U Dubrovniku se naveliko pripremaju za nadolazeću sezonu, a iz godine u godinu, kažu, sve više su primorani zapošljavati strane radnike. Posebni problem su mladi radnici kojih jednostavno nema dovoljno.
Čini se kao da obrazovni sustav ne prati u dovoljnoj mjeri potrebe tržišta rada. Turistička i ugostiteljska škola u Dubrovniku trenutno broji 500 učenika. Čak i da svi odluče baviti se tim zanimanjima, ne mogu zadovoljiti potražnju za kadrom u turizmu.
“U prošloj godini je za našu županiju izdano gotovo 11 tisuća pozitivnih mišljenja za rad državljana trećih zemalja i to najviše u sektoru turizma i ugostiteljstva, dakle konobari, pomoćni konobari, čistačice, čistačice u hotelima, naglasila je u izjavi za HRT Katarina Krile, predstojnica Područnog ureda HZZ Dubrovnik.
Što se tiče stranih radnika, HZZ ima podatke o ukupnom broju zahtjeva za mišljenjem za izdavanje radne dozvole strancima. U 2024. godini ih je bilo pozitivno riješeno preko 10.000. Do sada je u 2025. godini HZZ – Područni ured Dubrovnik zaprimio 3000 zahtjeva za mišljenje za izdavanje radne dozvole strancima, istaknuli su.
Najtraženija zanimanja na području dubrovačkog HZZ-a su, već tradicionalno, konobari, zemaljske domaćice, prodavači, kuhari, medicinske sestre, čistači, inženjeri građevine i recepcioneri
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu