Trgovci se nadaju da će predblagdanska potrošnja ublažiti dvoznamenkasti pad i popraviti godinu, ali predsjednik Uprave PBZ Carda Mislav Blažić smatra da prosinac neće spasiti godinu. Kako PBZ Card ima 30-postotni udjel na tržištu, zasigurno ima dobar uvid u stanje. Navike potrošača su se promijenile, na kartice se troši, ali daleko opreznije. Sljedeća godina svima će biti izazovna: donijet će rast loših kredita koji su se ove godine već udvostručili i praćenje naplate bit će jedan od top zadataka. No situacija se lagano mijenja nabolje; do jučer stopirani gotovinski krediti probno se opet uvode u ponudu pa 2010. Blažić dočekuje umjereno optimistično.
Kraj godine tradicionalno popravlja podatke o potrošnji na godišnjoj razini. Hoće li po vama predblagdanska potrošnja ‘spasiti’ godinu?
Ne očekujemo da će “spasiti” godinu. Nama je u “dobrim” godinama, recimo do 2007., prosinac znao povećati potrošnju i 30 posto više od studenog. Ove godine prosinac neće biti tako sezonski izražen kao proteklih godina, očekujem tek neznatno veću potrošnju od prosjeka listopada i studenog.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu