Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Zbog kronicnog nepovjerenja u ljude, pogotvo na ovim zemljopisnim sirinama poslao email i poreznoj upravi:
Postovani, imam pitanje vezano uz oporezivanje kapitalnih dobitaka ostvarenih otuđenjem financijske imovine. Vlasnik sam dionica poduzeca izlistanih na Zagrebackoj burzi. U 2016. godini izvrsio sam prodaju samo onih dionica stecenih prije 1.1.2016. godine. Da li za njih kao neoporezivi dohodak moram izvrsiti prijavu? Ako da, na koji nacin tj. kroz koju proceduru?
Nadam se brzom i informativnom odgovoru,
lijep pozdrav,
Dosao odmah automatski odgovor: Poštovani, Zahvaljujemo na poslanom "Pozivni centar – Pišite nam" obrascu. Zaprimljeni obrazac će biti obrađen u najkraćem mogućem roku. Srdačan pozdrav, Ministarstvo financija, Porezna uprava
i sad cekam, kad dobijem odgovor postam.

Nisu normalni sto su mi odgovorili, nema veze s mozgom:

Poštovani, porezni obveznici koji su u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja udjela u kapitalu, kojeg su stekli prije 1. siječnja 2016. godine trebaju ovaj neoporezivi primitak iskazati na stranici B obrasca JOPPD sa šifrom 02 u polju 15.1., a rok podnošenja obrasca je do 15.-dana u mjesecu za primitak ostvaren u prethodnom mjesecu.
S poštovanjem.
Kontakt Ri

Dakle kroz 2016. ja (i svi drugi) smo trebali nakon svakog mjeseca s prodajom dionica stecenih prije 1.1.2016. ispunjavati JOPPD obrazac. Ovo mi je jedino logicno ako su to radili brokeri. Ja JOPPD obrazac nisam taknuo, kamoli ga ispunjavao a jos manje znam kako ga poslati, vjerojatno je obavezno sve u elektronskom obliku, a ja nisam ni registriran u eporeznoj jer mi ne treba.
[/quote]
E pa sad, kad to niste radili tijekom godine, napravite sada. Podatak o primicima od prodaje "starih" dionica, iako je neoporeziv, im je potreban kako bi mogli odbiti tražitelje dječjeg doplatka i sl. Tako sam čuo od nekih iz Porezne. Navodno vas neće kažnjavati zbog propusta, ako to prijavite na kraju godine.

[/quote]

Nisam siguran koliko je ovo tocno za 2016 godinu. 🙂
2017 moguce da moramo tako, ali 2016 koliko ja znam neoporezive primitke prijavljivala je brokerska kuca.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


Nisu normalni sto su mi odgovorili, nema veze s mozgom:

Poštovani, porezni obveznici koji su u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja udjela u kapitalu, kojeg su stekli prije 1. siječnja 2016. godine trebaju ovaj neoporezivi primitak iskazati na stranici B obrasca JOPPD sa šifrom 02 u polju 15.1., a rok podnošenja obrasca je do 15.-dana u mjesecu za primitak ostvaren u prethodnom mjesecu.
S poštovanjem.
Kontakt Ri

Dakle kroz 2016. ja (i svi drugi) smo trebali nakon svakog mjeseca s prodajom dionica stecenih prije 1.1.2016. ispunjavati JOPPD obrazac. Ovo mi je jedino logicno ako su to radili brokeri. Ja JOPPD obrazac nisam taknuo, kamoli ga ispunjavao a jos manje znam kako ga poslati, vjerojatno je obavezno sve u elektronskom obliku, a ja nisam ni registriran u eporeznoj jer mi ne treba.


Nema veze s mozgom, nasi ministri i zakoni, samo potvrdjuje u kakvoj nepoduzetnoj, birokraticnoj i uhljebskoj drzavi zivimo (a imamo puno bolje predispozicije). Ako se sjecate, kada su se dosjetili donijeti ovaj fenomenalni namet, nisu uopce razmisljali kako ce ga provesti i sto je potrebno za isti. Pa su u pocetku rekli, evo bijedni ulagaci koji ste preostali, sada se igrajte mjesecno knjigovodja i dostavjajte mjesecno obrasce. Naknadno su shvatili da ce to donijeti vjerojatno i puno posla poreznoj, pa se je prebacilo na jednom godisnje.
Dolje takodjer sto sam dobio od Intercapitala:
“Oporezuju se samo ostvareni kapitalni dobici s osnove prodaje financijskih instrumenata kupljenih nakon 1. siječnja 2016. godine i prodanih unutar tri godine od dana kupnje. Porez se prijavljuje jednom godišnje, do 31.01. tekuće godine za sve kapitalne dobitke umanjene za kapitalne gubitke ostvarene u prethodnoj godini.”


Gdje mogu skinuti ili DOBITI sve transakcije u excelu?

Promijenite brokersku kucu, ako nemate mogucnostu vidjeti sve transakcije i prebaciti ih u excel za bilo koji vremenski period.

U Hiti još ne znaju ništa konkretno, biti će obavijest na njihovim stranicama, navodno idući tjedan.

Evo kog zanima u poreznom priručniku-opisano na str. 102.

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Gradani_2012.pdf



Gdje mogu skinuti ili DOBITI sve transakcije u excelu?

Promijenite brokersku kucu, ako nemate mogucnostu vidjeti sve transakcije i prebaciti ih u excel za bilo koji vremenski period.
[/quote]
Evo imam oko 4500 transakcija kod dvije brokerske kuće. Imam ispis u excelu po vremenu kupnje i prodaje, dakle imam vrijeme kupnje, količine i cijenu…

I šta ću sad s tim?? Da angažiram nekog excel experta jer ja pojma nemam kako to sam napraviti i pitanje svima jeli uopće išta moguće napraviti s jednim takvim ispisom? Kako iz takvog ispisa ustanoviti poreznu osnovu?

使用を信頼し、あなた自身の能力の




Zbog kronicnog nepovjerenja u ljude, pogotvo na ovim zemljopisnim sirinama poslao email i poreznoj upravi:
Postovani, imam pitanje vezano uz oporezivanje kapitalnih dobitaka ostvarenih otuđenjem financijske imovine. Vlasnik sam dionica poduzeca izlistanih na Zagrebackoj burzi. U 2016. godini izvrsio sam prodaju samo onih dionica stecenih prije 1.1.2016. godine. Da li za njih kao neoporezivi dohodak moram izvrsiti prijavu? Ako da, na koji nacin tj. kroz koju proceduru?
Nadam se brzom i informativnom odgovoru,
lijep pozdrav,
Dosao odmah automatski odgovor: Poštovani, Zahvaljujemo na poslanom "Pozivni centar – Pišite nam" obrascu. Zaprimljeni obrazac će biti obrađen u najkraćem mogućem roku. Srdačan pozdrav, Ministarstvo financija, Porezna uprava
i sad cekam, kad dobijem odgovor postam.

Nisu normalni sto su mi odgovorili, nema veze s mozgom:

Poštovani, porezni obveznici koji su u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja udjela u kapitalu, kojeg su stekli prije 1. siječnja 2016. godine trebaju ovaj neoporezivi primitak iskazati na stranici B obrasca JOPPD sa šifrom 02 u polju 15.1., a rok podnošenja obrasca je do 15.-dana u mjesecu za primitak ostvaren u prethodnom mjesecu.
S poštovanjem.
Kontakt Ri

Dakle kroz 2016. ja (i svi drugi) smo trebali nakon svakog mjeseca s prodajom dionica stecenih prije 1.1.2016. ispunjavati JOPPD obrazac. Ovo mi je jedino logicno ako su to radili brokeri. Ja JOPPD obrazac nisam taknuo, kamoli ga ispunjavao a jos manje znam kako ga poslati, vjerojatno je obavezno sve u elektronskom obliku, a ja nisam ni registriran u eporeznoj jer mi ne treba.
[/quote]
E pa sad, kad to niste radili tijekom godine, napravite sada. Podatak o primicima od prodaje "starih" dionica, iako je neoporeziv, im je potreban kako bi mogli odbiti tražitelje dječjeg doplatka i sl. Tako sam čuo od nekih iz Porezne. Navodno vas neće kažnjavati zbog propusta, ako to prijavite na kraju godine.
[/quote]
necu


Evo kog zanima u poreznom priručniku-opisano na str. 102.

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Gradani_2012.pdf

Opisano kao i do sada nista pametno 🙁

Ignore : renči

Ako netko ima primjer ispunjenog JOPPD mogao bi priložit da se skrate muke ostalima.

“Evo imam oko 4500 transakcija kod dvije brokerske kuće. Imam ispis u excelu po vremenu kupnje i prodaje, dakle imam vrijeme kupnje, količine i cijenu…
I šta ću sad s tim?? Da angažiram nekog excel experta jer ja pojma nemam kako to sam napraviti i pitanje svima jeli uopće išta moguće napraviti s jednim takvim ispisom? Kako iz takvog ispisa ustanoviti poreznu osnovu?”

