THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ovakvim postupanje na tržištu kapitala ovakvi destruktivci uveliko su zaslužni za ovako spor oporavak tržišta u Hrvata …

sve to stoji ali
to je dugoročno neodrživo,neprovedivo,neizgledno…
strpljivi će i ovdje dočekati dan za naplatu
kao što sam i nedavno napisao izgledno da će ovdje rast ići skokovito i na malom volumenu.
onaj tko se ne boji ,zna i želi čekati naplatiti će a ostali ovisi kako im se posreći sa tajmingom izlaska.
u zadnjih godinu dana protgovano je oko 12000 kom po avg 380
u tom periodu je doseguno i dno koje je imalo svoj povod o vjesti o blokadi.
što znači da smo i dalje cjenovno na dnu a oporavak građevine i rast dionica iz ovog sektora tek počinje.
bilo bi mudro razmotriti mogućnost prilike koja se izgledno nudi.
što znaći ući na početku rasta a cjenovnom dnu dobro su osjetili svi oni koji su prepoznali turistički sektor na vrijeme.
ako je i bilo percepcije većeg,velikog,prevelikog rizika ulaskom u građevinski sektor držim da je to svakim danom manje i da će biti svakim danom manje.
ako sam u pravu treba se samo uvaliti u fotelju i pustiti da vrijeme napravi svoje.
vrlo izgledno da će oni koji će prije naplatiti onima koji će kasnije
svatko ima pravo na svoj izbor
potencijal reletivno brzog i jakog rastapostoji za one koji uđu na dnu.
a ovi što “koče” rade uslugu sebi i svima nama koji želimo preuzeti ovaj rizik,teret od prodavača i omogućavaju jeftiniju kupnju,ili dokupnju
na kraju će i važnije od ulazne cijene biti kupljena količina.
čim stanu sa “kočenjima”,štopanjima,”iluzijama” i bez dizanja cijena će sama doći na svoje mjesto
posvjedočili smo takvim primjerima nebrojeno puta pa nema razloga sumnjati…
najbitnije da je usprkos cijenama dionica oporavak sektora počeo i da je njegova rizičnost manja a vrijeme će napraviti svoje htjeli mi to ili ne.

…najveći potencijal trenutno leži u turističkom sektoru koji je potentan da generira investicije za građevinu u mlrd-ama.očekujem sa objavom rezultata u turizmu za 3q pravu poplavu najava investicija.
ne zaboravimo na nedavna kupnje i preuzimanja u tijeku u turizmu koja će sigurno generirati dodatne investicije i posao za građevinu….

FOTO: Kreće gradnja prvog hotela pod Hyattovim brendom u investiciji vrijednoj 100 milijuna eura

thnk je gradila sheraton dubrovnik možda će i ovo
ako neće ovo možda će nešto drugo
marže u građevini će rasti kolikogod mi šutili o tome
tko će čekati crno na bijelo taj će to i “platiti”
možda i griješim,nebi bilo…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Ne znam da li će marže ičega više rasti jer konkurencija u svakoj djelatnosti je prevelika.
Danas svi mogu proizvesti sve, samo to treba imati kome prodati.
Na Dlkv vidimo što znači raditi puno a zaraditi malo, a tako je svugdje.
Mislim da su drugi građevinari pali i više ( preko 95% u odnosu na 2007.) i ne nazire im se nikako povratak cijene.
Šteta da je to tako, jer tako je i s poljoprivrednim sektorom koji nikako ne može stati na noge u borbi s konkurencijom.
Može li se i kad očekivati promjena toga?

pozitiva2@
uvjeren sam da su marže pale radi bitno smanjenog obima posla,naručivanja od strane investitora a tržišna izgradnja stanova nije imala smisla.
dno je dotaknuto i put prema gore može početi.
akumulirana dobit iz pretkriznih godina je sačuvana ili u većoj mjeri sačuvana,kapital nije niti nagrižen
pa se može reći da thnk krizu prebrodila “na nogama”.
količina posla će diktirati marže a posla ima svakim danom više a kao što vidimo građevinari i sami ponovo grade stanove znači sami sebi daju posao a to definitivno znači manju konkurenciju za poslove investitora.
koliko će marže biti veće?vidjećemo,meni najvažniji je trend za koji nemam još dokaza,vrlo izgledno da će doći za strpljive i optimiste.
1.u turizmu su se akumulirale mlrd-e za potencejalne investicije a kao što vidimo kreće se u veliki investicijski ciklus,dosada neviđen u hr
2.preko 70 mlrd kn iz fondova EU čeka povlačenje a najveći dio toga proći će kroz ruke građevine
3.ponovo kreće radi povećane potražnje i stambena izgradnja
4.oporavak gospodarstva i industrije već generira i generirat će isto nove investicije,povečanu potražnju za građevinom
5.vlada će morati bez odgode stvoriti bolje uvjete za strane investicije
a gotovo sve u nekoj mjeri je i posao za građevinu.
ako vam sve nabrojano nije dovoljno kako bi vjerovali da za građevinu dolaze bolji dani možda najbolje da pričekate “crno na bijelo”
neće niti tada biti prekasno za kupovinu ,naravno zarada će biti u skladu sa rizikom kako ga večina percipira a dojma sam da je večina u priličnoj zabludi.
ako sam u pravu odgoda progledavanja će biti priličan oportunitetni trošak
krajnje domete nebi htio predviđati ali barem u početnoj fazi moglo bi sličiti na već viđeno zadnjih godina
na nekim sektorima jer kreće se sa tako niskih valuacija da…
gotovo neizgledno da se i zadnji i najpodcjenjeniji sektor neće “probuditi” prije ili kasnije
možda i griješim,nebi bilo…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Ogroman je problem radne snage.
Gotovo nitko ne želi raditi, za tako male plaće…
To je nepremostiv problem za daljnji razvoj.


… a pošto ga kupujem od firme koja ga je dobila u kompenzaciju, dobit ću ga za <1600€/m2… Međutim, THNK također ima nekoliko stanova koje su dobili u kompenzaciju, i prodaju ih ni više ni manje za 2000€/m2…
Što mi je odmah dalo do znanja, da im ne gori pod nogama, i da si mogu priuštiti da im stanovi stoje ne prodani (a trenutno si ni banke to ne mogu priuštiti, ZABA kao investitor ih djeli po 1750€)…

Zato sto ga u knjigama vode valjda po toliko love. Da ga prodaju po realnoj cijeni eto odma nemalog gubitka. Dokle god on stoji na 2000 i nitko ga nece tanit gubitka nema. To ti je sva pamet u ovom slucaju.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!


pozitiva2@
uvjeren sam da su marže pale radi bitno smanjenog obima posla,naručivanja od strane investitora a tržišna izgradnja stanova nije imala smisla.
dno je dotaknuto i put prema gore može početi.
akumulirana dobit iz pretkriznih godina je sačuvana ili u većoj mjeri sačuvana,kapital nije niti nagrižen
pa se može reći da thnk krizu prebrodila "na nogama".
količina posla će diktirati marže a posla ima svakim danom više a kao što vidimo građevinari i sami ponovo grade stanove znači sami sebi daju posao a to definitivno znači manju konkurenciju za poslove investitora.
koliko će marže biti veće?vidjećemo,meni najvažniji je trend za koji nemam još dokaza,vrlo izgledno da će doći za strpljive i optimiste.
1.u turizmu su se akumulirale mlrd-e za potencejalne investicije a kao što vidimo kreće se u veliki investicijski ciklus,dosada neviđen u hr
2.preko 70 mlrd kn iz fondova EU čeka povlačenje a najveći dio toga proći će kroz ruke građevine
3.ponovo kreće radi povećane potražnje i stambena izgradnja
4.oporavak gospodarstva i industrije već generira i generirat će isto nove investicije,povečanu potražnju za građevinom
5.vlada će morati bez odgode stvoriti bolje uvjete za strane investicije
a gotovo sve u nekoj mjeri je i posao za građevinu.
ako vam sve nabrojano nije dovoljno kako bi vjerovali da za građevinu dolaze bolji dani možda najbolje da pričekate "crno na bijelo"
neće niti tada biti prekasno za kupovinu ,naravno zarada će biti u skladu sa rizikom kako ga večina percipira a dojma sam da je večina u priličnoj zabludi.
ako sam u pravu odgoda progledavanja će biti priličan oportunitetni trošak
krajnje domete nebi htio predviđati ali barem u početnoj fazi moglo bi sličiti na već viđeno zadnjih godina
na nekim sektorima jer kreće se sa tako niskih valuacija da…
gotovo neizgledno da se i zadnji i najpodcjenjeniji sektor neće "probuditi" prije ili kasnije
možda i griješim,nebi bilo…

Ti toliko toga nadrobis sto ima i nema veze s temom da to ne bi ni pas s maslom pojeo. Ljudima se u zadnje vrijeme očito dosta toga utvara, pa vide i ono sto ne postoji.

fahrudin@
ovdje iznosim argumente koje držim važnim a ti umjesto da paušalno ocjenjuješ kao “drobljenje” moje pisanje imaš priliku svaki moj argument pojedinačno pobiti.
na himr si nas proglašavao “veleumovima,”bezveznjacima “…
a prodao si na 400 a ja ću uskoro dobiti 819.
to je zato jer nam se kako ti kažeš “posrećilo”,ajde neka tako bude kad ti kažeš.
ja kažem da sam tamo iznio hrpu argumenata od 160 koji su se pokazali točnim.
tvoja pojava ovdje meni govori više nego dovoljno.
veseli da nas ima svakim danom više i na ovoj temi pa ćemo i ovdje svi zajedno nešto naučiti
to je taj proces evolucije o kojem se često govori.
sretno u investiranju

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

migra, bez brige, oni koji samo slijede, nikad nece biti prvi 🙂

Nište ja paušalno ne ocjenjujem, ti drobiš i nabacuješ stvari bezveze. Te oporavak ovog, te oporavak onog, a da malo pogledaš u neki dokument službeni pa vidiš jel se to stvarno oporavlja ili ne oporavlja.

Naprosto je dosadno čitati jedne te iste gluposti, koje nisu na ničemu utemeljene. Jedno su očekivanja, a drugo realnost. Cijena ide gore na nikakvom volumenu, to ti drugim riječima znači da ozbiljnih igrača nema unutra i da dugoročno taj rast nije održiv ukoliko se stvarno ne dogodi to sve lijepo i pozitivno što ti očekuješ. Ovo ti nije 2007., ovo je daleko od 2007., a niska cijena Tehnike bila je posljedica očekivanja da li će nastati veliki dilution zbog moguće predstečajne ili neće. Kako vrijeme odmiče, vjerojatno i neće, al ne zanosi se nekakvim velikim rastovima poslovanja jer to baš i nije realno. A burza ko burza, na malom prometu spekulanti je mogu sutra odvući i na 1000, a to ne znači da toliko i vrijedi i da će se tamo i zadržati.

Poslovanje firme i dalje pada, to se vidi jasno iz izvješća. Likvidnost nije baš najbolja, a postoje i dosta veliki sporovi, pa bi bilo korektno iznijeti cijelu priču, a ne onu koju si ti u svom deliriju i naboju optimizma, zamišljaš.

fahrudin@

“Naprosto je dosadno čitati jedne te iste gluposti, koje nisu na ničemu utemeljene.”

