SAPN (Saponia d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SAPN (Saponia d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ostali bez Maraske a korist malim dioničarima ??
Inače Maraska doprinosi u dobit 50 %.
Početa osipanja

ako Maraska ima tako veliku dobit očekujem i da će se prodati skupo,što je dobro za krvnu sliku Saponije

keša će biti jako puno od Maraske,od Agrokora
nadalje nema više rezervacija 58 miliuna od Agrokora što bi moglo rezultirati većom EBITDA od 100 mil.

što reći,pretvaraju se u keš mašinu

I Chuck Norris vozi Dajca!! Tko vozi Dajca ima krupna jajca!! Nebojše=Ne boj se ! Ne valja li ga,ne valja, dok ne kroči Nebojse!

Pa da probam sad valuirati Marasku d.d. iako, kako veli kolega One, nemam pojma. Baš me interesira do koje ću valuacije doći ja u odnosu na njegovu stručnu analizu i procjenu.
One je rekao da po njemu Maraska vrijedi između 100-150 milijuna kuna.

Maraska je sposobna prema zadnjim godinama i trendu raditi normalizirani EBITDA oko 20 milijuna kuna godišnje.
Kamatonosni dug je na razini cca 65-70 milijuna kuna.

Ako uzmemo multipikator 10xEBITDA u preuzimanju (što ja mislim da je optimistično) Maraska vrijedi cca. 130 milijuna kuna. Ako ga smanjimo na 8 to je cca. 100 milijuna kuna.

I gle vraga, iako nemam pojma dolazim na iste brojke koje je One napisao. Interesantno 🙂

E sad da li u knjigama ima nećeg što nije ispravno valorizirano onda vrijednost naravno može ići gore ii dolje, mada ako ekipa radi sve po PSu, Bilanca bi trebala pokazivati pravo stanje stvari.

Uglavnom očekujem oko 100 kuna po dionici Saponije od prodaje Maraske. Nadam se da će biti i više 🙂

Ovo nije poziv na kupnju ili prodaju, a iako neki misle da nemam, imam dionice Saponije i svaki rast cijene mi je u osobnom interesu.



Ostali bez Maraske a korist malim dioničarima ??
Inače Maraska doprinosi u dobit 50 %.
Početa osipanja

Saponija ostvaruje devedesetak milijuna kuna Ebitde, (a u 2018. godini je Maraska ostvarila tridesetak milijuna kuna Ebitde), to je manje nego Kandit (čokolada) i Saponija (deterdženti) koji zajedno imaju oko 70-80 miiijuna kuna godišnje (prosjecno gledano zadnjih godina). Dakle, cijela priča je podijeljena na tri otprilike jednako operativno profitabilne cjeline, ali Maraska je u 2018. imala “malo prihoda sa strane” sto je utjecalo na rast neto profita.

Ja očekujem da će za Saponiju dobiti najmanje 100 milijuna kuna, a moguće i do 150.
[/quote]

To je dobra cijena s obzirom na zaduženost Maraske.
To je Saponiji cca. 60 mil.kn.
Sa time još nisu nadoknadili odljev novca zbog Agrokora.
Valjda im je dosta za likvidnost.

Samo Maraska vrijedi više od cjelokupne tržišne kapitalizacije cijele Saponija grupe koja iznosi samo 220 mil. kn.
A gdje su tek Kandit i sama Saponija.
Moja procjena je da će Saponija dobiti minimalno 150- 200 kn po dionici uzimajući u obzir prihod, investicije koje su napravljene u Marasku, EBITD-u , branšu, dug i nekretnine.


Samo Maraska vrijedi više od cjelokupne tržišne kapitalizacije cijele Saponija grupe koja iznosi samo 220 mil. kn.
A gdje su tek Kandit i sama Saponija.
Moja procjena je da će Saponija dobiti minimalno 150- 200 kn po dionici uzimajući u obzir prihod, investicije koje su napravljene u Marasku, EBITD-u , branšu, dug i nekretnine.

Moguće. Moguće je da za Marasku dobiju cca 25-30 milijuna eura, pa da Saponija prihoduje 12-15 milijuna eura. To bi odgovaralo tih 150-200 kuna po dionici.

Ja sam još davno gledao transakciju kupnje imovine Juicya koji je lani radio oko 180 milijuna kuna ukupnih prihoda. Ta imovina je prije 7 godina placena cca 45 milijuna eura (nema duga).

Mislim da pojedinci bitno podcjenjuju vrijednost Maraske. Po meni je to barem cca 10x normalizirana Ebitda odnosno 1,5 sales tj. cca 180 milijuna kuna.

Badel se na trenutno na cijeni isplate manjinskih toliko vrednuje, a pola prihoda Maraske je od jakih alkoholnih pića (ugkavnom u izvozu). To obicno znaci premiju na vrednovanje.

https://novac.jutarnji.hr/incoming/mirko-grbesic-u-pregovorima-o-prodaji-zadarske-maraske-zainteresiranih-kupaca-je-vise/9914869/
Ja mislio jedan kupac, ova varijanta sa više kupaca mi je bolja…


Samo Maraska vrijedi više od cjelokupne tržišne kapitalizacije cijele Saponija grupe koja iznosi samo 220 mil. kn.
A gdje su tek Kandit i sama Saponija.
Moja procjena je da će Saponija dobiti minimalno 150- 200 kn po dionici uzimajući u obzir prihod, investicije koje su napravljene u Marasku, EBITD-u , branšu, dug i nekretnine.

e pa sad ticijane, jel 220 mil kn vrijedi Maraska (to je cca 154 kn/dionici) ili 150-200 kn po dionici s koliko licitirate već u sljedećoj rečenici, dajte se odlučite!? nije isto
ajmo vidjeti valuaciju kroz dragi nam P/Sales
Prodaja Maraske se kreće na razinama oko 150 mil kn, iako se na Q3/19 vidi usporavanje jer su ostvarili manje od 100 mil kn do 30.9.
ako tih vaših 154 kn po dionici (dakle ona prva vaša proklamirana, niža cijena) pomnožimo s brojem dionica dođemo do 220 mil kn tržišne vrijednosti
dijeljeno sa 150 mil kn prodaje daje nam P/Sales od 1,47 !!!

znate za koliko je P/Sales ‘otišao’ Kraš? i to nakon nadbidavanja Pivaca sa Šaranovićem?
otišao je za 1,26 (1,293 mlrd kn dionice / 1,026 mlrd kn prodaja)
i to po cijeni od 861,20 kn nakon što su u prvotnoj ponudi za preuzimanje nudili ‘široke ruke’ 430 kn po dionici

čak i po cijeni od 130 kn za dionicu Maraske, P/Sales je i dalje iznimno visokih 1,24
da li Maraska vrijedi kao Kraš?

danas sam sličan komentar napisao i na DDJH: veliki je disparitet onoga što se percipira kao dionica (a to je cijena na burzi i/ili u preuzimanju) i onoga što Maraska kao biznis predstavlja inkorporirana u trgovačkom društvu (a to su fundamenti)

Koju korist mali dioničari očekuju od prodaje Maraske?

Korist koja će pokazati da Saponija vrijedi barem 100 eura po dionici. I korist da će društvo nakon Agrokora se presložiti i postati profitabilnije, sa manje duga uz mogućnost jednog dana isplate redovite dividende.

Sto se tiče vrednovanja, Badel je tenutno na 1,68 sale i vise od 31 EV/Ebitda.
Kada bi Ebitda Maraske iznosila cca 30 milijuna kuna (a toliko je iznosila u 2018), na 30 milijuna eura vrijednosti kompanije (kapitalizacije) gledajuci stanje duga i gotovine na koncu trećeg kvartala 2019. godine, EV/Ebitda bi iznosio cca 10,5. To nije previsoko. To je realno očekivati.

Računovođo,
Ajde pročitaj još jednom što sam napisao. Nije sve u brojkama tj. nije sve egzaktno kod preuzimanja.
Vidim da mnogima Kraš neda mira, pa Šaranovic je nudio skoro 1.60 sales, u finalu koje se čeka ti to bude i više od toga. Nemoj mi samo još reći da bi prodao Saponiju na 500 kn kao i mnogi znalci koji su vrednovali i prodali Kraš na 500.

Btw. U SAD se proizvodjaci alkoholnih i bezalkoholnih pića (ne u preuzimanju) nego na burzi trenutno vrednuju sa 16,32 odnsono 19,92 EV/ Ebitda.

http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/New_Home_Page/datafile/vebitda.html

Navodim to samo kao primjer industrije u kojoj je uobičajeno da su vrednovanja visoka.

@Iknow
ajde probaj od te famozne Ebitde od 30 mil kn iz 2018. godine odbiti jednokratni prihod od Dalmatien Beteiligungs GmbH, pa ju izračunaj opet (hint: god. izvješće, 27. str.)

I dobit ću najmanje 20 Ili vise milijuna kuna Ebitde. I to je opet u rangu uobičajenih vrednovanja u prodaji. Ja ne očekujem cijenu manju od 25 milijuna eura. Oko 30 milijuna eura očekujem.

Stanic je prije 7 godina platio Juicy, postrojenje i brend 45 milijuna eura. Ta firma je lani, nakon 6 godina radila nepunih 180 milijuna kuna ukupnih prihoda.

http://www.agrokor.hr/hr/vijesti/agrokor-prodao-jamnicin-juicy-stanic-grupi/

@Iknow
odlično, evo imamo prvi pravi bet:

ti tvrdiš 30 mil Eur (cca 220 mil kn) TK Maraske što daje EV/Ebitda od 10,5 (i to zato jer si fulao Ebitdu koja je po tebi 30 mil kn a za financijski dug si uzeo, koliko vidim krivo, 92 mil kn što su ukupne DO i KO iz bilance na Q3_19), dakle cijena će po tebi doseći 154 kn/dionici

ja tvrdim da će TK biti ne više od 142,75 mil kn što daje EV/Ebitda od 11,0 pri normaliziranoj Ebitda od cca 18 mil kn i financijskom dugu od 56 mil kn (DO + KFO), dakle moja cijena je samo 100 kn/dionici

dalje se neću truditi pisati pa ćemo vidjeti konačnu ponudu i tko će biti bliže istini i, da se razumijemo, sve ispod 125 kn ću smatrati mojom pobjedom jer sam u tom slučaju ja bliži, brojkama
živi bili pa dočekali!

Maraska mijenja vlasnika

Mirko Grbešić u pregovorima o prodaji zadarske Maraske, zainteresiranih kupaca je više[/url]

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close