Sve je spremno za današnje svečano otvaranje 18. svjetskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj. Nogometna groznica obuzela je čitav svijet, a u sljedećih mjesec dana lopta će biti na svim naslovnicama. Prvenstvo će se održati u 12 njemačkih gradova, a na njemu će sudjelovati 32 reprezentacije, među kojima i Hrvatska. Titulu svjetskog prvaka brani Brazil koji je prije četiri godine u Japanu i Južnoj Koreji u finala svladao Njemačku 2:0 i tako peti put u povijesti osvojio svjetsku titulu. Na ovom prvenstvu među 32 učesnika nalazi se i šest debitanta: Trinidad i Tobago, Obala Bjelokosti, Togo, Gana, Angola i Ukrajina. Najviše predstavnika, kao i na svim dosadašnjim prvenstvima, imat će Europa – 14. Iz Južne Amerike i Afrike dolazi po pet, iz Azije četiri, Sjeverna Amerika i Karibi daju tri natjecatelja, dok će Oceaniju predstavljati samo jedan – Australija. Hrvatska će u Njemačkoj nastupiti treći put na svjetskim prvenstvima. Debitirala je 1998. godine u Francuskoj i odmah osvojila treće mjesto. Prije četiri godine nismo prošli skupinu s Italijom, Meksikom i Ekvadorom.
Investitorski magnet
Pred sam početak SP-a, kompanija MasterCard Europe objavila je rezultate najnovijeg istraživanja o utjecaju Svjetskog nogometnog prvenstva na ekonomsku situaciju zemlje. U istraživanju je sudjelovalo 12 sportskih ekonomskih stručnjaka i šest stručnjaka iz sociologije sporta iz europskih zemalja: Engleske, Njemačke, Francuske, Italije, Španjolske i Hrvatske. Sudjelovali su i hrvatski sportski ekonomski stručnjaci Damir Vrbanović, potpredsjednik Hrvatskog nogometnog saveza i glavni direktor Dinama, zatime Edo Pezzi sportski komentator, te sociolog Dražen Lalić s Fakulteta političkih znanosti iz Zagreba. Ekonomski stručnjaci smatraju Svjetsko nogometno prvenstvo i Olimpijske igre najvećim događajima s najviše koristi zemlji domaćinu. Barcelona je grad koji je najviše profitirao od održavanja Igara, a Francuska je dosad najviše profitirala od Svjetskog nogometnog prvenstva. Veliki sportski događaji snažno transformiraju grad ili zemlju domaćina, utječu na povećanje turizma i privlače investitore. Planiranje i organiziranje su ključni za uspjeh cjelokupnog sportskog događaja za zemlju domaćina, a marketing je važan kako bi poboljšao imidž zemlje domaćina i promovirao turizam. Stručnjaci kažu da je glavna korist zemlje domaćina promoviranje imidža zemlje. Drugi važan element su prihodi za obnovu razvoja ruralnih područja i poboljšanje opće i sportske infrastrukture zemlje. Većina ekonomskih stručnjaka kaže da će njemačko gospodarstvo ostvariti profit ili barem imati uspjeha čak i nakon održavanja prvenstva. Predviđanja iznosa profita koji će to gospodarstvo ostvariti kreću se u rasponu od 1,5 milijardi do 25 milijardi eura. Jedan je stručnjak prokomentirao da će ovo svjetsko prvenstvo vjerojatno biti najprofitabilnije u povijesti. No neki promatrači iz Engleske smatraju da će gospodarstvo biti na gubitku jer će ljudi, umjesto da rade, gledati nogomet. Dugoročno gledano, smatra se da će izgledi za pojačan turizam imati najveći utjecaj na njemačko gospodarstvo. Hrvatska očekuje znatnu gospodarsku dobit u slučaju da Hrvatska bude domaćin Eura 2012. Bude li Hrvatska, zajedno s Mađarskom, domaćin Europskog nogometnog prvenstva 2012., hrvatski stručnjaci očekuju da će to dugoročno imati veliki pozitivan utjecaj na hrvatsko gospodarstvo te da će se prihod od uloženih sredstava udvostručiti ili utrostručiti. Turizam i uslužni sektor se navode kao oni koji će imati najveću korist. Po mišljenju ispitanika, najveća korist od pobjede na Svjetskom prvenstvu u slučaju Brazila i Francuske bila je više društvena nego ekonomska. Pobjeda je čimbenik koji omogućuje ljudima da se “osjećaju dobro”, a što pomaže jačanju socijalne kohezije i možda produktivnosti, premda se čini da čak i ta društvena korist može biti kratkog vijeka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu