Da izraelsko i palestinsko vodstvo žive u paralelnim svemirima, bilo je očito na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda krajem rujna. Izraelski se premijer Benjamin Netanyahu usmjerio na povlačenje crvene linije napada na iranska nuklearna postrojenja, a palestinski je predsjednik Mahmoud Abbas izložio nezadovoljstvo svoje zajednice Izraelom te pokušao oživjeti propali san o rješenju s dvije države.
Netanyahu je pri ruci čak imao vizualno pomagalo – primitivan crtež bombe. Obama problemima, i opasnim iranskim nuklearnim ambicijama i pravu Palestinaca na državu, treba ozbiljno pristupiti, no ni jedan ni drugi ne žele artikulirati zajedničko rješenje. U svojim govorima uglavnom pokazuju koliko su odmaknuli od mirovnih pregovora. Netanyahu je u obraćanju UNu rekao da smatra kako će do sljedećeg proljeća ili ljeta razvoj nuklearnog naoružanja u Iranu dosegnuti nezaustavljivu razinu te istaknuo da je nužno povući "jasnu crvenu liniju" kako bi Iran upozorili da mora obustaviti program obogaćivanja nuklearnog goriva jer bi inače moglo doći do vojnog napada. Iako je riječ o znatno preciznijem vremenskom okviru nego što je ranije govorio, činjenica da spominje sljedeću godinu znak je da se odmaknuo od prethodnih izjava o ranijem napadu. Unatoč tome, Netanyahu je u svojem govoru i dalje promicao vojnu akciju kad ima dovoljno vremena da se sankcijama i diplomatskim pregovorima dođe do mirnog rješenja. Prema izvještaju izraelskog Ministarstva vanjskih poslova sankcije koje su Sjedinjene Američke Države i Europa nametnule Iranu uvelike su utjecale na iransko gospodarstvo, a možda i na stabilnost vlade.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu