Đurđevac nudi kvadrat po 0,67 kuna za proizvodnju

Autor: Darko Bičak , 20. travanj 2021. u 07:40
U novu poslovnu zonu uloženo je dosad 11 milijuna kuna, proteže se na 230.000 četvornih metara/PD

Projekt je financiran bespovratnim sredstvima iz OP Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., od čega je 85% sufinancirano iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Završetkom radova na infrastrukturi poslovne zone A sjever, ukupne vrijednosti od gotovo 11 milijuna kuna, Grad Đurđevac i Koprivničko – križevačka županija dobili su novi, značajan gospodarski resurs na površini od 230.000 četvornih metara.

Kako ističu u samom Đurđevcu, s ciljem daljnjeg poticanja gospodarskog razvoja i poduzetničkih aktivnosti, poduzetnicima ovog dijela Podravine osigurana je osnovna infrastruktura za početak ulaganja i preduvjet za daljnji razvoj poslovanja.

Projekt je financiran bespovratnim sredstvima iz OP Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., od čega je 85% sufinancirano iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Investitori mogu izabrati hale površine od 360 m² do 1680 m², s tim da je omogućena i etažna gradnja.

Hrvoje Janči, gradonačelnik Đurđevca, pojasnio je da iako je cijena zemljišta u zoni 67 kn/m2, ona je za proizvodne djelatnosti umanjena za 99% na svega 0,67 kn/m².

Dodaje da se cijena u ovom obimu umanjuje bez obzira na djelatnost u slučaju da poduzetnik djeluje na području grada Đurđevca te seli djelatnost u A sjever.

Poduzetnici s područja grada, koji poslovanje presele u zonu, oslobođeni su komunalne naknade i doprinosa u iznosu od 100% za prvih pet godina, ako je riječ o proizvodnim djelatnostima.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Vrijeme će pokazati da li je taj korak dovoljan za privlačenje stranih i domaćih investicija? Osobno smatram da je to prvi korak, ale ne i zadnji uspoređujući HR s državama kao što su PL, CZ i H. Šteta da se novac iz fondova EU ne koristi u sufinaciranju privatnih investicija ili samozapošljavanju u privatnom sektoru. Možda bi takva inijacitiva urodila većim interesom.

Propali projekt i zakašnjeli projekt. Zemljišta sve općine daju besplatno odnosno za mizeriju jer formalno mora biti neka cijena. Također sve općine ako su imalo pametne oslobađaju sve firme komunalne naknade i doprinosa za prve godine ali hale se u Hrvatskoj više ne grade. U Hrvatskoj se hale jedino rade u Međimurskoj županiji gdje postoje radne navike rada u tvornicama te stanovništvo koje će raditi za niže plaće u halama. Hale se danas u Europi rade u Slovačkoj ako je riječ o auto industriji ili većim plaćama ili Srbiji ako dodatno želite smanjiti cijenu rada.

New Report

Close