su se zabraniti korištenje prepoznavanja lica u javnim prostorima, prediktivne policijske alate (poput scenarija Minority Reporta Stevena Spielberga), te nametnuti nove zahtjeve transparentnosti za generativne AI aplikacije poput OpenAI-jevog ChatGPT-a.

2

godine zastupnici EP-a raspravljali su o prijedlozima rješenja

Delikatan dogovor
“To je delikatan dogovor. Ali to je paket za koji mislim da daje nešto svima koji su sudjelovali u ovim pregovorima”, rekao je Dragos Tudorache, jedan od europarlamentaraca zadužen za izradu zakonskog prijedloga uoči glasovanja parlamentarnih odbora.

“Naša društva očekuju od nas da učinimo nešto odlučno po pitanju umjetne inteligencije i utjecaja koji ona ima na njihove živote. Dovoljno je upaliti TV… u posljednja dva ili tri mjeseca, i svaki dan vidite koliko ovo postaje važno za građane”, rekao je Tudorache.

Nacrt zakona sada prelazi u iduću fazu procesa u kojoj će zastupnici brusiti detalje s Europskom komisijom i državama članicama.

Zakon ide na glasovanje na plenarnu sjednicu Parlamenta u lipnju prije nego što se usuglase konačni uvjeti u razgovorima “trijaloga” u kojima sudjeluju predstavnici Europskog parlamenta, Vijeća Europske unije i Europske komisije. Nakon usvajanja članice će na raspolaganju imati odgodu od oko dvije godine kako bi se prilagodile novim zakonskim propisima.

Smanjiti rizike
“Ključna ideja je pokušati minimizirati rizike koje svaka tehnologija nosi, ali i iskoristiti transformacijske potencijale. Prije svega za povećanje kvalitete života, za europsku inovativnost i konkurentnost, te kao motor hvatanja koraka s najrazvijenijim državama svijeta”, rekao je u izjavi hrvatski eurozastupnik Karlo Ressler, potpredsjednik posebnog odbora za umjetnu inteligenciju.

Njemačka zastupnica Svenja Hahn rekla je Reutersu da su uspjeli “pronaći kompromis koji bi razmjerno regulirao umjetnu inteligenciju, zaštitio građanska prava te potaknuo inovacije i gospodarstvo”.

“Glasovanje je prekretnica u reguliranju umjetne inteligencije i jasan signal iz parlamenta da temeljna prava trebaju biti kamen temeljac toga”, nadovezuje se europarlamentarac Zelenih Kim van Sparrentak. “AI treba služiti ljudima, društvu i okolišu, a ne obrnuto”, zaključuje.

Komentirajte prvi

New Report

Close