Ni u drugom produženom roku koji je vlada Crne Gore dala predstavnicima grčko-izraelskoga konzorcija Shikun&Binui-Aktor te tvrtke nisu dostavile ponudu za gradnju autoceste u ovoj državi. Taj je rok, naime, istekao u ponedjeljak navečer, a Shikun&Binui-Aktor nisu dali konačnu financijsku ponudu za prvu dionicu autoceste od Podgorice do Mateševa u dužini od 47 kilometara.
Naknadno uključenje
Umjesto najavljene ponude za prioritetnu dionicu autoceste Bar – Boljare, grčko-izraelski konzorcij, koji je ušao u igru nakon raskida koncesijskog ugovora s Konstruktorom, dostavio je promijenjenu ponudu pa je prvoj dionici od Podgorice dodana i treća od Virpazara do Đurmana, čija je dužina 17 kilometara. Konzorcij je čak napravio i određene izmjene u projektu. Predsjednik natječajne komisije i crnogorskoga pregovaračkog tima Zoran Radonjić kaže da će ponovno doći do odgađanja roka za konačno izjašnjavanje o ponudi. Prema njegovim riječima odluka će biti donesena do kraja idućeg tjedna. Do tada će crnogorska strana detaljno razmotriti promijenjenu ponudu Grka i Izraelaca te tek nakon konzultacija sa stručnjacima iz Međunarodne financijske korporacije (IFC) donijeti konačnu odluku. Radonjić kaže da grčko-izraelski konzorcij u dosadašnjim pregovorima nije izrazio želju da u određenoj mjeri spusti cijenu za gradnju autoceste. Njihova je ponuda znatno skuplja od one koju je dao hrvatski konzorcij. Međutim, Radonjić ne želi otkriti koliko Aktor i Shikun&Binui traže za dionicu Podgorica – Mateševo. Također nije poznato znači li uključivanje treće dionice od Virpazara do Đurmana, koja se po prioritetu trebala graditi tek nakon završetka dionica Podgorica – Mateševo i Mateševo – Berane, da namjeravaju u paketu spustiti cijenu za kompletan projekt. Predstavnici grčko-izraelskog konzorcija ovih dana najavili su da su na najboljem putu da osiguraju jamstva financijskih institucija. Crnogorska vlada također je dobila jasne signale od Europske investicijske banke da će podržati gradnju autoceste Bar – Boljare, a do kraja ovoga tjedna u Bruxelles putuje ministar prometa Andrija Lompar da bi osigurao i formalnu podršku Europske komisije.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu