Ni ove godine nemaju sreće: Voćari uništavaju vlastite višnje zbog niske otkupne cijene

Autor: Poslovni dnevnik , 02. srpanj 2020. u 13:07
Na radu srpskih voćara najviše zarade otkupljivači i vlasnici hladnjača/SHUTTERSTOCK

Nezadovoljstvo otkupnom cijenom voćari najviše iskazuju na društvenim mrežama, ali ima i onih koji su u znak prosvjeda posjekli dio svojih nasada.

Srbija ni ove godine nema sreće s višnjama, čija je berba upravo počela, posebno kada je riječ o tzv. oblačinskoj višnji, koja je u srpskoj proizvodnji zastupljena s gotovo 85 posto.

Naime, ponuđena je otkupna cijena do 20 do 25 dinara (oko 1,3 do 1,6 kuna) za kilogram, te se mnogim voćarima berba uopće ne isplati. Jer, kada plate radnu snagu, zarade gotovo da i nema.

Za razliku od oblačinske, koja je industrijska višnja, tj, koristi se u preradi, vrsta šumadinka ima cijenu od 120 dinara za kilogram i za nju je otkup uglavnom već dogovoren. Kako za Blic rekao jedan od voćara s područja Gornjeg Milanovca, on će svoje višnje početi brati za desetak dana, ali otkup je već ugovorio.

Višnje od njega kupuje hladnjača iz Čačka i onda ih izvozi. Cijena šumadinke, koja je konzumna višnja, iznosi oko jednog eura. Ove godine urod je bio dobar, a očuvana je i kakvoća s obzirom da je vrijeme bilo nepovoljno. Zato će problema biti samo s otkupom oblačinske višnje.

Jedva pokriju troškove

Nezadovoljstvo otkupnom cijenom voćari najviše iskazuju na društvenim mrežama. Ali ima i onih, javlja agencija Beta, koji su u znak prosvjeda posjekli dio svojih nasada još prije berbe.

U okolici Leskovca cijena višnje je oko 25 dinara za kilogram. U mnogim selima neće biti otkupa, a izgleda niti berbe. I vlasnici hladnjača posljednjih se godina sve manje zanimaju za oblačinske višnje.

20

tona po hektaru može biti urod višanja, ovisno o starosti stabala i ulaganju u proizvodnju

Otkup je slab i u Prokuplju, dok su pojedini voćari za prvoklasne višnje dobivali do 50 dinara, što je rijedak slučaj, jer otkupljivači ne razvrstavaju oblačinske višnje već ih kupuju kao jednu klasu.

Prošle godine početna otkupna cijena oblačinske višnje bila je oko 40 dinara, ali brzo je pala te su mnogi voćnjaci ostali neobrani. Kako kažu voćari, najviše na njihovom radu zarade otkupljivači i vlasnici hladnjača, a njima jedva ostane da pokriju troškove.

Ipak, oblačinske višnje imaju veliki potencijal, posebno kada je riječ o preradi. Nedavno je otvoren Centar za razvoj inovativnih proizvoda od oblačinskih višanja, koji će se usmjeriti na razvoj i promociju kvalitetnih i zdravih prerađevina.

Hladnjače već prepune?

“Iako nismo organizirano radili na stvaranju brenda ‘oblačinska’, on je jako dobro poznat u svijetu, ali kod industrijskih prerađivača. Cilj je da oblačinske višnje jasnije predstavimo krajnjim potrošačima”, rekao je Miodrag Tomić, direktor kompanije Desing.

Ivan Petković iz Tajništva za poljoprivredu, rekao je Beti da je ovogodišnji urod višanja u niškom kraju odličan, višnje su izuzetno krupne i s visokim postotkom suhe tvari. Prema njegovim riječima, ovisno o starosti stabala i ulaganju u višnjike urod se kreće između osam i 20 tona po hektaru.

S otkupnom cijenom od 20 do 30 dinara po kilogramu proizvođači ne mogu pokriti ni osnovne troškove. Granična cijena s kojom bi mogli pokriti troškove je 50 dinara”, rekao je Petković.

U najgorem položaju trenutačno su proizvođači višanja s područja Gadžinog Hana jer je prije nekoliko dana obustavljen otkup. Jedina tvrtka koja se bavila otkupom odustala je od tog posla, uz obrazloženje da su hladnjače u Srbiji pune višanja i da ih nemaju kome prodati.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ovo na slici nisu višnje nego trešnje.

New Report

Close