WAZ i Vlade Divac u utrci za beogradske Večernje novosti

Autor: Rato Petković , 31. siječanj 2006. u 06:30

Njemački je koncern ponudio 2000 eura po dionici, dok je bivši košarkaš ponudio 2500 eura

BEOGRAD – U Večernjim novostima, najtiražnijem dnevnom listu u Srbiji, vladaju velika napetost i nervoza zbog privatizacije. Njih su izazvale primamljive ponude, koje su došle od njemačke kompanije WAZ i košarkaša Vlade Divca. WAZ je ponudio dvije tisuće po dionici, ali je spreman platiti i veću cijenu od ponuđene, dok Divac kani platiti svaku dionicu 2,5 tisuće eura. WAZ je na srbijanskom medijskom tržištu već prisutan u listu Politika.

Podjele među zaposlenima
Zaposleni u Novostima očekuju bolju ponudu WAZ-a, ali njihove nade kako će uspjeti dobro unovčiti svoje dionice povećava i zainteresiranost Vlade Divca, koji je prilikom posljednjeg posjeta Beogradu bio u prostorijama DSS-a, stranke premijera Vojislava Koštunice. To se tumači kao njegovo nastojanje da dobije političku podršku u nakani da postane vlasnik Večernjih novosti.
Problem je u tome što nisu riješeni vlasnički odnosi s državom, pa je ministarstvo za gospodarstvo i privatizaciju upozorilo potencijalne kupce da se ne upuštaju u kupnju dionica kompanije Novosti jer je u tijeku spor pred Trgovačkim sudom zbog podjele kapitala. Naime, Novosti su privatizirane po Zakonu o privatizaciji, donesenom u vrijeme kada je Ante Marković bio predsjednik savezne vlade. Po tom zakonu zaposlenima je pripalo 64 posto vlasništva, a državi preostalih 36 posto. Ta je privatizacija međutim poništena u ožujku 2000. godine, pa su dionice blokirane u središnjom registru tako da se s njima ne može trgovati.
U listu, u kojem je došlo do podjele među zaposlenima, pa je jedan dio njih osnovao društvo s ograničenom odgovornošću na čelu s Manojlom Vukotićem, direktorom i glavnim urednikom (oni posjeduju 20 posto dionica), traži se model kako da zaposleni svoje dionice prodaju kupcu koji bude dao najbolju ponudu. Vukotić je na čelo Novosti došao u vrijeme trajanja burnih petolistopadskih događaja s ceduljicom da ga je na mjesto glavnog urednika postavio DOS, odnosno nova vlast. Kasnije se posumnjalo u istinitost njegove tvrdnje, ali se zadržao na mjestu glavnog urednika zahvaljujući podršci redakcije. Sada je većini zaposlenih postao “trn u oku” jer je osumnjičen da špekulativnim poslovima poput osnivanja D.O.O u okviru kompanije Novosti nastoji ugrabiti veći dio kolača iako je odavno ispunio uvjete za odlazak u mirovinu.

Vlasnički odnosi
Vjeruje se kako Vukotić pokušava uz naklonost vlasti obaviti privatizaciju povoljniju za sebe i ljude bliske njemu, pa se i upozorenje ministarstva za privredu i privatizaciju smatra njegovim “maslom”, odnosno da je ono nastalo kao posljedica straha članova D.O.O da preostali dio zaposlenih kojih ima više, nađe zajednički jezik s WAZ-om ili Divcem i proda većinski paket. Time bi vrijednost dionica u posjedu članova D.O.O znatno pao. Drugi dio zaposlenih odlučio je osnovati konzorcij dioničara i preko njega prodati svoje dionice. Povodom najave trgovine paketima dionica kompanije Novosti spomenuto nadležno ministarstvo je dalo do znanja da će inzistirati na poštivanju zakona, odnosno da će se suprostaviti izvaninstitucijskoj i netrasparentnoj trgovini dionicama.
Između države i kompanije Novosti postoji sporenje kome što pripada. U vrijeme postojanja SFRJ Novosti su bile u sastavu novinske kuće Borba kojoj pripada zgrada i tiskarna. Prilikom prvobitne privatizacije zaposleni su se izdvojili iz kuće Borba, ali su odlukom saveznih organa Večernje novosti vraćene pod stari krov kojeg se zaposleni nastoje osloboditi jer bi vrijednost njihovih dionica bio znatno umanjen ako se privatizacija obavi zajedno s Borbom, kojoj je dnevna tiraža pala ispod dvije tisuće primjeraka i izlazi zahvaljujući subvenciji iz proračuna Državne zajednice SiCG.
Godišnji prihod Novosti iznosi oko 30 milijuna eura, a samo od marketinga sedam milijuna eura. Zbog nesređenih odnosa u samoj kući Novosti su lani izgubili oko milijun eura jer nisu uspjeli naplatiti dug od distributera u Republici Srpskoj prije nego što je on prodan za manje od sto tisuća eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close