THNK (Tehnika d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska THNK (Tehnika d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Inače biće kasno.

Vidim prodaju na 11k, a kupnju na 10.5k,kao i vi, no kako mi se čini netko će to počistiti već u utorak do 11.5k… no kako god bilo vrlo zanimljiv dan za domaće tržište kapitala uopće…[smiley11]

Eto, cim se kupska zatrpala, pokrpao se i “potpo” (ako totako mozemo zvati) na ovoj dionici.


Vidim prodaju na 11k, a kupnju na 10.5k,kao i vi, no kako mi se čini netko će to počistiti već u utorak do 11.5k… no kako god bilo vrlo zanimljiv dan za domaće tržište kapitala uopće…[smiley11]

Ma pričekat ćemo mi još nekoliko dan da investitor od T-H-a a i ostali prepoznaju kvalitetnu i perspektivnu dionicu kao što je THNK

Za nekoliko dana tj. do petka mi stiže lova od T-HT-a, a i ona lova od dividende koju mi THNK redovito isplaćuje. moglo bi biti zanimljivo…

Pametan covjek zamjecuje sve. Glupi na sve ima neku zamjerku

Danas se nesto opasno tehnika skida s aska:

1250 14:14:41 11.000,00 10 110.000,00
1249 14:14:41 10.999,00 12 131.988,00
1248 14:14:41 10.950,00 10 109.500,00
1025 13:28:41 11.000,00 70 770.000,00
1024 13:28:41 11.000,00 10 110.000,00
1023 13:28:41 10.999,00 2 21.998,00
1022 13:28:41 10.989,13 11 120.880,43
1021 13:28:41 10.988,00 3 32.964,00
1020 13:28:41 10.900,00 64 697.600,00
1019 13:28:41 10.890,00 11 119.790,00

netko uredno skuplja sve do 11k.
Jedva cekam da vidim ima li kakvih promjena u TOP 10 jer ovo nije “mali”.
Vec dugo ova dionica tapka u mraku, sto zbog losih izvjesca, sto zbog IPO-a, sto zbog Kupske. Vec bi stvarno bilo vrijeme da i ona krene [smiley11]

Pretpostavka je majka svih zaj***

netko je 300 kom po asku udario. Ukrcaj velikih.

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU


netko je 300 kom po asku udario. Ukrcaj velikih.

Ali netko ( od velikih ili mali diverzant) ruši namjerno i to izgleda radi dokupa.

Evo za sutra k/P.
Pošto više nije prodaja tako jaka kao prethodnih dana zbog čišćenja 200 kom danas s prodaje,
kupnja se čini obećavajućom.

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU

Na križanju Zagrebačke i Zagrebačke (Rudeš) Mercator centar, hrpa stanova po 2000 €, parkirna mjesta obavezna po 11-15 k€…
Tehnika je bila jednoć 12.000, slijedeća postaja može biti samo iznad toga… don’t ya THNK?

Artificial Intelligence stands no chance against Natural Stupidity.


Evo za sutra k/P. Pošto više nije prodaja tako jaka kao prethodnih dana zbog čišćenja 200 kom danas s prodaje, kupnja se čini obećavajućom.

to i je glavni razlog zašto smo tu gdje jesmo jer prodaje nema,
inače nekud Vam se žuri?[smiley2]

Heaven or Las Vegas

O novim projektima, poslovima i planovima govori Filip Filipec, generalni direktor Tehnike

[color=blue]U jednom od najaktivnijih sektora hrvatske ekonomije – građevinskom, Tehnika se nalazi među deset najboljih kompanija. Tehnika danas ima velike planove i za regiju te nastoji ojačati svoju poziciju na inozemnim tržištima.[/color]

Što planirate za lipanj, o kakvom je projektu riječ?

To je nastavak našeg velikog projekta gdje na produžetku Branimirove ulice radimo cijelo naselje s više od 700 stanova. Od 700 stanova za 200 ćemo ključeve predati kupcima, a sljedećih 200 ide sad u realizaciju. Za manje od tri godine planiramo završiti cijeli projekt. Vrijednost investicije je više od 70 milijuna eura koje mi sami financiramo.

Koliki je udjel stanogradnje u Tehnici? Što je profitabilnije, stanogradnja ili komercijalni objekti?

U nekim godinama kad je investicijska aktivnost u Hrvatskoj bila mala, ona je iznosila i do 30 do 40 posto prihoda, a sada iznosi oko 20 prihoda jer je Tehnika tvrtka koja izvodi radove za poznatog investitora. Graditeljstvo je niskoprofitabilna grana. Na svjetskim tržištima zarade su 2-3 posto, a kad u stanogradnji nastupate kao investitor, zarade su veće. Sad će se svatko pitati zašto radimo manje profitabilan posao. Jednostavno zato što ne možemo napustiti neka tržišta, jer će tu onda doći drugi.

Stalno raste vrijednost građevinskih radova. Što najviše generira taj rast, do kada će to trajati?

Infrastruktura i investicije u infrastrukturu jako su bitne za Hrvatsku. Za zemlju koja zbog rata dugo nije imala gotovo nikakve investicije, nužno je da mora investirati. Zato nam to sad izgleda kao bum, a tako će biti sigurno još nekoliko godina. Neće biti bum, ali će to biti rast. Udio investicija u BDP-u iznosio je po 5-6 posto. A zemlje koje su ušle u Europsku uniju imale su i veću stopu. To je proces koji jednostavno moramo proći jer ne možemo ne investirati ako želimo razvoj.

Koji je omjer vaših poslova na domaćem tržištu i u inozemstvu?

Tehnika je više od 40 godina dosta zarađivala na inozemnim tržištima. Činjenica je da nam taj udjel od 1990. pada i pao je na simboličnih nekoliko posto. Problem izvoza nije jednostavan. Prošle smo godine više od 10 milijuna eura prihoda napravili u inozemstvu, međutim, napravili smo ga u regiji, odnosno u BiH i Srbiji. Imamo još tvrtku u Njemačkoj, no ne radimo više, kao što smo nekad, velike poslove. Činjenica je da se sad pojavljuju neke zemlje izuzetno investicijski potentne. Sad su Emirati i mirni dio Arapskog poluotoka enormno intenzivni, ali sve više i Rusija, te Kazahstan i Uzbekistan.

Postoje li pomaci pri stvaranju građevinskog klastera i zajedničkih projekata u inozemstvu?

Jasno je da ako želimo nastupati na stranim tržištima moramo ići ujedinjeni. Priča o klasteru je zapravo jedino rješenje za male zemlje kao što je Hrvatska. U priči globalizacije, kad vas proždiru multinacionalke koje su nebrojeno puta moćnije od cijele države, morate shvatiti da ste sami nemoćni.

Tehnika—Part 2

Kakvi su vaši planovi u Srbiji i BiH?

Osnovali smo vlastite tvrtke i krenuli stvarati prijateljsko okruženje tako što smo s lokalnim tvrtkama krenuli u realizaciju projekata. Jasno je da na ta područja ne možete ići s vlastitom radnom snagom jer je lokalna jeftinija. A sad, pak, razmišljamo o tome da kupimo neku lokalnu tvrtku jer morate imati materijalne ili proizvodne izvore da možete ostati na tom tržištu. Još nemamo ništa konkretno, no u Srbiji planiramo kupovati. Ne možemo predugo čekati jer se te zemlje otvaraju ne samo hrvatskim tvrtkama nego svima.

Postoje li pomaci pri stvaranju građevinskog klastera i zajedničkih projekata u inozemstvu?

Jasno je da ako želimo nastupati na stranim tržištima moramo ići ujedinjeni. Priča o klasteru je zapravo jedino rješenje za male zemlje kao što je Hrvatska. U priči globalizacije, kad vas proždiru multinacionalke koje su nebrojeno puta moćnije od cijele države, morate shvatiti da ste sami nemoćni.

Hoćete li se odazvati na poziv Kazahstana za sudjelovanje na natječajima s obzirom na to da planiraju milijarde uložiti u infrastukturne objekte?

Kazahstan je intrigantan investitor. Na tom tržištu nemamo iskustvo, ali u bliskoj budućnosti se priprema moj put u Kazahstan.

Kako ide prodaja u centru Zagreba? Imate li u planu još takvih projekata?

Prodaja ide korektno. Najveći kupac je Mercator sa svojim trgovačkim centrom, a ide nam i prodaja poslovnog dijela. Hoćemo li raditi još takvih kombiniranih projekata, ovisit će o lokaciji i urbanizmu.

Gradili ste apartmane u Malinskoj na Krku. Hoćete li još graditi na Jadranu?

Imamo samo planova. Kao velika tvrtka nemamo šanse na malom projektu. Nažalost, to je hrvatska zbilja. No kad smo mi radili apartmane, Malinska je dobila ekološku kanalizaciju i tri kilometra dalekovoda, a renovirana je i vodovodna mreža. Tehnika ako ide, ide na veći projekt, a on zahtijeva i radove na infrastrukturi. Upozoravam hrvatske investitore da priču s Jadranom moramo držati u svojim rukama. Investicije na Jadranu su jedna od gorućih tema hrvatske budućnosti. Mislim da puno gore od betonizacije može biti loš izbor stranih investitora. Neki projekti koji Tehniku na Jadranu zanimaju ne odnose se samo na apartmane nego podrazumijevaju i sve druge sadržaje.

Prošle ste godine izabrani za menadžera godine. Koja je komparativna prednost Tehnike u građevinskom sektoru?

Prva je prednost naš model privatizacije. Vlasnici Tehnike su njezini što bivši što sadašnji zaposlenici jer mi smo shvatili da su jedina kvaliteta ljudi. Druga je prednost u strukturi kompanije. Nismo ušli u priču devedesetih godina kao socijalistički kombinat. Radimo sve što možemo da složimo profil europske tvrtke i mislimo da smo u tom uspjeli bar 80 posto. Treća naša prednost je da nismo svaštarili. Mi smo se opredijelili za najteži put. Pokušavamo biti specijalisti za visoku gradnju i naš najveći prihod ostvarujemo ili na stranim investicijama ili na privatnim investicijama. Tko tu preživi taj je spreman za Europu. Naš menadžment 16 godina radi na tome da jednu društvenu tvrtku kroz proces privatizacije prevede u europsku tvrtku, a da ostane u vlasništvu hrvatskih građana. I mislim da smo u tome uspjeli. Burza tako kaže.

Hvala kolegi Matrixu, ovo je stvarno poticajan članak.
Iskreno, THNK ispod 11k je bagatela.

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU

Pridružujem se zahvali .
Nadam se da do kraja tjedna preskačemo tu letvicu i više se ne vraćamo ispod.

Update…..

FALI NAM LIKVIDNOSTI; DAJ ŠTEFEK, NATOČI NAM PO JEDNU

New Report

Close