Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Postoji li prava informacija kako se obračunavaju dionice dobijene stock splitom?

Primjer:

Unutar jedne kalendarske godine se dogode sljedeći događaji:

1. Kupi se dionica po 1000 kn. Dakle kupac posjeduje jednu dionicu.
2. Napravi se stock split. Na svaku dionicu kupac dobije još jednu. Dakle sada je kupac u vlasništvu dvije dionice.
3. Proda se jedna dionica po 700 kn. Kupac opet ima jednu dionicu.

Pitanje: Je li ostvaren gubitak od 300 kn ili dobit od 200 kn?

Pis of kejk. Dobit od 200.

Sve je tu jasno, neki se samo prave da je nejasno.

Kako prijaviti gubitak na dionici u stečaju? Odnosno kako smanjiti osnovicu za gubitak na stečajuši?

14% glasača je glasalo protiv ulaska u EU ....


Kako prijaviti gubitak na dionici u stečaju? Odnosno kako smanjiti osnovicu za gubitak na stečajuši?

Ako si je kupio prije manje od dvije godine i u međuvremenu je firma otišla u stečaj odnosno, točnije, ako je stečaj završio prestankom postojanja firme (dakle, stečajni postupak je negativno završio) , ja bi si odbio kompletan gubitak.
Samo otvaranje stečaja, mislim da nije dovoljno.


Kako prijaviti gubitak na dionici u stečaju? Odnosno kako smanjiti osnovicu za gubitak na stečajuši?

Ako je imas manje od dvije godine prodaj nekome preko ugovora ako se jos vodi stecajni postupak

Ignore : renči



Kako prijaviti gubitak na dionici u stečaju? Odnosno kako smanjiti osnovicu za gubitak na stečajuši?

Ako si je kupio prije manje od dvije godine i u međuvremenu je firma otišla u stečaj odnosno, točnije, ako je stečaj završio prestankom postojanja firme (dakle, stečajni postupak je negativno završio) , ja bi si odbio kompletan gubitak.
Samo otvaranje stečaja, mislim da nije dovoljno.

[/quote]

jel moguće taj gubitak službeno odbiti? Kako to popuniti u obrazac?

14% glasača je glasalo protiv ulaska u EU ....



Postoji li prava informacija kako se obračunavaju dionice dobijene stock splitom?

Primjer:

Unutar jedne kalendarske godine se dogode sljedeći događaji:

1. Kupi se dionica po 1000 kn. Dakle kupac posjeduje jednu dionicu.
2. Napravi se stock split. Na svaku dionicu kupac dobije još jednu. Dakle sada je kupac u vlasništvu dvije dionice.
3. Proda se jedna dionica po 700 kn. Kupac opet ima jednu dionicu.

Pitanje: Je li ostvaren gubitak od 300 kn ili dobit od 200 kn?

Pis of kejk. Dobit od 200.

Sve je tu jasno, neki se samo prave da je nejasno.
[/quote]

Nije to baš tako jednostavno. Zapravo je. Postoje samo dvije mogućnosti. Jedino što se nigdje ne može dobiti pravorijek.

Inace, kako porezna ima uvid u transakcije? Preko izvješta brokerskih kuća ili preko skdd-a?

Mislim da porezna niti nema uvid u transakcije.



Znali li netko možda, ukoliko ste službeno nezaposleni (nemate posao) a ostvarujete dobit trgujući dionicama i sl. financijskim instrumentima, da li plaćate porez na kapitalnu dobit (12%) ili kao na temeljeni dohodak (20-40% ili koliko je već sada)?

Na kapitalnu dobit i isplate dividende ide stopa 12% neovisno o porezu na dohodak i to ne ide u godišnji obračun poreza na dohodak. Ako prodate dionice u nekoj godini preko neke cifre a brokeri pošalju prijavu o tome poreznoj a nekome ste olakšica postoji mogućnost da ga traže da plati porez za iskorištenu olakšicu.
[/quote]

Ne šalju brokeri Poreznoj ništa. Porezna sazna samo za ono što im Ti pošalješ putem JOPPD obrasca.
Kad bi brokeri što slali Poreznoj, Porezna bi ti doma poslala uplatnicu poreza, bez da ti mrdneš prstom po tom pitanju.

kad budemo ovaj mjesec uplaćivali PKD vrijedi znati gdje naš novac ide. Ja bih ga radije zapalio nego uplatio ovim lopinama ali jbg. https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/nastavlja-se-dugotrajna-i-teska-agonija-drzavne-tvrtke-nemilosrdno-trose-novac-poreznih-obveznika-a-opravdanja-su-uvijek-ista-1002549

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Ako sam kupio dionice 2007. g. po 2000 kn a sad prodao po 800 kn ide li to u porezni gubitak ili ne jer je prošlo više od dvije godine?

I netko je napisao da broker i ne šalju ništa u poreznu.Šalju, itekako. Sve prodaje dionica su mi stavili pod prihode a kupnje su ignorirali. Morao sam se svađati u poreznoj.to je bilo prije oko 5 godina.poslije nisam trgovao.

Računa li se brokerska provizija pod dobit i gubit?

lojtra, 21.05.2020. u 09:13

Računa li se brokerska provizija pod dobit i gubit?

da

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

lojtra, 16.05.2020. u 18:21

I netko je napisao da broker i ne šalju ništa u poreznu.Šalju, itekako. Sve prodaje dionica su mi stavili pod prihode a kupnje su ignorirali. Morao sam se svađati u poreznoj.to je bilo prije oko 5 godina.poslije nisam trgovao.

To su slali jer su bili obavezni slati neoporezive prodaje. I do pocetka primjene PKD na kupoprodaju dionica je bilo jasno sto je oporezivo a sto nije. Iz apsekta brokerske kuce. Nakon toga su neki, a mozda i svi prestali slati, jer jednostavno ne znaju sto je neoporezivo. Dakle, nisu nista krivo slali. Takav je bio zakon. Prihod od prodaje dionica se slao. Bez obzira koliko puta iste novce okrenuli u jednoj poreznoj godini.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Koliko vidim na e-porezna, i dalje mi svaki mjesec se vidi prihod od prodaje dionica.

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

New Report

Close