Razotkrivamo portfelje

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Razotkrivamo portfelje

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kolega, zasto sve imas podjednako? Zasto nemas neke od 15%, 20%?

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Kolega, zasto sve imas podjednako? Zasto nemas neke od 15%, 20%?

Ni jednoj ne vjerujem toliko da bih ih dokupio do 15-20%. Nisam ni ranije, dok sam ih dijelio u “više i manje najbolje”, plafon dokupa mi je onda bio 12% za one koji su mi izgledale najbolje i te uglavnom i ne bi najviše povukle. Neke u portfelju su same narasle do 18-20% pa sam ih kratio kad bi rast usporio. Danas više ne mislim da mogu odabrati najbolje od dobrih.

ako ni jedne nemaš bar 20% to ti znači da nisi imao ni jedan ozbiljan pogodak koji bi ju lansirao u orbitu.

who dares, wins

realno gledajući, od navedenih se to ni ne može očekivati. a kolega i ima drugačiju strategiju.

tzv. indeksni fond. to nije strategija. nedavno smo imali primjer da su neki menađeri tamo negdje isto kopirali indeksne fondove i za to primali naknade.

who dares, wins

Ja sam dugo vremena bio 100% u VLHO, ali hvala Bogu, ispalo je ok… imao sam krizu kad su ga delistirali, ali kad danas gledam, ne postoji dionica u koju bi mogao spucati 100%…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.


tzv. indeksni fond. to nije strategija. nedavno smo imali primjer da su neki menađeri tamo negdje isto kopirali indeksne fondove i za to primali naknade.

Zapravo, to je baš najbolja strategija[/url].
Year Eight: Buffett’s index fund bet is up 65.7%, while Protégé’s basket of funds (more on that below) is up 21.9%

A da se razotkrije i ukupna vrijednost portfelja? Ovako je to možda 10 tisućica a možda i 500. To ima dugačiji pogled…

neće uvijek biti ovako.


tzv. indeksni fond. to nije strategija. nedavno smo imali primjer da su neki menađeri tamo negdje isto kopirali indeksne fondove i za to primali naknade.

“puno” dionica npr. 15-20 nema veze s indeksnim, to nije zadana košarica već odabir dionica po nekom kriteriju koji kod svakog poduzeća ima kvartalno promjenjive vrijednosti (kriterij je varijabla, skup varijabli ili sintetska varijabla proizvedena iz skupa varijabli). Moj uzorak dionica je namjerno pristran a ne reprezentativan, koliko god bio velik. Ja ne zelim pratiti crobex ili njegovu mlađu braću. Normalno da se s povećanjem broja dionica javlja tromost, ubijam betu iako to ne zelim i ne treba mi, na duzi rok je svejedno. Također kad jedna dionica uzme kartu u jednom pravcu za gore benefit u portfelju ce biti manji nego li kad sam imao 10-12 dionica, ali onda sam imao i propuste neimanjem ili prodajom. Provodim eksperiment diverzifikacije i slabije aktivnosti, vidjeti cemo. Stvar je i u averziji od gubitka, apsolutno u kunama rizik je isti – sada u portfelju apsolutno u kunama imam jednako neke dionice pri 6-7% kao prije pri 15%, a i zadovoljstvo ostvarenim godišnjim prirastom ipak mjerim apsolutno u kunama, sada mi 10% nosi kao nekad preko 20 i nekoliko %.


A da se razotkrije i ukupna vrijednost portfelja? Ovako je to možda 10 tisućica a možda i 500. To ima dugačiji pogled…

u dionicama sam sigurno preko 500.

Lijepo.



A da se razotkrije i ukupna vrijednost portfelja? Ovako je to možda 10 tisućica a možda i 500. To ima dugačiji pogled…

u dionicama sam sigurno preko 500.
[/quote]
To uopce ne bi trebalo biti vazno koliko imaš apsolutno. Strategija uvijek moze (tj. Mora) biti ista. Najbolji su oni koji imaju male portfelje pa se kockaju “dok ne steknu neki osjetni portfelj”. Kao, lakse je zaraditi. Pa da je lakse, svatko bi to radio. Jedino sto je bitno uvik je %!

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close