PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


http://www.index.hr/vijesti/clanak/deutsche-welle–u-hrvatskoj-je-u-tijeku-opca-rasprodaja-/658270.aspx

Guste Santini…

Ako Jagušt veli da PTKM u idućih pet godina treba
– za zaštitu okoliša 70-80 mil €
– 90-100 mil € za poboljšanje energetske učinkovitosti
– cca 150 mil € za kogeneraciju

…onda neka mi Guste Santini objasni na koji način PTKM može poroditi 330 mil € u sljedećih pet godina. Neka mi bilo tko drugi to objasni. Jel taj novac bude država porodila, jel će ga porodit PTKM svojim rezultatima, jel će sindikalci dat tu lovu iz kase uzajamne pomoći? Ili neka Jagušt garantira da će s ovakvom efikasnošću i brojem radnika imati nekakav EBIT od 70 milja € što će ić u ulaganja, pa ne treba nitko drugi.

No, ja sam prilično siguran da DUUDI već sada načelno ima razvijene scenarije o strateškom partnerstvu, privatizaciji, samostalnom poslovanju, dokapitalizaciji itd.

I ovo je upečatljiva rečenica:

Prvi je i osnovni cilj riješiti problem plina jer u ukupnim potencijalnim benefitima plin sudjeluje s više od 50 posto. A ostalih pedeset posto se odnosi na 20 drugih predloženih mjera kao što je unapređenje sustava nabave, interne reorganizacije, poboljšanja distribucije…

Ako su potencijalni benefiti plina (ajmo sad gruba, seljačka matematika od koje se i meni samom diže kosa na glavi) 50%. Uzmimo da je plin 58% ukupnih rashoda, i da je 20% skuplji nego što treba bit. Dakle, do je nekih .58 * .80 = .46 jel to 12% ukupna ušteda?
Ako je tih 20 mjera preostalih 50%, jel to znači da se i tu može uštedjeti 12%? Ili ako je manje, možel se uštedjeti 10% ukupnih troškova tim dodatnim mjerama?

Jel to onda znači da se ukupno štedi na troškovima cca 20%, plus minus pet posto? Koje su to mjere, na vidjelo žnjima!

Nek smanji troškove 20%, ja ću mu osobno kupit stan kod nekog seleba. Kod, ne znam, Tonija Cetinskog za početak, a onda kasnije bumo vidjeli. [emo_smijeh]

I još jedna stvar vezana uz privatizaciju. Što mislite, otkud HAC-u 4,2 milijarde kuna za nastavak gradnje autocesta. Jesu li kreditori popizdjeli od euforije pa će nam sam tak dat tu lovu, ili je Hajdaš već dogovorio monetizaciju cesta.

A ako će se ceste monetizirati, koji je to razlog da se PTKM ne privatizira?

Evo da zagnjavim do kraja:

http://www.novossti.com/2013/01/nametanje-nestrucne-uprave/

Rusi bili i otišli, čak su i ljuti nešto…

http://www.slobodnadalmacija.hr/Novosti/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/200001/Default.aspx

više puta ponovljeno da se o PTKM nije razgovaralo.
a valjda bi Rusi potegli barem okvirno to pitanje da ih zanima.

Od MMFa i privatizacije isto ništa…

http://www.vecernji.hr/vijesti/linic-aranzman-mmf-om-nam-ne-treba-tome-jos-ne-razmisljamo-clanak-500204

a odavde moram izvući citat:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/deutsche-welle&ndash%3Bu-hrvatskoj-je-u-tijeku-opca-rasprodaja-/658270.aspx

No, to je ionako samo epilog dvadesetgodišnjeg procesa neoliberalnog uzmicanja države, pri čemu su veće i jače zemlje ipak sačuvale dosta vrijednosti, dok su manjima, osobito tranzicijskim, namijenjeni ogromni rizici i neizvjesnost radi nečije privatne koristi“, izjavio je za Deutsche Welle ekonomski analitičar Guste Santini.

ali nema veze ostaju drukovi o “prirodnoj profitabilnosti” i plinu.
Iako to slabo ko još puši, ali treba probavat, reklamirat, ponavljat, pisat.

Činjenice da je firma u zadnjih par godina pojela pola kapitala, a u isto vrijeme se zadužila za x3, (dakle i da se desi neka famozna privatizacija, firma vriejdi duplo manje nego je vrijedila npr 2008.),a ostala gubitaš ionako nisu bitne, jer imam prirodnu profitabilnost, prihode, plin, luku šibenik i štatigajasveznam[emo_palacg]

nemam ptkm i ovo nije nagovor na bilo što, osim na korištenje vlastitog mozga.

INVESTICIJE SU PROBILE PLAFON, TROŠE SE KREDITI, SVUDA MNOGO PARANOJE, SVI SU DO GRLA U KRIZI


ali nema veze ostaju drukovi o "prirodnoj profitabilnosti" i plinu.
Iako to slabo ko još puši, ali treba probavat, reklamirat, ponavljat, pisat.

Da je PTKM na 70 kuna, ovaj zaključak bio bi vam ispravan. No, PTKM je na 240 kn, a što se reklame tiče, blog je besplatan.

@Hafiz: Iz Jaguštovih usta u tvoje uši:

Ima zainteresiranih i upita, ima čak i onih koji nisu isključivi da preuzmu većinski udjel.

Znači li to da je EBRD jedan od mogućih budućih dioničara?

EBRD ima praksu ulaska u vlasničke strukture tvrtki u istočnoj Europi, a u kontekstu modernizacije te moguće privatizacije. Mislim da bi to bila izvrsna stvar za Petrokemiju jer to bi bio signal svim bitnim dioničarima o ozbiljnosti namjera i pristupa restrukturiranju i oporavku Petrokemije.

Na koji je rok predviđeno restrukturiranje i koji su glavni ciljevi?

Plan je na tri godine. Prvi je i osnovni cilj riješiti problem plina jer u ukupnim potencijalnim benefitima plin sudjeluje s više od 50 posto. A ostalih pedeset posto se odnosi na 20 drugih predloženih mjera kao što je unapređenje sustava nabave, interne reorganizacije, poboljšanja distribucije…

Otpuštanja radnika neće biti?

Ne, nego ćemo imati prirodni odljev radnika u te tri godine njihovim odlaskom u mirovinu. U isto vrijeme zapošljavat će se potrebni mladi stručnjaci.
http://www.vecernji.hr/vijesti/sve-sam-stekao-svoje-zarade-ali-ako-treba-dat-cu-ostavku-clanak-499524

Pa ljudi ovo mi zvuči kao jedan dobar plan.[emo_smijeh]

Ako će vam ulaziti EBRD to znači dokap bez obaveze davanja ponude za preuzimanje to vam je jasno jelda? Proučite dio ZPDDa gdje se priča o “zajedničkom djelovanju s državom”…znači ništa od ponude malim dioničarima ukoliko bi “EBRD djelovao zajedno s državom”, a ja bi se kladio da bude.

Mislim da je dokap puno realniji scenarij od prodaje većinskog udjela države.

No nevezano za samu ponudu, to bi bila odlična vijest za PTKM koja bi nakon preustroja mogla početi dobro poslovati.

...

EBRD ne daje javne ponude i uzima dijelove manje od 25%.
dajte bar naučite drukati kolega.

EBRD u PTKM je slom svih špekulacija, i garantirani ispuh balona!

a evo i novosti:

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/238584/Zeleni-crni-i-Crkva-boje-se-rasprodaje-Hrvatske.html#.UP2t9R25MSE

INVESTICIJE SU PROBILE PLAFON, TROŠE SE KREDITI, SVUDA MNOGO PARANOJE, SVI SU DO GRLA U KRIZI

Strah i nervoza zavladali su oko ove tvornice. Puno njih je svjesno da ulaskom ruskog kapitala u ovo tvornicu više ništa neće biti isto. Nakon dugog vremena bid je nadjačao ask i procjenjuju se kakve će biti reakcije svih zainteresiranih za ovu tvornicu. Stožeri rade 100 na sat jer svi shvaćaju da je vrijeme gangstera, neradnika i sličnih iza nas.
No moć ruskog kapitala je postala prejaka i ovo je tek početak onoga što nam Rusi pripremaju. No ne bojte se imaju prijateljske namjere i velike, velike planove sa ovom državom.

živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Ako će vam ulaziti EBRD to znači dokap bez obaveze davanja ponude za preuzimanje to vam je jasno jelda? Proučite dio ZPDDa gdje se priča o "zajedničkom djelovanju s državom"…znači ništa od ponude malim dioničarima ukoliko bi "EBRD djelovao zajedno s državom", a ja bi se kladio da bude.

Mislim da je dokap puno realniji scenarij od prodaje većinskog udjela države.

No nevezano za samu ponudu, to bi bila odlična vijest za PTKM koja bi nakon preustroja mogla početi dobro poslovati.

U tijeku je izrada studija izvedivosti koja bi trebala biti gotova u veljači, a kada je dobijemo, tražit ćemo lokacijsku dozvolu i krenuti u realizaciju. Počeli smo razgovore s poslovnim bankama o financiranju tih investicija. Pripremamo razgovor i s EBRD-om o sufinanciranju tih investicija.
http://www.vecernji.hr/vijesti/sve-sam-stekao-svoje-zarade-ali-ako-treba-dat-cu-ostavku-clanak-499524

tu se ne spominje dokapitalizacija…poslovne banke obično daju kredite…pretpostavka je da fondovi nikada ne bi dopustili dokapitalizaciju…nitko nije rekao da će EBRD dati ponudu za preuzimanje, nego će izvršiti potrebno restrukturiranje firme kroz tri godine, a potom imala neki udio ili ne prodati nekome trećem…

super bi bilo prodaja države od npr. 5%-25% EBRD-u, EBRD da kredit i krene u restrukturianje i nakon tri godine EBRD izađe iz svoje investicije…i svi zadovoljni…

Vaš link …

Jedino jos nedostaje stupac iz kojeg bi se vidjelo koliko njih je prodalo svoje dionice.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

evo ako baš nekog žuljaju dionice…može izkrcat jedno 3000kom..do 240kn[emo_smijeh]

http://rs.seebiz.eu/santini-vlada-ce-prodati-sve-sto-moze-ne-vodeci-racuna-o-nacionalnim-interesima/ar-54963/
A šta reći nakon ovoga, baš smo u “banani”! Sve bi bilo dobro kada bi država taj novac iskoristila za razvoj, ali svima je jasno da će sve to “na brzaka” pojesti državni aparat u vidu plaća i naknada. A šta poslije rasprodaje? Koga onda prodati?

A što se radi na burzi?

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!


@Hafiz: Iz Jaguštovih usta u tvoje uši:

Ima zainteresiranih i upita, ima čak i onih koji nisu isključivi da preuzmu većinski udjel.

Znači li to da je EBRD jedan od mogućih budućih dioničara?

EBRD ima praksu ulaska u vlasničke strukture tvrtki u istočnoj Europi, a u kontekstu modernizacije te moguće privatizacije. Mislim da bi to bila izvrsna stvar za Petrokemiju jer to bi bio signal svim bitnim dioničarima o ozbiljnosti namjera i pristupa restrukturiranju i oporavku Petrokemije.

Na koji je rok predviđeno restrukturiranje i koji su glavni ciljevi?

Plan je na tri godine. Prvi je i osnovni cilj riješiti problem plina jer u ukupnim potencijalnim benefitima plin sudjeluje s više od 50 posto. A ostalih pedeset posto se odnosi na 20 drugih predloženih mjera kao što je unapređenje sustava nabave, interne reorganizacije, poboljšanja distribucije…

Otpuštanja radnika neće biti?

Ne, nego ćemo imati prirodni odljev radnika u te tri godine njihovim odlaskom u mirovinu. U isto vrijeme zapošljavat će se potrebni mladi stručnjaci.
http://www.vecernji.hr/vijesti/sve-sam-stekao-svoje-zarade-ali-ako-treba-dat-cu-ostavku-clanak-499524

Pa ljudi ovo mi zvuči kao jedan dobar plan.[emo_smijeh]

ali rekao je Jagušt i ovo: “U proljeće lani cijena dionica Petrokemije bila je napuhana zbog napisa i blogova, a HANFA nije reagirala”.

to ste zaboravili kvotati i spomenuti.

Ž.E.LJ.K.O K.L.A.U.S.-uno di noi! Nakon Matije Gubeca-novi borac za pravicu malog čovjeka!!!Hvala ti Željko za sve, Bog te poživio i nagradio!

New Report

Close