Slovenska vlada razmatra smanjenje poreza na dodanu vrijednost na osnovne namirnice. Ekonomisti upozoravaju da niži PDV ne mora nužno značiti i niže cijene hrane.
U Sloveniji se hrana trenutačno oporezuje po stopi PDV-a od 9,5 posto. Tamošnja vlada je prošlog tjedna raspravljala o polazištima za intervencijske mjere za ograničavanje posljedica energetske krize.
Cijene se neće smanjiti
Očekuje se da će smanjenje poreza dovesti do smanjenja cijena hrane, ali ekonomisti oklijevaju donositi takve zaključke.
“Trenutačno je potražnja u nekim segmentima u Sloveniji vrlo jaka, posebno u hrani i prijevozu. Zbog nižeg PDV-a cijene se ne bi smanjile niti bi njihov rast prestao, ali bi profitirali oni koji prodaju. Bilo bi lakše prenijeti troškove na kupce”, uvjeren je ekonomist Maks Tajnikar u izjavi za RTV Slovenije.
“Poželjno bi bilo da to znači smanjenje cijena za kupce, ali to nije nužno. Taj porezni učinak može se preliti i unutar lanca”, objasnio je poljoprivredni ekonomist Luka Juvančič.
Ministarstvo financija također je prije dva mjeseca objavilo da “povijesne analize pokazuju da smanjenje stope PDV-a obično ne dovodi do odgovarajućeg smanjenja maloprodajnih cijena.” Smanjenje poreza prelijeva se samo u višu cijenu prije oporezivanja, dok se konačna cijena za potrošača ne mijenja.
Kako je izvijestio RTV Slovenije, na pitanje hoće li podići maloprodajne cijene u slučaju mogućeg smanjenja PDV-a, trgovci tvrde da to neće učiniti. Svako smanjenje PDV-a uvijek utječe na najjači izvor državnog proračuna, upozorava Tajnikar.
Povećanje konačnih cijena hrane uvijek se događa sa zakašnjenjem, upozorila je predsjednica Gospodarske komore Slovenije Mariča Lah. “Prvi prijedlozi za povećanje cijene prijevozničkih usluga mogli bi doći negdje do kraja travnja. Preostala povećanja cijena u lancu dolaze nešto kasnije”, kaže Lah.
“Posebno je važno da se takve mjere zapravo koriste kada je situacija zaista akutna. To znači kada dođe do stvarnog, iznenadnog, visokog povećanja cijena. U ovom trenutku možda bi bilo mudrije smiriti situaciju”, upozorava Juvančič.
Usporedba s Italijom i Austrijom
U Italiji je porez na neke proizvode smanjen na četiri do 10 posto, dok će se u Austriji od 1. srpnja smanjiti na pet do 10 posto. Slovenci često odlaze u kupovinu preko granice zbog viših cijena hrane kod kuće, no kupci smatraju da se ipak isplati kupovati u Sloveniji. Prosječna austrijska mjesečna neto plaća iznosi oko 2600 eura. Stopa inflacije u Austriji porasla je u ožujku na 3,1 posto. Očekuje se da će austrijska vlada u srpnju smanjiti PDV na osnovne namirnice, ali cijene hrane rastu.
Mnogi Slovenci i dalje odlaze u kupovinu u Italiju. Godinama stanovnici pograničnog područja tamo kupuju uglavnom odabrane talijanske proizvode. Posljednjih godina trgovci, međutim, primjećuju sve veći broj kupaca iz unutrašnjosti Slovenije. Osim drugačije ponude, privlače ih pristupačnije cijene hrane, kozmetike i sredstava za čišćenje. U odabranoj talijanskoj trgovini jeftiniji su bili i maslinovo ulje, tuna i tekući prašak za pranje rublja. Uz promotivne cijene i razne pogodnosti, proizvodi se mogu pronaći po usporedivim cijenama i u Sloveniji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu