U Hrvatskoj još ne postoji nijedan “pametni grad”. Iako su Zagreb, Rijeka, Varaždin, Osijek i Koprivnica otišli dosta daleko u projektima informatizacije, nijedan još nije integrirao svoje nove tehnološke usluge kako bi ga se mogao u cijelosti nazvati “pametnim”. Međutim, hrvatski gradovi nisu usamljeni u vezi s tim jer je slična situacija i u inozemstvu. Primjerice, udruga Intelligent Community Forum dodjeljuje godišnje nagrade najpametnijim gradovima, ali više kao poticaj za razvoj takvih zajednica. Nijedan od gradova koji su do sada dobili tu nagradu također nije u punom smislu te riječi – pametan. Lani je nagradu dobio švedski Stockholm, godinu prije južnokorejski Gangnam, a prije toga kanadski Waterloo. Predsjednik Uprave Infodoma Slavko Vidović kaže da Hrvatskoj nedostaje referentni model digitalnoga grada. “Kada se usvoji jedan takav model, onda ga se može jednostavno primijeniti na bilo koji drugi grad i tako ubrzati digitalizaciju i povećati efikasnost takvih projekata”, smatra Vidović.
Podaci središnje države
U Velikoj Britaniji pokrenuta je inicijativa za izradu tamošnjeg e-GIF standarda koji definira sve tehnološke elemente povezanosti nacionalnih i lokalnih zajednica. Vidović kaže da referentni modeli gradova moraju uključiti primjenu nacionalnih e-GIF standarda jer velik broj izvora dolazi od središnje države poput prostornih jedinica, katastra, stanovništva, registra pravnih subjekata i zemljišnih knjiga. Kod pametnih gradova nisu samo problem standardi već i naziv i opis takvih zajednica. Pametni gradovi još se nazivaju digitalnim gradovima i inteligentnim gradovima. Unatoč nizu naziva svi se slažu oko osnovnih postavki koje pametni gradovi donose. Voditelj prodaje i marketinga Končar INEM-a Ivan Polojac pojašnjava da digitalni gradovi čine zajednice koje su povezane širokopojasnom komunikacijskom infrastrukturom i u kombinaciji s inovativnim uslugama povezuju građane sa svijetom, odnosno lokalno s tvrtkama i državnim tijelima.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu