PVCM (Pevec d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PVCM (Pevec d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nitko nikoga ne osudjuje sta izlazi, samo u tom slucaju u redu je da se kaze izlazim jer ne zelim da mi se dionice delistiraju jer mi je to veci rizik ostat u dionici draza mi je lova sada, ali mjenjanjem ploce da se sad odjednom kompanija lose vodi je bezobrazno s njegove strane s tim vise sta je bio jedan od najcescih komentatora ovdi u superlativima, jer nista se nije dogodilo u promjeni vodjenja i ponasanjem vecinskog u trenutku delistiranja sve je s te strane ostalo isto da bi netko nesto pricao da ih je netko prevario jer je uprava pricala drugacije ili radila drugacije nego sta je rekla tu se nista nije prominilo to je poanta svega. Svatko za sebe mora odlucit hoce li izac naravno sve ovisi koliko ste riskirali s ulogom ovdi s obzirom na neke prije poznate stvari i zbog cega ste u konacnici ulozili. Moj plan je ili ostat skroz ili manji dio prodat ako prodje bez gubitka do 1% kapitala vjerovatno, a dio ostavit sve to ovisi o cijeni u utorak u konacnici, ali meni to nije neki rizik nekih 3% kapitala pa ostanak ne predstavlja rizik jer u najgorem slucaju moci cu prodat nekome i za 100kn ako bude potriba s lovom pa bi onda gubitak u tom najgorem scenariju bio 1.5 % sta ne predstavlja nikakvi rizik, a veca je vjerovatnost da cete ih moc prodat vecinskom za 200kn ako vam bas treba tako da s te strane trenutno bas i ne vidim rizik neki ostat, a mogucnosti rasta kompanije su velike, steta bi bilo ne imat barem nekakav simbolicni iznos ovdje. Da odma kazem ja ne ocekujem nekakvu spektakularnu dobit u ovoj godini kao sta neki ovdi racunaju s obzirom na prosle jednokratne stavke vise mi je trenutno bitno rast prihoda dugorocno, ali ako se nekakva veca dobit i realizira to bi bilo super i s druge strane dalo bi jednu potvrdu da se dobit ne skriva pa bi zapravo imalo dvostruki pozitivan ucinak, ali o tom potom, meni je trenutno bitniji rast kroz prihode trenutno nego dobit.

Ignore : renči

Old_Gunner

Tesko je usporedit delistiranje neke kompanije koja je prezaduzena i kojoj je rast ogranicen jer je dostigla svoj vrhunac i peveca koji skoro nema duga nikakvog na kolicinu priihoda koji ostvaruje i kojoj prostora za rast ima poprilicno, uostalom svaka kompanija je prica za sebe, istina je da delistiranje s obzirom na nagle promjene ekonomske situacije predstavlja rizik jer ne mozes izac i tvoj ulog je zarobljen, pa naravno s time izlaz svakome je logican, ali kao u svemu treba definirat rizike u slucaju ako ostanes i razloge tog ostanka.Time will tell

Ignore : renči

Pa gle, nije smak svijeta. A i ne mislim da je uspjeh Peveca plod neke genijalne ideje ili menadžmenta. Već rupe na trzistu. Propali su ili se regionalno povukli mnogi slični trgovci: Baumax, Merkur, Bricostore i sl. Potrošnja se stabilizirala, postoji i odredjeni održiv oporavak i rezultati su tu. No, Pevec je i dalje lokalni lanac i ovisi o hirovima domaćeg tržišta. Dakle, nije se tu ništa toliko epohalno dogodilo nego su u pevecu uvidjeli priliku na trzistu i prostor i popunili ga. To je zapravo već uradio, glavninu tog posla, Šket, a novi su ga samo nastavili.

Činjenica jest da se oni vrlo nekorektno ophode prema ostalim dioničarima i da ste strane postoje značajni rizici da svojim ponašanjem umanje vrijednost ostalim dioničarima. Nisu interesi većinskih i dobavljača podudarni s interesima svih dionicara. Dobavljaci će radije prodati toga vise i skuplje nego gledati svoj ulog u Pevecu isključivo kao equity stake.

Ako je interes PPD-a kasnije valorizirati taj biznis i napraviti siru priču onda će oni vjerojatno jednom ponovno vratiti dionicu na burzu. Moguće i neće. Ja to ne znam i ne mogu znati no vrijednosti o kojima su ovdje neki pisali su pretjerane. Pogotovo one o 4 znamenke i sl.

Ja očekujem da se PPD ni ta Dicentra koja je zapravo operativac neće ponašati iracionalno i da bi na tom tragu na dugi rok mogli profitirati svi dioničari, al kolika je vjerojatnost te u kojem roku za povoljan scenarij, nemam pojma.

Najviše od svih cijenjenih komentatora cjenim g. Old Gunnera i slažem se sa njegovim procjenama i mislim da je izuzetno korektan tip. Naravno da dionica vrijedi nekoliko puta više, ALI… Sa druge strane emocionalno ponasanje nije dobro za ulaganje u dionice. Dugoročan sam ulagač, ali nastojim biti realan i racionalan.

