SAPN (Saponia d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SAPN (Saponia d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Razlozi su jasni. Oni su produžena ruska ruka u Hrvatskoj. Neke lukrativne poduhvate tipa Pevec ne bih stavljao u taj koš, al dobavu plina ne dobiva svatko od Gazproma. Kod Fortenove su poslužili kao poluga s kojim je stečena kontrola većine, a da titular nije direktno iz Rusije. Tu nije toliko bitna zarada nego kontrola.

@Iknow

ako su isli s ciljem da kontroliraju sa rusima vecinu, onda su voljni i ponuditi vecu cijenu za to, jer za kontrolirajuci dio si spreman vise platiti.

Onda je mozda Saponija, a i ostali ovo dobro naplatila.

Naravno spekuliram isto kao i oni sto govre da su prodali za 30 miliona.

Pa dobili su vjerojatno vecu cijenu od najnižih cijena, al ta cijena je možda daleko od nekih ocekivanja. Morate svi skupa shvatiti da je Agrokor i danas gotovo jednako dužan kao i prije par godina, a da također teret financiranja tog duga nije jako smanjen. U takvoj situaciji, kolko Agrokor vrijedi? Ovakav, nerestrukturiran. Nemaju Saponija, Vindija, Franck i ostale firme vremena čekati njegov oporavak, tim vise jer raspolažu malenim pa i zanemarivim udjelima. Život i posao moraju ići dalje, a ulaganje u posrnule koncerne ionako nije osnovni biznis tih firmi. Možda će biti još jedan jednokratan udar na RDiG, međutim kao sto je već netko spomenuo doći će neki keš koji će pomoći u daljenjem razvoju osnovnog biznisa. Saponija je upravo radi Agrokora, kao jednog od većih rizika, bila ovako jeftina, u dogledno vrijeme ako se stabiliziraju i počnu rasti nema razloga da cijena dionice ne bude na znatno višim razinama.

Ja ne znam sto su konkrento ni koiko dobili, al iznenadilo bi me jako da su na ovome zaradili.

Kad su potraživanje pretvorili u udjele tada su znali da te novce neće brzo vidjeti. Udio se naplaćuje isplatom dobiti, a to može biti skoro nikad. S 0,6% ne mogu na ništa utjecati. Imali bi u bilanci FI za koju neće uvijek biti potražnja. Sada su je prodali jer im je PPD ponudio cijenu koju su prihvatili. Nisu bili na musu. Dodatan plus u CF.

Al uprava je već predlani upozorena od strane revizora da udjel vodi po jednoj cijeni, a da to moguće ne održava fer odnsono trzisnu vrijendost udjela. Očito su revizori znali po kojim se cijenama trguje udjelima. Nakon prodaje to vise nije bitno jer je vrijednost svedena na postignutu cijenu. Zato su im i izdali misljenje s rezervom. Dakle, nisu to mogli vući unedogled, morali su rijesiti. Ja vjerujem da su rješili najbolje sto su mogli.

pobježe prema gore..
ništa od 250 kn bar za sad?


I meni se čini da je preblaga reakcija. Osim pozitivnog utjecaja na dobit, taj će novac biti vjerojatno usmjeren u vraćanje duga pa je korist dvostruka

sumnjam da tu ima dobiti, prije će biti minus

vidjet cemo teku 4 mjesecu s izvjescem za h1 osim ako ne procuri

ovdje mnogi ne kuže osnovne stvari pa pišu o 100 miljuna extra prihoda, dapače dobiti. totalno nepoznavanje

Knjigovodstvena vrijednost – x
kupoprodajna cijena – y

Ako je y veći od x, onda izvanredni psolovni prihod i extra dobit
Ako je y manji od x, ond aizvanredni poslovni rashod i udar na dobit

Knjigovodstven vrijednost je 67 milja. neki kažu. Ali meni nije jasno po čemu to kažu jer to ne piše ni u jednom izvješću ili ja krivo gledam izvješća

dakle – kad vec nen znam y, ajmo utvrditi x – u kojem izvjescu i na kojoj str piše da saponija 0,6 posto fortenova vodi u svojim knjigama po toliko i toliko

izvjesce i str. nikakvi ja mislim ili mi se čini

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

da , u pravu si. isprika. vjerojatno sam bio pod utjecajem ovog članka i pogrešno zaključio da je svedeno na nulu pa da je svaka prodaja dobra.
“Nakon vrijednosnih usklađenja i iskazanog gubitka iduća izvješća bit će bez tog utega, a vrijeme će pokazati jesu li umanjenja imovine bila (pre)konzervativna. ”

Saponia knjižila 54 milijuna kuna ‘utega’ Agrokora

Vrijednost udjela u bilanci su vodili po 75 mil kn.
Revidirano, kons. godisnje izvjesce za 2018. (str. 47.).

Rastimo zajedno...

Pa su ga smanjili na 67 na kraju trećeg kvartala 2019.

Dajte budite up to date, dobro da ne komentirate izvješća iz 90-tih.

Hvala na ispravku, pa valjda zato sluzi forum…

Rastimo zajedno...

Puno rasprave oko Fortenove, no to je prošlo svršeno vrijeme. Treba se okrenuti očekivanjima u budućnosti.
Činjenica je da je danas netko odlučio kupiti veću količinu dionica. Vjerujem da ćemo u petak vidjeti promjene. Očito se na ovim nivoima protrejdalo što se trebalo protrejdati 🙂

PPD je ovaj udio kupio uz veliki diskont. U slučaju da Fortenovi krene dobro, to može polučiti određenu zaradu. No, mislim da zarada ovdje nije bila primarni motiv, nego jednostavno uspostavljanje potpune kontrole nad Fortenovom.”

RUSKI OBRUČ OKO HRVATSKE: Kontroliraju plin, žele naftu, a upravo su dobili brojna polja i izvore vode; ‘Sada mogu raditi što žele’

fižulić nije bilo tko, mbogoputa je dosad pogodio

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Veliki popust PPD je dobio i zbog trenutačnog stanja u kompaniji. Naime, Fortenova ne može preuzeti vlasništvo u Sloveniji i Srbiji. Ako sutra Rusi požele prodati Jamnicu ili Ledo, oni to sada vrlo jednostavno mogu i učiniti, a da za to nikako ne pitaju i ne odgovaraju nikome od manjinskih vlasnika, plastično objašnjava Fižulić. “To je bio i cilj. I prije su imali stvarnu kontrolu, ali sada je imaju i formalno. Ovdje se radi o čišćenju portfelja.”

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

@Investimire,
Guraš tu priču opet o velikom diskontu, to su špekulacije, uvjeren sam da se ne radi o nikakvom popustu, nego se radi o premiji, izračunaj malo vrijednosti novoga Agrokora i pogledaj vlasničke odnose. Non stop prosipaš nekakvu negativu.
Riješili su se Agrokora za sva vremena, imati će dosta veliki jednokratan financijski prihod, sa kojim zasigurno mogu puno korisnog napraviti u kompaniji.

New Report

Close