PVCM (Pevec d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PVCM (Pevec d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ValueWalk

Već na glavnoj skupštini 01.08. pokazali su da njihova grupa ima većinu kad su bez problema usvojili prijedlog da se dionica ne uvrsti na uređeno tržište. Ako je Dicentri bio cilj samo steći kontrolu, čemu naknadno davanje ponude za kupnju dionica? Tih 50.000 dionica koje su stekli nakon skupštine su im onda čisto bacanje novca jer im ne donose neka nova prava. Pevec su mogli koristiti kao kasicu prasicu i bez njih, a 10 mil. kn koje su za njih platili nije mali novac.

Nisam previše pratio dionice koje spominjete pa ne znam pozadinu tih priča. Kad pogledam podatke na MD, ako izuzmemo CHAG-u kojem padaju prihodi i posluje s minusom, PE pokazatelji za BCIN i SPNV su 11,8 i 9,3 te oboje na toj valuaciji isplaćuju dividendu od oko 3%. Ako se izuzmu prošlogodišnji jednokratni rashodi, Pevec bi se onda vrednovao po 500 kn i isplaćivao 15 kn dividende. To nije njegov puni potencijal, ali mislim da bi dosta ljudi ovdje bilo super zadovoljno kad bi došlo do toga. Naravno, to je vrlo kruto vrednovanje, ali ako je istina to što kažete te se iz tih tvrtki zaista tunelari novac, Pevec i u tom slučaju ima potencijal za znatno veći rast cijene nego gotovo bilo koja druga dionica.
Iz spremnosti uprave Peveca da se javno eksponira te zbog trošenja 10 mil. kn na dionice koje im nisu potrebne za kontrolu nad poslovanjem ipak mislim da postojeći vlasnici imaju druge planove. Vjerujem da su svjesni da su dobili priliku izgraditi tvrtku koja može, uz malo sreće i dobre strategije, biti značajan igrač na razini Hrvatske te kasnije i regije.

Kao glavni potencijalni nedostatak ulaganja u Pevec, vidim potrebu za imanjem dugoročnog horizonta i znatne količine strpljenja. S obzirom da objavljuju izvještaj samo jednom godišnje treba se dugo čekati da se dobije potvrda da li se priča razvija u poželjnom smjeru i zbog toga u međuvremenu cijena dionice može plesati gore dole više nego kod ostalih. Također, Bakić je kod Valamara dugo vremena davao primjedbu da dio ulaganja prijavljuju kao troškove umjesto da ih kapitaliziraju. S obzirom da Pevec prolazi kroz investicijski ciklus lako je moguće da će i oni umanjivati dobit na taj način. Ti troškovi ipak ne bi trebali biti ni blizu jednokratnih otpisa iz trenutnog izvještaja tako da bi i unatoč tome trebalo doći do znatnog rasta dobiti ove godine.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Old_Gunner
Upravo ste naveli najveći i nepremostivi problem za prosječnog ZSE burekstitora: vremenski horizont.
Bio je jedan kolega koji se već neko vrijeme ne javlja na forumu jer je pogorio sve pare na todexu (nick je mislim bio lopina), a fascinirala me je jedna njegova izjava koju je dao čini mi se mrtav ozbiljan: “7 dana je za mene dugoročno ulaganje“.
Što je najbolje, kad sam vidio koliko zagovornika ta teza ovdje ima, ostao sam nemalo zaprepašten. Pa oni nešto što bi trebalo biti racionalno i smisleno ulaganje na tržištu kapitala, gdje je potpuno jasno što se ulaže, višak likvidnih sredstava, gotovo pa izjednačavaju s kladionicom, ili možda šibicarenjem.
Nadalje, sljedom toga, jedan kolega mi je održao lekciju kad sam se zapitao tko to ulaže u recimo LKRI s horizontom manjim od dvije godine. A prolaze kroz vlasničko i upravljačko restrukturiranje, s dobrom perspektivom. On mi je odgovorio da to čine “oni koji paze na svoj novac”. O tempora…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Old Gunner vaša promišljanja su vrlo korisna i hvale vrijedna. Moram istaknuti da bi sa cijenom od 500 kn
bi zadovoljan recimo danas popodne, ali već sutra ta cijena je ispod pola potencijala ove dionice.
Ima više scenarija i svi su dogoročno vrlo solidni. Rast, razvoj i profitabilnost su jednostavno neupitni.
Izuzetno oružje koje se ovdje mora primijeniti je izuzetna strpljivost.

Prvih 10 dioničara podebljavaju pozicije.
Zanima me redni broj 4, je li to ppd tj. Energia naturalis?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Ne znam tko je br.4. Službeno, to zna samo skrbnik i banka skrbnik, pa sad…

Što se tiče podebljanja, toliko mislim da nije bilo trgovano u tih par dana. Vjerovatno skupljaju i izvan burze. Ali uvijek je dobro, jako jako dobro vidjeti da top 10 podebljava, bez obzira na sve insinuacije ovdje. I to skrbnički, privatna osoba, u natjecateljskom mode-u.
Za dobrim se konjem praši…

P.S.
Sve češće imaju reklame i na HRT-u. Baš sam se osmjehnuo sinoć kad sam ju vidio.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Da li netko zna koliko je skupljeno u javnoj ponudi od strane Dicentra.
Koji postotak dionica od ukupno njih 1.305.817,00 komada ?

Croatia skrbnički žestoko stječe. Novih 1200 kom.
E da mi je znati tko je…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Da li netko zna koliko je skupljeno u javnoj ponudi od strane Dicentra.
Koji postotak dionica od ukupno njih 1.305.817,00 komada ?

Oko 3% dionica.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Zanimljivo kako je otpor u par dana postao potpora.
Dobro je…

P.S.
Ima još jedna mala trgovačka dionica kojoj jako raste poslovanje na rastu gdp-a.
Pustit ću vas da ju sami otkrijete.
Ima malera i felera, ali na cijeni na kojoj jest vrijedi rizika.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Zanimljivo kako je otpor u par dana postao potpora.
Dobro je…

P.S.
Ima još jedna mala trgovačka dionica kojoj jako raste poslovanje na rastu gdp-a.
Pustit ću vas da ju sami otkrijete.
Ima malera i felera, ali na cijeni na kojoj jest vrijedi rizika.

Alibaba?

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

:-):-) Baš tako nekako, mala, tek počela…

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

http://www.pevec.hr/karijera-u-pevecu/aktualni-natjecaji/

New Report

Close