VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mislim da ide malo više ovoga puta, FI će biti jako zanimljiv, a mislim da će biti još jako lijepih stvari, ali o tom potom

Da, nije dužan ni lipe ako mu je država pokupila nekretnine…onda je dug pribijen nekretninama…banke mogu isto pribit svoj dug nekretninama (barem onaj dio koji se odnosi na kamate)….ali glavnica ostaje od 80 milijuna….
no, Varteksu treba lova de se mrdne…a toga još nema…treba mu oko 6 milijuna mjesečno za plaće radnicima…ako će dijeliti otkaze, treba mu za otpremnine…treba mu za režije, za sirovine…
od poslova šta imaju, sve su to sitni ugovori…koje na kraju trebaju i naplatiti…
treba im kredit za preživljavanje…a i onda je pitanje koliko će uspjeti opstati, jer imaju starih potraživanja od 80 mil kuna…a onda će ih i novi kredit otperetit…i mene onda zanima to izvješće kako će izgledat…kad će u njemu nedostajati silne nekretnine…a gubitci će se i dalje gomilati…
na gledalici vidim samo lažnu kupnju, koja se spušta sa svojim nalozima od 1000 komada…i navlači male da se postave više…
interesantno je kako vam se lako mašta razbukta…sa 30-40k kn po asku i jednom blokadom…
kojih 21 kn?! ne pretjerujte, bit će vam dobro ako vam ovo danas ostane tu gdi je…a realnije je da će završit na 17-18 kn….

ZSE: Dioki najveći dobitnik, ali obratite pozornost i na Varteks, evo zašto!


najveća neizvjesnost je njihovo poslovanje koje budi velike sumnje da će uopće moći servisirati ovaj novi kredit, a kamo li 80 mil. starih obaveza!

Otkud 80 mil. kn. starih obveza? Je li to provjeren podatak? Ako me sjećanje ne vara, u ps nagodbi spominje se nešto manji iznos, a prema riječima predsjednika Uprave Varteksa, sporazumom s bankama više nema starih dugovanja prema bankama, odnosno ona su zanemariva.

No, sve i da postoji “starih” 80 milijuna kuna, pitanje je jesu li to kratkoročne ili dugoročne obveze. Kada prve rate dolaze na naplatu, je li to odmah, ili s određenim počekom. Ja mislim da je s počekom. Kolike su kamate, jesu li previsoke ili ih možda uopće nema?

Svi ti podaci stoje u ps nagodbi koja je javno dostupna.

Nadalje, što se novog kredita tiče, ima li on kakav poček ili se rate plaćaju odmah? Kolika će tu biti kamata?

Koliko je nekretnina preostalo u vlasništvu VART nakon novog kredita? Ako je malo, odnosno ako je njihova vrijednost manja od 10,9 milijuna eura, kako to da je kredit odobren s tako malim kolateralom? Pogotovo u situaciji kada banke u poduzećima imaju 27% loših kredita, a država za tvrtke izašle iz ps nagodbe osniva poseban fond, jer ih banke ne žele pratiti.

Rizik, naravno, postoji. Samo je pitanje je li uračun u cijenu dionice. Moje mišljenje je da nije.

Netko je spomenuo da Varteks ne duguje 3 plaće radnicima…kako ne duguje? pa u članku piše da je u tijeku isplata plaća za listopad?![emo_zacudjen]
listopad, studeni, prosinac…to su 3 plaće…

“Varteksu bi mogao konačno sjesti krdit…”

i odma ste u transu…a burekdžije trljaju ruke i uvaljuju vam papiriće…i istovremeno prodaju ovdje maglu…

marci
ajde daj nam reci zakaj toliko mrziš varteks? kaj si se jako spekel?

još jedan osvrt na članak…

Neslužbeno doznajemo da je Zagrebačka banka s jučerašnjim datumom predala zahtjev za uknjižbom vlasništva nad Varteksovim nekretninama. Jedna od većih nekretnina, Varteksova robna kuća na Franjevačkom trgu, navodno je sada u vlasništvu Zagrebačke banke. U tijeku je isplata plaća radnicima za listopad, a do kraja ovog mjeseca bi se trebale isplatiti plaće za studeni. Od Varteksa smo potražili potvrdu ovih informacija, no nisu nam željeli ništa reći

neslužbeno doznajemo…a od Varteksa ni a ni b…
pa dajte molim vas…rekla bi Marina Lovrić Merzel…
Neslužbeni izvor se iskrcao objavom članka…


marci
ajde daj nam reci zakaj toliko mrziš varteks? kaj si se jako spekel?

Ne mrzim, niti Varteks, niti Magmu niti Dioki…al dajte budite realni, pa recite kolki rizik nosi ulaganje u te dionice…a ne da prezentirate sve ružičasto…a stanje je daleko od toga…

ulaganje u svaku dionicu nosi rizik bez obzira na ime. svaki preferira prema svojem karakteru. spomenute dionice plus recimo badel, ingra, optima i slične nude mogućnost puno veće zarade od recimo stabilnih etabliranih dionica. nisam zagovornik niti jedne opcije ( već nešto između ), svako radi kako misli da je najbolje.
a vi baš pretjerujete sa varteksom.

pretjerujem?
ajde, dobro…ako je po vama pretjerivanje iznošenje činjenica (a ne plaćenih članaka od neslužbenih izvor), a ne guranje problema pod tepih…onda dobro…neka vam bude….
spomenute dionice nude mogućnost dobre zarade…ali isto tako možete ostati bez gaća koje nosite…ne valja taj dio isto tako izostaviti…

uspoređujem stalno VART, JDTC i KOTKU i ne mogu shvatiti zašto se toliko preferira varteks u odnosu na ove dvije. OK, Kotka više nije na burzi, ali JDTC jest i s njime se nije dugo trgovalo. Situacija nije bajna, ali gubitak je smanjen za 4 milje kuna u odnosu na prošlu godinu. A ovdje na varteksu se moramo diviti dobivanju kredita. Bez uvrede, ali ovdje je ostalo samo ime. Ja ne vidim niti tržište, niti kupce, niti moderne proizvode spremne za izvoz. Gdje je program koji bi se svidio mladima?
Ajde bit će nešto uz pomoć države, ali dokad će naš varteks ovako slabo poslovati? Kad će shvatiti da se moraju hitno modernizirati i ponuditi nešto što će biti atraktivno mladima. Pogledajte inditex kako radi usred krize…To je biznis. U tom smjeru treba ići.

...povijest se ponavlja...

Pretpostavljam da kredit nije još realiziran, budući su u HBOR-u trenuto zauzeti! Ali čim se tamo situacija sredi i policija završi s pretresom, kredit stiže…još par dana!

New Report

Close