PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dakle stvarno je suludo i pomisliti da bi netko kupio Petrokemiju samo zato da bi je uništio. Moram priznati da ovo ne pije vodu – kupiti za milijardu ili više većinski udio, a potom otpustiti radnike i zatvoriti tvornicu?

Veće nebuloze skoro nisam čuo, pa nije ovo brodarstvo, telekom ili proizvodnja čavala, pa da se svatko može time baviti, ova tehnologija se ne može tek tako kopirati.

Ja prognoziram jednu sasvim lijepu budućnost, a to što jedino Hypo prodaje je dodatan vjetar u leđa.


ovo su rijeci Mesarica prenesene iz teksta, a vjerojatno se lik boji za svoju fotelju :-)Koliko ce to imat utjecaja na radnike??
“ne laje pas radi gospodara…”
prvo treba dogovorit “dobru”cijenu plina s INOM za 2008, jos bolje do 2010 ,a to je puno lakse kad je drzava vlasnik >50% firme, a tek onda u privatizaciju.

cartmane skoro sam 99%siguran da scenario tipa ddjh necemo ovdje vidjeti

nklecak:

u ovome modelu su radnici i firma relativno “sigurni” onaj tko hoce ugasit firmu morat ce je masno platit ,a koliko ce mu to biti isplativo????Radnici ce uvijek imat na umu da im svaka prodaja dionice moze biti dvosjekli mac.
Pitanje je kako ce radnici(stozer) reagirat, pogotovo kad dobiju 13% firme, vjerojatno ce morat pristat i na kakav kompromis??
Najgori scenarij za njih je 51% firme strateskome odmah.

Mesaric kaze kako radnici zele da drzava ostane vlasnik 51% pod svaku cijenu, u skladu s dogovorom iz ’98. Inace bi trazili veci dio dionica, znajuci da ga mnogu prodati znacajno skuplje i zaraditi, bolje im je da zarade oni nego da ih proda drzava od cega radnici nemaju ni kune. A po dogovoru mogu traziti 3x veci broj dionica.


ima i tu rezona
radnike cimaju s tim dionicama vec skoro 10godina, dobar dio njih vise nije s nama, a dobar dio njih se vec pomirio da ih nikad nece ni dobit 🙁

Pretpostavio sam da ce drzava biti mnogo sire ruke kod odredjivanja paketa (mozda i budu) jer po zakonu o privatizaciji i dogovoru radnicima mogu podijeliti i 280 dionica, a to bi bilo blizu iznosa koje bi dobili kao radnici INE, cca. 30-38k kn. Ok, ne bas da im podjele 280kom jer teoretski ni nemaju toliko dionica, ali da im bar podjele 26%, cca. 100 dionica sto s popustom iznosi 11400kn, sto je iznos kojeg vecina radnika moze izdvojiti, s obzirom da im se smijesi visestruka dobit. Tim potezom bi ubili dvije muhe, omogucili privatniku da kupi PTKM te usrecili radnike koji bi svojih 11400kn prodali za 40-80 tisuca kn. S tim iznosima bi radnici sigurno bili presretni, a drzava bi jos imala cca. 30% koje bi mogla prodati privatniku za 600-800kn po dionici i tako zaraditi. Tim postupkom je nije prodala drzava vec su je prodali radnici, a zaradili su svi.


Pretpostavio sam da ce drzava biti mnogo sire ruke kod odredjivanja paketa (mozda i budu) jer po zakonu o privatizaciji i dogovoru radnicima mogu podijeliti i 280 dionica, a to bi bilo blizu iznosa koje bi dobili kao radnici INE, cca. 30-38k kn. Ok, ne bas da im podjele 280kom jer teoretski ni nemaju toliko dionica, ali da im bar podjele 26%, cca. 100 dionica sto s popustom iznosi 11400kn, sto je iznos kojeg vecina radnika moze izdvojiti, s obzirom da im se smijesi visestruka dobit. Tim potezom bi ubili dvije muhe, omogucili privatniku da kupi PTKM te usrecili radnike koji bi svojih 11400kn prodali za 40-80 tisuca kn. S tim iznosima bi radnici sigurno bili presretni, a drzava bi jos imala cca. 30% koje bi mogla prodati privatniku za 600-800kn po dionici i tako zaraditi. Tim postupkom je nije prodala drzava vec su je prodali radnici, a zaradili su svi.

,a ti bi jeftino dokupio na burzi 🙂


nklecak: ” u ovome modelu su radnici i firma relativno “sigurni” onaj tko hoce ugasit firmu morat ce je masno platit ,a koliko ce mu to biti isplativo????Radnici ce uvijek imat na umu da im svaka prodaja dionice moze biti dvosjekli mac. Pitanje je kako ce radnici(stozer) reagirat, pogotovo kad dobiju 13% firme, vjerojatno ce morat pristat i na kakav kompromis?? Najgori scenarij za njih je 51% firme strateskome odmah. ” Mesaric kaze kako radnici zele da drzava ostane vlasnik 51% pod svaku cijenu, u skladu s dogovorom iz ’98. Inace bi trazili veci dio dionica, znajuci da ih mogu prodati znacajno skuplje i zaraditi, bolje im je da zarade oni nego da ih proda drzava od cega radnici nemaju ni kune. A po dogovoru mogu traziti 3x veci broj dionica. Ukratko, ne pristaju na “relativno”.

Kolega Cartman,

Sjeti se mojih postova od prije par dana o postepenom rezanju vlasničkog udjela države u PTKM i o kompleksnosti slučaja privatizacije Petrokemije.

Nisam pogledao još intervju sa Mesarićem,
Molba ako netko može staviti na forum navedeni intervju,

Hvala

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Puno se razglaba oko ove dionice na koju nikad nisu uticali fakti kao ni ovaj FI, to je jednostavno špekulantska dionica dok fondovi ne odrede drugačije, ulazim u nju po treći put, dva puta zarada u dva dana oko 30%, držaću dok se trend ne okrene u plus, ako nju ponese ok., ako ne prodaja pa u DLKV kad još malo padne.


,a ti bi jeftino dokupio na burzi 🙂

Vjerojatno nitko ne bi uspio dokupiti jeftinije nego je sad zbog lock up perioda (radnicke dionice bi dosle na burzu tek 2009 ili u najboljem slucaju u 11/12 mj. 2008).

Naravno, ovaj scenarij ne ukljucuje mogucnost da zarate na kosovu ili bosni pa fondovi pobjegnu.
[smiley2]

i ja mislim boga mi na ovakvih 9mj. ovo je bagatela [smiley2]

nklecak:

,a ti bi jeftino dokupio na burzi 🙂

Vjerojatno nitko ne bi uspio dokupiti jeftinije nego je sad zbog lock up perioda (radnicke dionice bi dosle na burzu tek 2009 ili u najboljem slucaju u 11/12 mj. 2008).

Naravno, ovaj scenarij ne ukljucuje mogucnost da zarate na kosovu ili bosni pa fondovi pobjegnu.
[smiley2]


pretpostavka je majka svih zajeba 🙂

Dali je moguće da je strani kupac već poznat kad ga se Mesarić toliko boji i daje nebulozne izjave o gašen ju proizvodnje?


Puno se razglaba oko ove dionice na koju nikad nisu uticali fakti kao ni ovaj FI, to je jednostavno špekulantska dionica dok fondovi ne odrede drugačije, ulazim u nju po treći put, dva puta zarada u dva dana oko 30%, držaću dok se trend ne okrene u plus, ako nju ponese ok., ako ne prodaja pa u DLKV kad još malo padne.

molim vas kolega, možete li mi reći kada je to točno razlika u cijeni petrice u dva dana bila 30 ili više posto?!!!

Ja više nemam potpis.

zmanojlo:

Puno se razglaba oko ove dionice na koju nikad nisu uticali fakti kao ni ovaj FI, to je jednostavno špekulantska dionica dok fondovi ne odrede drugačije, ulazim u nju po treći put, dva puta zarada u dva dana oko 30%, držaću dok se trend ne okrene u plus, ako nju ponese ok., ako ne prodaja pa u DLKV kad još malo padne.

molim vas kolega, možete li mi reći kada je to točno razlika u cijeni petrice u dva dana bila 30 ili više posto?!!!

Budem vam ja pomogao: nikad! [smiley2]


tomo: ” zmanojlo: ” Puno se razglaba oko ove dionice na koju nikad nisu uticali fakti kao ni ovaj FI, to je jednostavno špekulantska dionica dok fondovi ne odrede drugačije, ulazim u nju po treći put, dva puta zarada u dva dana oko 30%[/b], držaću dok se trend ne okrene u plus, ako nju ponese ok., ako ne prodaja pa u DLKV kad još malo padne. ” molim vas kolega, možete li mi reći kada je to točno razlika u cijeni petrice u dva dana bila 30 ili više posto?!!! ” Budem vam ja pomogao: nikad! [smiley2]

.[smiley8][smiley8][smiley9]
??? moguće da je to bila neka od blokiranih dionica klase supersoničnog aviona CROATIA AIRLINES D.D.

Bože sačuvaj, ovdje bi se i Alisa iz zemlje čudesa načudila!!

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

evo još na temu plina i budučnusti ine, hr i naše petrice te njezinih potrošača,,,
http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/madarska-reze-subvencije-za-potrosnju-plina,1365.html
pozdrav

New Report

Close