Američko tržište dionica u posljednje dvije godine bilježi zamah. Indeks S&P 500 porastao je za otprilike 40% otkako je predsjednik Joe Biden preuzeo dužnost u siječnju 2021. i, zajedno s Dow Jonesom i NASDAQ-om, opetovano postavlja nove rekorde. Povrh toga, dolar je naglo ojačao u odnosu na sve glavne valute, dok je cijena zlata porasla na rekordnih 2.470 dolara po unci ranije ovog mjeseca.
Ekonomistima i komentatorima nije lako objasniti ove trendove. Iako bi se povećanje cijena zlata moglo pripisati povećanoj percepciji rizika koja proizlazi iz političkih i geopolitičkih neizvjesnosti, ovo objašnjenje ne uzima u obzir procvat tržišta dionica. Nasuprot tome, pad VIX indeksa volatilnosti od 2022. mogao bi objasniti rast američkog tržišta dionica, ali ne i skok cijena zlata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu