PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Država opet preko svojih "satelita prži" tudji novac ..
Evo kolega Zvrc
Janaf nezna gdje ce s novcima pa saziva Izvanrednu Glavnu skupstinu da dokapitalizira Petrokemiju sa 50 mil kuna !?!?
Fali jos 400

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/dh7BbGLuuE0RZXx84QNuKA==.pdf

Pozdrav

ako ovo prođe, znači da će se agonija PTKM i njezinih dioničara nastaviti u nedogled te da za 1-2 godine opet možemo očekivati spržen sav kapital, pa novo spajanje dionica 3 za nove/stare nominale od 10 kn…. nikako doći pameti i uvaljati ovo strancima makar i za 1 kn

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Generalno govoreći nisam u čudu jer bez Države sam uvjeren da bi Petrokemija uspjeti preživjeti naredne 2-3 godine a dalje da i ne govorim .

Mislim da je ova neuspjela privatizacija pokazala svei o dubokim problemima u samoj tvrtci i okrženju u kojem posluje Petrokemija.

Generalno stanje je ovako (moje mišljenje ) ;

PROIZVODANJA
– maximalni kapacitet tvornice je 1,350 milujuna tona
– generalno govoreći pravi profit proizvođač može ostvariti tek realizacijom punih kapaciteta. Koliko danas Petrokemija proizvode možete vidjeti iz zadnjih FI

POTROŠNJA umjetnih gnojiva u RH
– potencijal potrošnje umjetnih gnojiva u RH je 1 milijun tona
– stvarno stanje potrošnje je ;
o 2007 kad smo trošili nešto više od 400 mil tona danas je stanje da je potrošnja niža od 250 milijuna tona

POZCIJA PETROKEMIJE

Petrokemija kao posljednja velika investicija u RH i tada YU , je pozicionirana u Kutini u cilju opskrbe domaćeg tržišta (RH i ex YU).

Da je zamišljena kao izvoznik bila bi poziconirana i sagrađena u blizini luke Šibenik ili luke Rijeka , ali i to bi bilo bezveze .

Generalno, tvornica je zamišljena je da opskrbljuje potrebe domaće proizvodnje jer umjetna gonojiva su kabasta i samim time optrerećena velikim troškom transporta

ULAZAK U EU I TRŽIŠTE REGIJE

Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju nastala je barijera Cefte pa zbog dodatih carina i taksi Petrokemija gubi profit I kompetitivnost na navedenim tržištima .Budući da dugo ne pratim ovo moguće je da je došlo do promjena ….

AGROKOR
Najveći kupac u RH i po meni jedini sistem koji je bio u stanju revitalizirati , restrukturirati i menadžbemnom ojačati Petrokemiju je prošlost .
Kolike će biti posljedice nestanka Agrokora kao hrvatskog kupca bit će vidljivi u budućnosti :

I to u vrlo vjerojatno smanjenoj domaćoj potražnji kako ovog velikog sistema (direktno) i smanjenje potršnje ostalih poljoprivardnika uvjetaovane neizvejstnosću uslijed Agorkora (indirkento)

MENADŽEMENT PETROKEMIJE
Đuro Popijač – koliki su stvarni potencijali političara i bivšeg ravnatelja SDK i minsitar gospodarstva porosudite po njegovoj jednoj starijoj biografiji iz Lidera
https://lider.media/arhiva/90091/

Osobno mislim da Popijač nije kompententan i nije dobar izbor za Petrokemiju

PLIN

Hrvatska je prije cca 7 godina (kad sam pratio temu PTKM) iz vlastitih izvora pokrivala potrebe domaćeg tržišta u iznosu od 60% Ostatak plina uvozimo , najviše iz Rusije.

Mislim da je brojka danas na negdje oko 50 % ali Ina je svojevremeno ulagala u proširenje kapaciteta u cilju da se osigura što veća energentska neovisnost ili izvoz istog u prvom redu Italiju sa kojom smo dobro povezani.

U tom slučaju plin iz RH bi mogao biti dovoljan za Petrokemiju, ali sumnjam.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

BUDUĆNOST PETROKEMIJE

Po meni Država je napravila stratešku grešku što nije privatizirala Petrokemiju 2008 g , odnosno točno onda kada je radnicima dala dionice po povlaštenim uvjetima danas je teško ispraviti te greške i osobno smatram da je već 2011 g. je bilo kasno za privatizaciju jer je tadašnjem potencijalnom kupcu bilo ostalo samo 1-2 godine do ulaska u EU i premalo vremena za restruktururanje.

KAKO SAD STVARI STOJE :
U ovakvim geostrateškim uvjetima , Rusima (vlasnicima plina) koji bi moguće imali interes kupiti Petrokemiju , sumnjam da će netko iz .RH isto bez pristanka EU i Natoa odobriti
Znači od ovog ništa

Agrogkor više nema potencijal a u regiji nema nitko sličan , znači od ovog ništa

Strateški partneri su pokazali u ovom krugu privatizacije da nemaju interes po ovakvim uvjetima .
Znači od toga ništa.

REALNA BUDĆNOST

Budućnost Petrokemije je jedino u rukama Države RH (direktno ili indirektno preko firmi u državnom vlasništvu ) kao vlasniku koji će doživotno voditi brigu o Petrokemiji i sanirati eventualne gubitke doklen god bude potrebno. (tj biti ovoj tvornci majka) a u eventualno dobrim vremenima alocirati dobit po svom modelu i prioritetu (biti maćeha)

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Pozdrav starom kolegi sa foruma Goranu8. ….. Ja bih još ovdje samo nadodao još jednu facu uz SDK upravu, a to je jedan uvaženi član sindikata.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/Cekaju-se-zainteresirani-Dionicari-Petrokemije-donijeli-odluku-o-pokretanju-dokapitalizacije

marcello

Dioničari Petrokemije na izvanrednoj skupštini u ponedjeljak donijeli su odluku o pokretanju procesa dokapitalizacije, u kojem se namjerava prikupiti 450 milijuna kuna.
Povećanje temeljnog kapitala provest će se izdavanjem 45 milijuna redovnih dionica, nominalne vrijednosti 10 kuna, uz korištenje prava iznimke od obaveza objavljivanja prospekta u vezi javne ponude i uz potpuno isključenje prava prvenstva postojećih dioničara pri upisu novih dionica tvrtke.

Jutarnji lsit

PETROKEMIJA : Proces dokapitalizacije ulazi u završnu fazu, u igri ostalo osam potencijalnih ulagača


NOVI NATJEČAJ _ Svi žele Borealis,a on traži 25+1 dionicu


…. Zanimljivi su svi koji žele nastaviti proizvodnju.
U savršenom scenariju koji dugoročno stabilizira kompaniju INA i PPD bi omogućili jeftin plin, a Boralis modernizaciju i proizvodnju …

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/AYsdvbfIlgnRmEf0nAYIsw==.pdf
Kakva pomama transparentnosti. Ovi su sada kad su dotjerali “Cara do duvara” počeli objavljivati i javnobilježničke zapise. Ne sjećam se da je to ikada do sada rađeno dok su spaljivali na lomači državne potpore i novac iz dokapitalizacija zadnjih godina.

Đuro PopijaČ
PETROKEMIJA NI S DOKAPITALIZACIJOM NE MOŽE IZDRŽATI PLINACROVE CIJENE TRANSPORTA PLINA

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Petrokemija je samo jos jedan dokaz da tamo gdje HDZSDP prodju, trava ne raste. Drzava i mirovinski fondovi moraju se potpuno maknuti iz hrvatskog gospodarstva. Hrvataka lutrija, HPB, Posta, HEP, Narodne novine i ostali hitno moraju biti privatizirani.

Kad jednom zaglibe kao PTKM nema spasa. Mozda treba razmisliti da se nekom da za jednu kunu i nek se onda taj netko bori s opstankom kompanije.

Drzava i mirovinski fondovi vise ne bi smjeli dati ni kune…

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

Nitko o smjeni člana uprave i prolongaciji otplate kredita koji je trebao biti na naplati 27.12 do proljeća..
https://www.tportal.hr/biznis/clanak/uprava-petrokemija-smanjena-na-dva-clana-odgodena-otplata-kredita-20180102

Ništa od Boralisa, ptkm ide ppd-u, kao i luka Ploče. To je uvjet koalicije HDZ I HNS. Živi bili pa vidjeli, ako ta preuzimanja propanu pada vlada, cilj je samo što povoljnije uzeti kontrolni paket… To je samo moje mišljenje…

Kompanija je u posljednjih dvadesetak godina izgubila oko 2,4 milijarde kuna kapitala te je on sada negativan i iznosi – 72,6 milijuna kuna, prema izvješću za prva tri kvartala prošle godine.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/sindikati-tvrde-da-ina-sutra-petrokemiji-obustavlja-isporuku-plina/1019887.aspx

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

http://www.zse.hr/default.aspx?id=81330

“INA d.d. obustavlja opskrbu prirodnim plinom
Sukladno odredbama Zakona o tržištu kapitala i Pravilima Zagrebačke burze, obavještavamo
da će Ina d.d. sutra, 18. siječnja 2018. obustaviti opskrbu prirodnim plinom Petrokemiji d.d.
zbog problema s naplatom dosad isporučenih količina.
Uprava Društva je uz suglasnost Nadzornog odbora poduzela operativne mjere kojima je
osigurala da drugi dobavljač prirodnog plina Prvo plinarsko društvo preuzme isporuku svih
potrebnih količina prirodnog plina za nesmetani rad tvornice u narednom razdoblju od sedam
dana.
Proizvodnja i isporuka mineralnog gnojiva će teći nesmetano u količinama i dinamici kako je
dogovoreno s kupcima. Isto tako osigurane su i ostale sirovine za podmirenje proizvodnje.
Uprava će tijekom slijedećih sedam dana dati nove informacije oko stanja u Društvu.”

INA out PPD in..na 7 dana..Nakon toga ?

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Bez brige, PPD moze osigurati plin i nakon 7 dana… Osim toga PPD prodaje plin PTKM po nizoj cijeni nego INA (ima negdje na webu clanak), tako da ovo moze biti i OK za PTKM….

New Report

Close