PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

o snazi ovoga sektora (ali i očekivanju) govori dovoljno ovaj sljedeći graf…
http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=NFL:IN

Ovdje će bit plača uskoro kad investitori uvide o kakvoj balončini se radi.

Agri sektor je napuhan na špekulantskoj osnovi bez stvarne povećane potražnje.

Raste samo zbog slabosti valuta i špekulativnog kapitala.

Fundamentalno nema osnove za daljnji rast agro sektora te očekujem veliku korekciju svih napuhanih komoditisa pa tako i svih koji su vezani uz taj sektor.

Proizvođači umjetnih gnojiva su pokušali podići cijene gnojiva koristeći gužvu oko rasta cijene poljoprivrednih proizvoda ali im nije uspjelo.

Mislim da to jasno govori da se ovdje radi o čistoj špekulaciji a znamo kako to završi na kraju.

“A man's got to do what a man's got to do”


Ovdje će bit plača uskoro kad investitori uvide o kakvoj balončini se radi.

Agri sektor je napuhan na špekulantskoj osnovi bez stvarne povećane potražnje.

Raste samo zbog slabosti valuta i špekulativnog kapitala.

Fundamentalno nema osnove za daljnji rast agro sektora te očekujem veliku korekciju svih napuhanih komoditisa pa tako i svih koji su vezani uz taj sektor.

Proizvođači umjetnih gnojiva su pokušali podići cijene gnojiva koristeći gužvu oko rasta cijene poljoprivrednih proizvoda ali im nije uspjelo.

Mislim da to jasno govori da se ovdje radi o čistoj špekulaciji a znamo kako to završi na kraju.


Ja sam završio u plusu 50% u manje od dva mjeseca a kako će proizvođači završiti to je njihov problem. [lol]

[Brze nazovi Kineze i australce da se ne tuku oko Potasha!!! Spasi im milione

quote=Kobescak]

Ovdje će bit plača uskoro kad investitori uvide o kakvoj balončini se radi.

Agri sektor je napuhan na špekulantskoj osnovi bez stvarne povećane potražnje.

Raste samo zbog slabosti valuta i špekulativnog kapitala.

Fundamentalno nema osnove za daljnji rast agro sektora te očekujem veliku korekciju svih napuhanih komoditisa pa tako i svih koji su vezani uz taj sektor.

Proizvođači umjetnih gnojiva su pokušali podići cijene gnojiva koristeći gužvu oko rasta cijene poljoprivrednih proizvoda ali im nije uspjelo.

Mislim da to jasno govori da se ovdje radi o čistoj špekulaciji a znamo kako to završi na kraju.
[/quote]
[lol]

NOĆ je NAJMRACNIJA pred SVITANJE!!!!!!!!!!!!!!!

Ili da se zaposlis u BHP-u??? [lol]

NOĆ je NAJMRACNIJA pred SVITANJE!!!!!!!!!!!!!!!

@ kobascak

to isto onda možeš reći ulagateljima zlata…npr. cijena od 700 dolara vam je previsoka, i ako bude rasla, to je samo zato sto središnje banke pumpaju novac u sistem…oni koji su uložili u zlato na početku ciklusa dobro su prošli…

Ovdje je riječ da smo na početku super ciklusa, tj. megatrenda…("The agricultural sector enters a super cycle in."-vidi moj post prije)…nije u redu da ako smo na početku trenda daješ ovakve argumente…svi znaju da na početku trenda treba uskočiti…
ja ne kažem da će cijena ove dionice sutra skočiti na 500; sam rast zlata traje već godinama…
ali znam da je cijena ove firme jako podcjenjena i da smo na početku trenda. tj. oporavka potraženje…to jasno pokazuju nedavne vijesti iz tvornice…


@ kobascak

to isto onda možeš reći ulagateljima zlata…npr. cijena od 700 dolara vam je previsoka, i ako bude rasla, to je samo zato sto središnje banke pumpaju novac u sistem…oni koji su uložili u zlato na početku ciklusa dobro su prošli…

Ovdje je riječ da smo na početku super ciklusa, tj. megatrenda…("The agricultural sector enters a super cycle in."-vidi moj post prije)…nije u redu da ako smo na početku trenda daješ ovakve argumente…svi znaju da na početku trenda treba uskočiti…
ja ne kažem da će cijena ove dionice sutra skočiti na 500; sam rast zlata traje već godinama…
ali znam da je cijena ove firme jako podcjenjena i da smo na početku trenda. tj. oporavka potraženje…to jasno pokazuju nedavne vijesti iz tvornice…

Kolega kako to misliš da smo na oporavku potražnje ako cijene gnojiva padaju?

Kako je to moguće?

Još nisam nikad čuo da nečemu pada cijena a raste potražnja.

Razlika između zlata i poljoprivrede je velika, dosta je teško to usporediti ali zajedničko im je to što pada vrijednost dolara i to je najveći razlog zašto i jedno i drugo raste.

To što netko preuzima Potash ne znači ništa, štoviše poznato je da se preuzimanja kompanija uglavnom odigravaju na cjenovnom vrhu

“A man's got to do what a man's got to do”

Kolega kako to misliš da smo na oporavku potražnje ako cijene gnojiva padaju?

Kako je to moguće?

Još nisam nikad čuo da nečemu pada cijena a raste potražnja.

Razlika između zlata i poljoprivrede je velika, dosta je teško to usporediti ali zajedničko im je to što pada vrijednost dolara i to je najveći razlog zašto i jedno i drugo raste.

To što netko preuzima Potash ne znači ništa, štoviše poznato je da se preuzimanja kompanija uglavnom odigravaju na cjenovnom vrhu

1.pa ajde pokaži da cijene padaju…gdje je lista cijena?
2. Eur/USD krajem 2004 je bio 1.3500…danas je isto toliko…a zlato je udvostručeno…

pošto tvrdiš da cijene padaju, citirati ću ti (i dati link naravno) ICIS.com stranicu, firma koja je specijalizirana za istraživanje cijena gnojiva i koje svoje reporte naplaćuje preko 1500 funti..

In mid-May 2010, Black Sea urea prices were under pressure due to ample supply and were assessed around $225-230/tonne FOB (free on board) Yuzhny. In the Baltic Sea, trade was slow with prices pegged at $220-225/tonne FOB.

Heading into June, Black Sea urea prices edged down below $220/tonne FOB, before recovering to the mid-high-$220/tonne FOB by mid-month. Healthy demand from countries like Brazil supported this modest price increase. Baltic urea prices, which followed a similar pattern, were pegged at $220-225/tonne FOB mid-month.

By mid-July, Black Sea prices had climbed sharply and were assessed at $252-255/tonne FOB. Healthy demand from countries including Brazil and India amid limited supply were attributed to the price rise. Baltic prices were also up, pegged at $248-250/tonne FOB.

In mid-August, Black Sea had traded up to a high of $290/tonne FOB. Higher crop prices, imminent Indian demand, higher natural gas costs and trader speculation all contributed to the higher prices seen. Baltic urea prices were assessed at $270-280/tonne FOB.
http://www.icis.com/v2/chemicals/9076558/urea/pricing.html

ako ti ovo nazivaš padom, sa 220 dolara na 270-280…dobro..nazovi to kako god hoćeš…ali upravo zato što si takav, reću ti da neki ocjenjuju da će još rasti…

The rise reflected largely better hopes for urea prices, which looked set to average $280 a tonne this year, $20 higher than the previous forecast, and $300 in 2011, up $50 from the last estimate.
http://www.agrimoney.com/news/firm-urea-price-prospects-make-yara-shares-a-buy–1493.html

ali, ono što ti zapravo želim reći…jeste da je to ništa, odnosno nikakva cijena kakva je bila na vrhuncu od preko 800 dolara u 2008.g.
Pogledaj iduću sliku, pa će ti biti jasno da se nalazimo na dnu, tj. početku jednog mega trenda.
http://www.fertilizerworks.com/fertreport/pdf/2010/StatsPage%209-17-10.pdf

Mislim da bi ti sada trebalo biti malo jasnije…OK? Ako nije, javi se ponovo.

Gledajte kolega Boso, vi vidite samo ono što želite vidjeti ali….

27.09.

The level of speculators’ bets on further crop price gains should show up at a fresh all-time high in data later this week, following buying which has driven corn and soybeans to multi-month peaks.

The latest regulatory data, for the week up to September 21, showed "another record performance" by farm commodity speculators, who increased their net long position in US crop futures by 8%, equivalent to 8m tonnes, analysts at Australia and New Zealand Bank said,

"This takes the net spec position to 98m tonnes – 20m tonnes above the high reached in the first half of 2008," the peak of the last crop price spike, the bank said.

"With such a big week in activity from speculators, it was no surprise that agricultural/soft commodity prices had one of their biggest moves for some time."

Cijene rastu zbog toga što ih špekulantski fondovi pumpaju da bi ih mogli iskrcati malim ulagačima koji su upravo otkrili "superciklus"

“A man's got to do what a man's got to do”

vidim da opet ne shvaćaš…
ne možeš miješati kruške i jabuke…
kukuruz je posađen, cijena se utrostručila, a gnojivo je bačeno odavno…potrošeno…ti, kao investitor moraš znati da će seljak više gnojiti iduće godine jer je dobro/bolje zaradio ove godine na kukuruzu i pšenici…da li će mu se to isplatiti ili ne iduće godine, to je njegov rizik…a on se vodi prošlom godinom

kukuruz ili pšenica je otišlo 50 ili 100% gore, a među onima koji su prodali bili su i seljaci…npr. u mađarskoj…samo nazoveš brokera i prodaš mu forward ugovorom svoju pšenicu…znači nisu samo špekulanti…

cijena nafte neće biti 70 dolara iduće godine, to je vjerujem svima jasno…moraš samo viditi da je dno cijene gnojiva dostignuto (to ti prikazuje ona prethodna slika)…
rasti će sve, nafta, plin, gnojivo…ciklus ide opet ispočetka…a stanovništvo se povećava ubrzano…

kasnije budeš rekao da dolar slabi…da to je točno, ali dolar je oslabio npr. 25% kada je cijena ureje bila 800 dolara,a cijena ureje je bila zato 2.5 puta više nego ranije…
sve ima svoje…a mi smo na poletku megatrenda…to se ne može reći za zlato jer kada sred.banke podignu kamatnu stopu zlato će imati veliki(određeni) oportunitetni trošak i to možda bude išlo još i prema 1400, ali sa gnojivom smo na jednome dnu…a kupuje se onda kada smo na dnu…pusti špekulante…ima ih dovoljno na ovoj dionici…vidiš i sam da danas pred 3 sata je bilo samo 72 tisuće kuna prometa…neće da dignu cijenu a nema prodaje…sve jasno…ako nisi do sada svoje prodao onda prodaj…drago mi je što se brineš da drugi ne nastradajui trošiš svoje dragocjeno vrijeme…lijepo.


@ sava

ADRIAOIL ima ekskluzivu za talijansko tržište. Drugi rade ostala tržišta. YARA, AMEROPA, COMMON MARKET, TRANSAMMONIA….

Inače slažem se da u izbjegavanju nekih posrednika leži još jedan potencijal povećanja neto dobiti.

Znaš li što je to REACH i preko kopga ga je zadovoljila Petrokemija da bi mogla izvoziti u EU?

Evo vam i službeno očitovanje o svemu ovome što se ovdje priča…
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/5QcURRu0lN3h3TC3RKTBYA==.pdf

P.S. Jedino što sam malo razočaran što će biti gubitak za 9 mjesečno razdoblje… ali pretpostavljam neki “simbolični”, neće valjda u tom sjajnom trećem tromjesečju zaraditi baš puno manje nego li je bio gubitak u pola godine.
Ali ja sam se ipak nadao da će se to taman uspjeti pokriti… sad ostaje za vidjeti samo koliko smo blizu/daleko od toga bili.

New Report

Close