Kolege, hvala na opaskama i komentarima.
Korektno.
Svatko ima svoj rok i svoj afinitet prema riziku.
Sve je receno.
Pozdrav i sretno u 2018!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Pa zapravo bi trebalo produbiti raspravu o osjetljivosti potrošnje (dom, vrt, tehnika) u fazama gospodarskog ciklusa. Naime, očito je kod nas potrošnja u tom segmentu ispod one koja omogućuje dugoročno nesmetano (stabilno) funkcioniranje tih poduzeća i postoji konstantan pritisak na marže. Bilo bi dobro da nam netko opise ako zna, u kojoj mjeri Pevec funkcionira kao komisionar, a u kojoj kao klasični retailer. Naime, sa strane rizika poslovnog modela to značajno utječe i može utjecati na rezultate. Drugi krak analize trebao bi se pozabaviti zašto je u posljednjih 5 i vise godina toliko firmi propalo u ovome segmentu… već smo ih spomenuli, a tu bi trebalo pridodati i one koje se bave prodajom bijele i crne tehnike, sanitarija te informatičkog asortimana. Dakle, sve skupa nije bas tako samorazumljivo, a niti jednostavno. Još manje očito. Ima li netko tko se malo dublje bavi ili bavio ovom tematikom?

Ako ima, bilo bi poželjno da se uključi u raspravu.

Tu se vjerovatno krije i odgovor na pitanje zasto su krenuli u sirenje asortimana.
Da li je to cisto radi ekspanzije ili i neki hedging za buducnost to ne znam.
Osim toga tu je i nastojanje da se otvaranjem novih centara market “zacepi” te eventualnoj buducoj konkurenciji nametne prohibitivan trosak i vremenski horizont ulaska.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Nitko sa sigurnoscu ne moze rec sta ce bit sutra i s te strane sigurno je rizik ostat u dionici koju ne mozete prodat kad vidite da brod krene na drugu stranu.Prednost Peveca je sta se on pozicionira kao mjesto povoljne kupnje i koji je kao takav prepoznatljiv siroj masi i ima svoje lojalnije kupce nesto slicno kao danasnji Lidl i tu je jedna ogromna prednost jer prepoznatljivost Peveca i njegove ponude je jako poznata svima, bilo kome drugome nije lako uc na trziste i konkurirat pevecu jer za to je potrebno jako puno resursa da bi privukli kupce i onda je u konacnici upitna dugorocna isplativost ulaska u takav posao u segment koji nema toliki udio na tzristu i koji moze bit problematican u slucaju smanjene osobne potrosnje. Mene osobno interesira moguce sirenje Peveca na susjedna trzista i u tome vidim najvecu buducu vrijednost ako do toga dodje iako uprava ne misli se trenutno sirit receno iz njihovih izjava ali mislim da je to samo pitanje vremena, jer u slucaju da do toga dodje onda je ovo izuzetno prihvatljiv odnos rizika i moguce zarade, naravno nista nije tako jednostavno pravocrtno i vjerovatno ce bit uspona i padova po putu ali postoji jedna dobra prica koja ima realne sanse da se realizira, s te strane neki simbolican iznos sudjelovanja spreman sam prihvatit.Ovo definitivno nije za one koji ne mogu zaboravit na investiciju na nekoliko godina morate sami sebe preispitat u tom slucaju.

Ignore : renči

Ovdje su dobrim dijelom besmislene rasprava – valja, ne valja.

Naravno da valja i valjat će još i više. Ako dicentra ima 55 do 60, ostaje još ogroman broj dionica u rukama ne nas kokosara nego ozbiljnih tvrtki i pojedinaca – kad kazem oszbiljni, mislim ludi koji ogu prakirati miljun kuna i cekati koju godinu da naplate npr hrkač ili kralj komerce.

Tko ima novaa i moze cekati, omastit ce brk. tko nema, nece sudjeovati i kraj priče.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Sutra je zadnji dan za prodaju. Možda će biti i liparenja. Ima li već negdje na zse tablica na kojoj se vidi koliko moraju biti veći ili manji nalozi u odnosu na najbliži nalog. Ja nisam uspio naći i ne znam kako se službeno zove ta tablica. Ako tko zna nek stavi. Za HT sam neslužbeno saznao da će biti oko 50 lipa.

Našao sam. Zove se Režim pomaka cijene (tick size), tkz. MIFID2, ali tablicu na ZSE ne otvara i ne može se vidjeti koliki će biti sutra za Pevec.

Novi režim pomaka cijena – Zagrebačka burza

Mislim da su do petka prodali svi koji su mislili prodat tako da sutra ne ocekivam nista spektakularno…

Zasto “danas” prodati po 170 kad ce ekipa u roku od 2 mjeseca nuditi najmanje 199…

Pomak bi trebao biti 2 kn


Pomak bi trebao biti 2 kn

ima li gdje popis s dozvoljenim pomacima pojedinačno za dionice

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Pomak bi trebao biti 2 kn

Ako je ovo točno, onda je stvarno bolje da je delistiraju (a i sve druge za koje je takav pomak) jer tu više stvarno nema nikakve šanse za sitan špekulativni trejd i zaradu.

Vidjet ćemo hoće li stvarno sutra biti tako……ako jest, onda zbogom ZSE, sto se mene tice……

New Report

Close