..ben ti takvog brokera,kod IB,stranog,piše točno za određeni datum i dionicu,ili zbirno,da li si u plusu,minusu,naknade,realizirano ili ne.Imam na stotine transakcija ali riješeno sve bez problema,i FIFO isto.
Nisu uopće naši brokeri pripremljeni za ovaj porez,a nije da nisu imali vremena.Kao ni porezna btw.

"Only dead fish swim with the stream"





Zbog kronicnog nepovjerenja u ljude, pogotvo na ovim zemljopisnim sirinama poslao email i poreznoj upravi:
Postovani, imam pitanje vezano uz oporezivanje kapitalnih dobitaka ostvarenih otuđenjem financijske imovine. Vlasnik sam dionica poduzeca izlistanih na Zagrebackoj burzi. U 2016. godini izvrsio sam prodaju samo onih dionica stecenih prije 1.1.2016. godine. Da li za njih kao neoporezivi dohodak moram izvrsiti prijavu? Ako da, na koji nacin tj. kroz koju proceduru?
Nadam se brzom i informativnom odgovoru,
lijep pozdrav,
Dosao odmah automatski odgovor: Poštovani, Zahvaljujemo na poslanom "Pozivni centar – Pišite nam" obrascu. Zaprimljeni obrazac će biti obrađen u najkraćem mogućem roku. Srdačan pozdrav, Ministarstvo financija, Porezna uprava
i sad cekam, kad dobijem odgovor postam.

Nisu normalni sto su mi odgovorili, nema veze s mozgom:

Poštovani, porezni obveznici koji su u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja udjela u kapitalu, kojeg su stekli prije 1. siječnja 2016. godine trebaju ovaj neoporezivi primitak iskazati na stranici B obrasca JOPPD sa šifrom 02 u polju 15.1., a rok podnošenja obrasca je do 15.-dana u mjesecu za primitak ostvaren u prethodnom mjesecu.
S poštovanjem.
Kontakt Ri

Dakle kroz 2016. ja (i svi drugi) smo trebali nakon svakog mjeseca s prodajom dionica stecenih prije 1.1.2016. ispunjavati JOPPD obrazac. Ovo mi je jedino logicno ako su to radili brokeri. Ja JOPPD obrazac nisam taknuo, kamoli ga ispunjavao a jos manje znam kako ga poslati, vjerojatno je obavezno sve u elektronskom obliku, a ja nisam ni registriran u eporeznoj jer mi ne treba.
[/quote]
E pa sad, kad to niste radili tijekom godine, napravite sada. Podatak o primicima od prodaje "starih" dionica, iako je neoporeziv, im je potreban kako bi mogli odbiti tražitelje dječjeg doplatka i sl. Tako sam čuo od nekih iz Porezne. Navodno vas neće kažnjavati zbog propusta, ako to prijavite na kraju godine.

[/quote]
Nisam siguran koliko je ovo tocno za 2016 godinu. 🙂
2017 moguce da moramo tako, ali 2016 koliko ja znam neoporezive primitke prijavljivala je brokerska kuca.
[/quote]

Za 2016. necu nista napraviti, neoporezive primitke ili su poslali brokeri ili ce porezna biti bez njih. Ako ja jedini nisam radio sukladno bedastoci u odgovoru iz porezne to je moj problem, ako to nije nitko radio, to je njihov problem. Ja sam gradjanin/radnik/strucnjak s jakim nagonom da sve radim uredno i na vrijeme (zasluzujem Vaterland a ne domovinu), ali sto je previse je previse, ovo nije moja sramota nego njihova.

za 2017. ne samo da necu prodavati oporezive dionice nego necu ni neoporezive dok se drzava ne dogovori sama sa sobom. Ako voda dodje do grla zbog stanja neke dionice/poduzeca i neprodaja prijeti stvaranjem vecih gubitaka, prodati cu je i cim prodam potraziti cu savjet poreznog savjetnika (vidim ima dosta oglasenih na internetu, i u Rijeci), prema njegovom naputku cu znati da li joppd, kada i kako, iduci mjesec, na kraju godine ili nesto trece.

Sad bas pogledao svoje transakcije u 2016 godini.

Imao sam 96 transakcija kupnje i 33 transakcija prodaje, s tim da sam nesto prodavao kaj sam kupovao u 2013,2014 i 2015 godini a nesto sam kupovao u 2016 godini , i sada oni ocekuju da ja to sve rasclanim i podnesem poreznu prijavu ?
Trebat ce mi mjesec dana da to napravim 🙁 stvarno blesava situacija .

New Report

Close