Zahtjev rezervacijskog portala Booking.com od studenog prema privatnim iznajmljivačima za plaćanje PDV na proviziju počevši od 1. srpnja ove godine, bio je opravdan i u skladu sa Zakonom o PDV-u te europskim direktivama, potvrdilo je Ministarstvo financija.
25posto
poreza na dodanu vrijednost plaća se na provizije
Iz navedenog tumačenja Ministarstva stoga proizlazi da privatni iznajmljivači nisu bili u pravu kad su tvrdili da Booking.com krši potpisane ugovore. Kako stoji u mišljenju Ministarstva, čak i privatni iznajmljivači paušalci koji posluju sa pružateljima turističkih usluga čije je sjedište u zemljama članicama Europske unije, s 1. srpnjem 2013. godine moraju preuzeti plaćanje PDV-a po stopi od 25 posto. Istodobno ne moraju ući u sustav PDV-a ako udovoljavaju uvjetima za plaćanje paušalnog poreza, već će zatražiti od nadležne ispostave Porezne uprave svoj porezni broj te će obračunavati, uplaćivati, voditi evidenciju i predavati Poreznoj upravi PDV obrazac. Na taj način paušalci nemaju pravo na povrat PDV-a, a ako to žele moraju podnijeti zahtjev za ulazak u sustav PDV-a.Zbog novih uvjeta poslovanja u kojima su se našli vlasnici obiteljskog smještaja, mnogi od njih vjerojatno će odustati od daljnje suradnje s globalnim rezervacijskim portalom, smatra Neno Pinezić, predsjednik Zajednice obiteljskog smještaja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, koja je i zatražila tumačenje Ministarstva financija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu