Srbija je dogovorila proizvodnju dronova na svom teritoriju s izraelskim vojnim gigantom Elbit Systems, otkrivaju BIRN i Haaretz. Kompanija je godinama kritizirana zbog sudjelovanja u izraelskim vojnim operacijama u Gaza i na Zapadna Obala, prenosi N1.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je ranije naveo da će Srbija tvornicu otvoriti s inozemnim partnerom, i to iz Izraela, te da bi tvornica mogla početi s radom već u travnju, ali nije otkrio ime kompanije.
Vučić je 7. ožujka izjavio: „Uskoro otvaramo prvu tvornicu ozbiljnih dronova ovdje u našoj zemlji, vrlo ozbiljnih, najozbiljnije svjetske proizvodnje.“
BIRN i Haaretz navode da će Elbit Systems imati 51 posto vlasništva u tvornici, dok će 49 posto pripadati domaćem Yugoimport SDPR. Planira se proizvodnja dviju vrsta dronova – za bliske i daleke misije.
Tvornica će biti smještena u Šimanovcima, u objektu koji će biti zakupljen od tvrtke Pink Media Group.
Srbija i Izrael već imaju razvijenu suradnju u području naoružanja. Vrijednost izvoza streljiva i oružja iz Srbije u Izrael od 2023. porasla je 42 puta i dosegnula 114 milijuna eura, većinom preko SDPR.
Posebna izvjestiteljica UN-a za okupirana palestinska područja Francesca Albanese u izvješću iz lipnja 2025. navodi da je Elbit među kompanijama koje profitiraju od “genocida koji traje“ u Gazi, gdje je, od napada Hamasa u listopadu 2023., u izraelskim vojnim operacijama stradalo više od 70.000 Palestinaca.
Vuk Vuksanović, predavač na Odjelu za ratne studije King’s College London, kaže da motivi Srbije uključuju potencijalnu zaradu, pristup tehnologiji i znanju jedne od najnaprednijih vojnih kompanija. Izrael, s druge strane, želi osigurati “lanac opskrbe izvan vlastitog dvorišta koje je stalno u zoni sukoba”.
Planirani dronovi uključuju kratkodometni model velike nosivosti s rotacijskim krilima i napredniji dugodometni model, koji može letjeti na visinama većim od šest kilometara. Dugodometni dron opisuje se kao “napredniji” od već postojećeg Pegaza. Stručnjaci iz Utva također će sudjelovati u proizvodnji i prijenosu tehnologije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu