Anđelka Toto Ormuž iz Rockwoola i udruge Fire Safe Europe (FSE) u sklopu prezentacije 'Igra li se Europa vatrom' naglasila je da uslijed sve veće urbanizacije zaštita od požara postaje sigurnosnim imperativom. Dodala je i da su dovoljne samo tri minute da se požar proširi na cijelu sobu, i to iz razloga što zgrade u kojima boravimo sadrže više gorivih materijala nego ikada.
"Više od 90 posto vremena zapravo provodimo u zgradama, a jedna od većih prepreka stabilnoj sigurnosti su neharmonizirani zakoni. Primjerice, različita je maksimalna udaljenost do izlaza u slučaju nužde u školama. Frapantno je što u nekim dijelovima EU djeca moraju prijeći šest puta veću udaljenost do najbližeg izlaza", upozorila je Toto Ormuž. Također, članovi vatrogasne postrojbe Zagreb ovom su prilikom upozorili na važnost obraćanja pažnje na protupožarnu sigurnost i u gradnji energetski učinkovitih zgrada – što, nažalost, još uvijek nije postalo pravilom bez obzira što je energetska obnova trend koji bilježi sve veći zamah. "Dva najvažnija europska dokumenta koja potiču energetsku obnovu, niti jednom riječju ne spominju zaštitu od požara. Stoga smo 2011. godine osnovali Fire Safe Europe udrugu u Briselu, sastavljenu od stručnjaka, akademske zajednice, predstavnika industrije i vatrogasaca, kako bismo povećali vidljivost pitanja zdravlja i kvalitete života ljudi koji se nalaze na prvoj liniji obrane od vatre, pitanja sanacije nastale štete, a i kako bismo isticanjem jednostavne činjenice da određeni građevinski materijali mogu pospješiti širenje požara, spriječili buduće nesreće", potvrdila je Toto Ormuž.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu