Iako u Hrvatskom sindikatu telekomunikacija optužuju Vladu da namjerno oteže s početkom procesa prodaje sedam posto dionica T-HT-a bivšim i sadašnjim zaposlenicima, navodno da bi izbjegla da u predstojećoj raspodjeli dividende sudjeluje i ta nemala grupa dioničara, u Vladi se neslužbeno doznaje da će se s postupkom prodaje radničkog paketa započeti najkasnije do konca veljače. Naime, iako je tehnička Vlada još u razdoblju oko Božića donijela odluku da agent prodaje bude Raiffeisen banka čija je ponuda među pristiglima na pozivni natječaj ocijenjena najboljom, službeni početak procesa nije bilo realno očekivati prije konačnog formiranja nove Vlade i formalnog stupanja potpredsjednika i ministara na njihove dužnosti.
Razuman rok
Inače, proces prodaje radničkog paketa T-HT-a će, kao i u slučaju prodaje zaposleničkih dionica Ine, uime Vlade voditi potpredsjednik Damir Polančec. Iako su se za posao natjecali još Privredna, Zagrebačka, Erste i Hrvatska poštanska banka, u Vladi su, navodno, za rad na ovom projektu bili najskloniji ponovnoj suradnji s RBA, i to, čuje se, zbog pozitivnih iskustava koje su s ovom bankom imali u projektu IPO-a Ine. Ako ostali bankari i imaju primjedbi na ovaj Vladin izbor, dosad ih nisu iznijeli. Budući da je izborom agenta riješena ključna tehnička pretpostavka za provedbu postupka, a ako ne bude novih izvanrednih okolnosti, poput organizacije protuinflacijskih mjera koje su plijenile pažnju gospodarskog resora Vlade u prvih nekoliko tjedana mandata, konac veljače se čini kao razuman rok za početak postupka prodaje dionica zaposlenima i bivšim zaposlenima u T-HT-u. U tom slučaju, bude li tekao neometano, proces bi možda mogao biti završen do sredine travnja kada bi skupština T-HT-a trebala donijeti odluku o isplati dividende na koju pravo imaju svi koji na dan održavanja skupštine budu dioničari T-HT-a. Kompanija bi za dividendu mogla dati najmanje polovicu prošlogodišnje dobiti koja se procjenjuje na oko 2,4 milijarde kuna. Stoga je i u interesu sindikata da se bude što kooperativniji tijekom predstojećeg postupka prodaje, kako bi između 40 i 50 tisuća radnika za koje se procjenjuje da imaju pravo na kupnju dionica ove telekomunikacijske tvrtke na vrijeme ušlo u dionički registar i tako dobilo pravo na dividendu, koja bi, prema nekim procjenama, ukupno mogla iznositi oko 100 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona..
Uključite se u raspravu