dali je moje pisanje utemeljeno ili ne pokazat će vrijeme.
tko pročita temu unazad nekoliko stranica moći će pročitati da godinu dana najavljujem oporavak stambene izgradnje,u prvom kvartalu thnk je prodala stanova kao u cijeloj 2015,kreće se i u ponovnu tržišnu izgradnju.
želiš brojeve “crno na bijelo”?
neke već imaš pričekaj za ostale,baš me zanima po koliko ćeš kupovati?
nemoj se zaboraviti pohvaliti ovdje na temi ako i kada kupiš.
znam da nije ovo 2007 ali niti moj target nije 10.000 već 1.000
a koliko je bio realan ili utemeljen živi bili…
svi sporovi koje thnk vodi se u bilanci knjiže već kao izgubljeni zar ne?
a možda i neće svi biti izgubljeni.
moj kako ti kažeš”delirij i optimizam” nisu na himr predviđali cijenu 819 u startu već max 600
po tome ispada da sam više nego konzervativan u svojim analizama,očekivanjima…
slično očekujem i ovdje živi bili…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...



… a pošto ga kupujem od firme koja ga je dobila u kompenzaciju, dobit ću ga za <1600€/m2… Međutim, THNK također ima nekoliko stanova koje su dobili u kompenzaciju, i prodaju ih ni više ni manje za 2000€/m2…
Što mi je odmah dalo do znanja, da im ne gori pod nogama, i da si mogu priuštiti da im stanovi stoje ne prodani (a trenutno si ni banke to ne mogu priuštiti, ZABA kao investitor ih djeli po 1750€)…

Zato sto ga u knjigama vode valjda po toliko love. Da ga prodaju po realnoj cijeni eto odma nemalog gubitka. Dokle god on stoji na 2000 i nitko ga nece tanit gubitka nema. To ti je sva pamet u ovom slucaju.
[/quote]
mislim da se ti stanovi s godinama revaloriziraju u bilanci ali ako i ne očito da njihovom prodajom po tržišnoj nižoj cijeni thnk nije ostvarila negativan financijski rezultat na kraju godine niti jednu godinu od 2008.
nije više niti ostalo tih stanova iz “stare gradnje”da bi bilo vrijedno neke velike rasprave.
da je najcrniji scenarij u pitanju i rasprodaja preko noći za koju nema potrebe procjenjujem da se tu ne radi o gubitku većem od 0,05 Bv.
potražnja za stanovima raste,rasti će i cijene i to će biti rješeno bez da će se značajnije osjetiti.


Ogroman je problem radne snage.
Gotovo nitko ne želi raditi, za tako male plaće…
To je nepremostiv problem za daljnji razvoj.

problem postoji,postaje još veći sa očekivanjem povečanja obima posla.
nije to novi problem bilo ga je ranije zar ne?
dijelom će se pokriti uvozom radne snage a dijelom će to platiti investitori.
dosta je bilo “cijeđenja” građevinara u proteklim godinama koji su morali smanjvanjem plaća radnika konkurirati jedni drugima.
ako će investitori htjeti da se gradi tada će i oni morati prihvatiti da učestvuju u povečanju plaća građevinara ili gradnje neće biti a to je još bitno skuplje za njih.
građevinari najbolje znaju za koliko će plaće morati rasti da se privuku radnici.
to će ukalkulirati u svoje ponude a investitori kojima će to biti preskupo neće graditi.
držim da će takvih biti malo jer odgađanje investicije je najčešće najskuplje rješenje.
uostalom na natječajima najčešće pobjeđuju oni sa najnižom ponudom a ne oni koji čiji će radnici raditi za gotovo ništa.
ne pridajem preveliku težinu ovom problemu jer ga je bilo i 2007 kada se je gradilo bitno više
i svi su zarađivali nikad više,investicija je bilo nikad više…
sada kada smo nakon dugo godina dočekali da će posla biti svakim danom više zar ćemo radi toga “plakati”?
svoj dio za plakanje prepuštam pesimistima gratis
🙂

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Ma nikad više 2007.!

U svakoj djelatnost i konkurencija je postala prevelika, tehnologija omogućuje brz završetak radova, a cijene su niske.

2007.je bila proizvod politike i 100x napuhanim cijenama izvođenja poslova.

Na to možemo slobodno zaboraviti ikada više.

New Report

Close