Hrvatska će sudjelovati u zajedničkom projektu zračnog transporta u koaliciji sedam zemalja članica NATO-a, izjavio je u utorak u Ankari ministar obrane Ivan Anušić.
“Riječ je o projektu visoke vidljivosti, brzom zračnom transportu naših trupa i naših saveznica. Projekt predviđa nabavu velikih transportnih zrakoplova u kojem Hrvatska do 2030. neće imati nikakvih obveza, nikakav trošak, a nakon te godine moramo definirati kako ćemo sudjelovati”, rekao je Anušić.
Dodao je da to ne znači da će Hrvatska morati posjedovati takve zrakoplove nego da će ih koristiti zajedno s ostalim partnerima koji sudjeluju u projektu.
Istaknuo je da je u detaljnom planu razvoja predviđeno da naše Oružane snage trebaju imati u svom sastavu i transportni zrakoplov.
“Ovim ćemo ispuniti obvezu iz detaljnog plana razvoja Oružanih snaga tako da ćemo imati na raspolaganju s našim saveznicima transportni zrakoplov koji ćemo po potrebi rentati”, rekao je Anušić.
Ministar obrane sudjelovao je u utorak na forumu obrambene industrije NATO-a na kojem je objavljen niz projekata vrijednih više desetaka milijardi eura.
Jedan od njih je i multinacionalni projekt usredotočen na višenamjenski transportni zrakoplov Airbus A440.
Također je potvrđen veliki ugovor sa švedskom tvrtkom Saab za zamjenu NATO-ove flote izviđačkih zrakoplova AWACS, koje proizvodi američki proizvođač zrakoplova Boeing. Riječ je o narudžbi deset zrakoplova Global Eye, čija vrijednost nije objavljena. NATO je najavio zamjenu svoje flote AWACS u studenom 2023.
Airbus je osigurao ugovor za isporuku desetog A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport), vojnog transportnog zrakoplova i zrakoplova za punjenje gorivom, floti NATO-a. Preostalo je još nabaviti dva takva zrakoplova do ispunjenja NATO-ova cilja o floti od 12 zrakoplova.
Glavni tajnik Mark Rutte objavio je da će saveznici uložiti više od 40 milijardi dolara u sljedećih pet godina u sustave za obranu od dronova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu