PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@abcd1234

Stvari nisu tako crno bijele.
Koji plin trosi PTKM? Samo uvozni? Zasto se na spomen troska domaceg plina u Ini zasuti? I u Otvorenom sto je bilo neki dan nije bilo komentara na cijenu domaceg plina. Jel se veliki potrosaci moraju tretirati kao i mali? Gdje bi Ina sa plinom tijekom ljeta? Kad je najveca potraznja za plinom (najvece potrebe za uvozom) PTKM obustavlja proizvodnju.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

ako se domaći plin može prodati na tržištu po tržišnoj cijeni (troškove transporta treba naravno ukalkulirati) zašto da se prodaje po nižoj cijeni petrokemiji koja očito i uz to ne uspjeva proizvoditi po konkurentnim cijenama
a kud bi sa plinom??? troškovi skladištenja sigurno ne koštaju 30-40% koliko je sigurno subvencionirana cijena plina za "velike potrošaće"



@abcd1234

Stvari nisu tako crno bijele.
Koji plin trosi PTKM? Samo uvozni? Zasto se na spomen troska domaceg plina u Ini zasuti? I u Otvorenom sto je bilo neki dan nije bilo komentara na cijenu domaceg plina. Jel se veliki potrosaci moraju tretirati kao i mali? Gdje bi Ina sa plinom tijekom ljeta? Kad je najveca potraznja za plinom (najvece potrebe za uvozom) PTKM obustavlja proizvodnju.

Ti si se dotakao istine a to je da PTKM plaća domaći plin, a kućanstva tijekom zime plaćaju uvozni plin! Povezivanjem Mađarsko Hrvatskog plinovoda, otvara PTKM kupovanje plina na spotu i skladištenje plina bilo gdje u Europi, ovo što INA radi je ustvari monopol i ucjena…..

Iz uprave INE kažu gube na plinu, a svake godine ulažu 1,5 do 3 milijarde Kn, pa čija bilanca to može izdržati, i pri tome iskažu gubitak od samo 100 milijuna Kn(gubitak ustvari nije gubitak jer se u INI ulaže jako puno), ovo što rade i kako prezentiraju iz INE na TV-u je ustvari varanje javnosti…..

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

BigBOSS
znači stanovnici hrvatske koji koji koriste plin ukljućujući i mene plaćamo plin skuplje jer jeftiniji plin ide petrokemiji da može proizvoditi nekonkurentni proizvod to hoćeš reći!?!?!?!

znaš i sam dobro da se ulaganja tek kroz dugoročnu amortizaciju pojavljuju u računu dobiti i gubitka na rashodovnoj strani,a da se investicije mogu financirati i kreditom, a ne iz gotivine proizašle iz poslovanja zato nemoj ljudima mazati oći.


ako se domaći plin može prodati na tržištu po tržišnoj cijeni (troškove transporta treba naravno ukalkulirati) zašto da se prodaje po nižoj cijeni petrokemiji koja očito i uz to ne uspjeva proizvoditi po konkurentnim cijenama
a kud bi sa plinom??? troškovi skladištenja sigurno ne koštaju 30-40% koliko je sigurno subvencionirana cijena plina za "velike potrošaće"

Mislis prodavala ljetni visak domaceg plina kao sto ga prodaje Italiji? Umjesto da ga skladisti i koristi zimi za domace potrebe. Ima li Ina uopce mogucnost skladistit plin preko ljetnog razdoblja il joj tada dobro dode netko poput PTKM?

Na konkurentnosti PTKM bi se moglo poraditi. Ali je isto tako Petrokemiji stopan izvoz kad je na njemu mogla zaraditi.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


BigBOSS
znači stanovnici hrvatske koji koji koriste plin ukljućujući i mene plaćamo plin skuplje jer jeftiniji plin ide petrokemiji da može proizvoditi nekonkurentni proizvod to hoćeš reći!?!?!?!

Ne. Stanovnici Hrvatske placaju skuplji plin jer Ina zimi ne moze crpiti dovoljno domaceg plina. Petrokemija je na vrhuncu potrosnje plina zatvorena.

Pitanje je skladisti li Ina ljetni visak? I isto tako, ako ga prodaje, kome ga prodaje (osim PTKM)? I po kojoj cijeni?

Pa koliko koncesiju placa Ina za domaci plin a koliko koncesija iznos u ostalim drzavama?

Naravno, u Petrokemiji se neke stvari moraju promjeniti ali ovdje mi se cini da Ina koristi svoj monopolisticki polozaj.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

moje je mišljenje da je ptkm jeftinije zatvoriti i plaćati radnike da budu kod kuće … jedina svrha petrokemije je da zapošljava te ljude i zbog toga se subvencionira… socijalni mir i glasovi

imamo relativno veliko skladište plina a uvijek se da napraviti i još skladišta ako se nađe računica a trebala bi se

što se tiče zabrane izvoza to ti je kao da ti želiš kupiti nešto za 100 kn i ja ti darujem 40 kn i onda to prodaš nekome za 90 i praviš se kako si lijep, pametan i sposoban jer si zaradio 30 kn.

priča oko plina, koncesije i ostalih sranja NE VEZANO uz petrokemiju u potpunosti se slažem sa tobom … to je isto kao i odluka o prodaji HT (monopoliste) strancu koji si je debelo vratio uloženo kroz dividendu + puštanje VIP i ostalih da nas šišaju i izvlače lovu van (to sam naveo jer je to najveći gaf)… kao da to nismo mi mogli sami raditi pa da ta lova ostaje kod nas i da se puni proračun … ali znamo da se još nitko sa političarima nije zapomogao niti neće nije to samo kod nas nemaju niti vani ljudi sreće 🙂 … raja je od uvijek služila za šišanje nekolicini tako je i biće

http://www.poslovni.hr/vijesti/zbog-suse-u-rusiji-cijene-psenice-mogle-bi-porasti-vise-od-20-posto-154498.aspx

… kako će ovo utjecati na poljoprivredu i sve ono što je vezano za nju ? Vrlo interesantno da PTKM dobije još na važnosti !

Živio rođo !

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

cinjenica je da je firma drzavna i to je veliki problem da je privatna otkazi bi dobilo minimalno 600-800ljudi,firma nemoze formirati trzisnu cijenu gnoja jer drzava kupuje mir sa seljacima direktno a tajkunima koji su u toj bransi pogoduje indirektno,remont koji se radi zimi umijesto ljeti kad su cijene plina nize se ne moze provoditi zbog tehnickih razloga,menagment firme do sad je bio katastrofalan e sad je pitanje zbog koga ili cega je takav bio sve to znaju oni koji kupuju ovaj biser od tvornice pogledajte top 10.Firma ima brend,kvalitetu,efikasnost,plasman samo treba mjenjati vlasnika pod hitno i to vjerujem da znaju ovi iz topa 10kome ce firma i sta ce sa svojim dionicama zato strong hold a ja cu po svom ako padne na moju cifru u dokup a to da firma proizvodi gubitke su cista laz i izmisljotine pogledajte dobit 2007,2008 a u te dvije godine ulupano je 350mil kn u modernizaciju tvornice a da smo prodavali gnoj ispod trzisne cijene.

na ćemu si ti snupy2 izdvojio si dvije godine od 20 godina u kojima je ptkm stalno gomilala velike gubitke neznam po koliko puta je već smanjivala temeljni kapital.

spominješ tržišnu cijenu gnojiva a i ovako je cijena skuplja nego vani

spominješ radnike čiji je ukupni troška 270 mil kuna ili 0,4 kn po m3 plina koji troše znači i da makneš radnike a plin staviš na tržišnu bi bila u gubitku

ja ne tvrdim da sam u pravu … ja sam došao do ove računice jednostavnim putem … međutim nitko me nije demantirao sa drugim KONKRETNIM brojkama!!!

top 10… hm ako su oni tebi investitori na koje bi se trebao ugledati … neka ti je sa srećom

ja msilim da ti spadaš u onu kategoriju "ZNAŠ PETROKEMIJA TI JE SUPER FIRMA NEMOJ SE ZAMRATI SA BROJKAMA SAMO TI TO KUPUJ"

PS
Isprika što sam uletio u raspravu nisam nema niti ću ikada imati dionice PTKM javio sam se jer mi je dosadno i što me iritira kad netko prodaje muda pod bubrege.


na ćemu si ti snupy2 izdvojio si dvije godine od 20 godina u kojima je ptkm stalno gomilala velike gubitke neznam po koliko puta je već smanjivala temeljni kapital.

spominješ tržišnu cijenu gnojiva a i ovako je cijena skuplja nego vani

spominješ radnike čiji je ukupni troška 270 mil kuna ili 0,4 kn po m3 plina koji troše znači i da makneš radnike a plin staviš na tržišnu bi bila u gubitku

ja ne tvrdim da sam u pravu … ja sam došao do ove računice jednostavnim putem … međutim nitko me nije demantirao sa drugim KONKRETNIM brojkama!!!

top 10… hm ako su oni tebi investitori na koje bi se trebao ugledati … neka ti je sa srećom

ja msilim da ti spadaš u onu kategoriju "ZNAŠ PETROKEMIJA TI JE SUPER FIRMA NEMOJ SE ZAMRATI SA BROJKAMA SAMO TI TO KUPUJ"

PS
Isprika što sam uletio u raspravu nisam nema niti ću ikada imati dionice PTKM javio sam se jer mi je dosadno i što me iritira kad netko prodaje muda pod bubrege.

… kolega ne se uzbuđivati ! Kad tako ne valja i ide na štetu svih poreskih obveznika RH to je još jedan razlog, ako je po tvom u redu, da se ponudi nekom prodati. Najbolji način da se vidi ko će kupiti muda, a tko bubreg u loju ! Živio rođo !

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !


moje je mišljenje da je ptkm jeftinije zatvoriti i plaćati radnike da budu kod kuće … jedina svrha petrokemije je da zapošljava te ljude i zbog toga se subvencionira… socijalni mir i glasovi …

Zbog ovakvog razmišljanja nam je gospodarstvo takvo kakvo je !

Sve preostale radnike iz industrije treba brže-bolje poslati doma da više ne stvaraju tolike gubitke !
Neka svi budu kod kuće jer dok rade samo stvaraju gubitke, a država će im plaćati naknade za nezaposlene, socijalnu pomoć, zdravstveno osiguranje, dječje doplatke, mirovine, itd.!

Samo još nitko nije smislio tko će onda plaćati državu.

halfte trinken, halfte Šarcu geben

nemoj me krivo shvatiti ali opet govorim o matematici

ako treba potrošiti 5000 kn lupam bezveze novca poreznih obveznika da bi netko dobio 3000 kn plaću … pa što nije onda jeftinije dati samo 3000 Kn direktno čovjeku i da ne radi ništa…čovjek zadovoljan a država manje potroši i dati mu solidnu stimulaciju ako si nađe posao da ga se ipak stimulira za traženje novog posla.



moje je mišljenje da je ptkm jeftinije zatvoriti i plaćati radnike da budu kod kuće … jedina svrha petrokemije je da zapošljava te ljude i zbog toga se subvencionira… socijalni mir i glasovi …

Zbog ovakvog razmišljanja nam je gospodarstvo takvo kakvo je !

Sve preostale radnike iz industrije treba brže-bolje poslati doma da više ne stvaraju tolike gubitke !
Neka svi budu kod kuće jer dok rade samo stvaraju gubitke, a država će im plaćati naknade za nezaposlene, socijalnu pomoć, zdravstveno osiguranje, dječje doplatke, mirovine, itd.!

Samo još nitko nije smislio tko će onda plaćati državu.

[/quote]

gledaj stari ako imas dionice ptkm imas bida koliko volis pa prodaj sto se tice radnika ako si privatnik i radis po trzisnim uvijetima bar bi ja tako napravio otpustio uz otpremninu 700-800radnika a ostalima koji ostaju povisio placu normalno ako firma posluje sa dobiti za 10-15% ti sad racunaj na primjeru ptkm koliko godisnje para ostaje a da si ostale radnike zadrzao na poslu i dao im povisicu a sto se tice firme prije deset godina i sad to su sasvim druge dvije price kolega Goran i Big Boss potonjeg smatram malo ne objektivnim ali prije 1.5godinu ti je vrtio na ovom forumu koliko je ptkm ulozila u modernizaciju a to sto su kupovali sirovine po max.cijenama to je kriv menagment koji je po mom htio firmu po kunu, ali brate moj stisla kriza pa vlada netreba kunu nego dvije ili neznam po koliko ce ici pozdrav do tada podsjetit cu te na post negdje u pocetkom proljeca

a da sto se cijene gnoja tice odvrti si kako se cijena kretala prije dvije godine na svijetskom trzistu a po koliko ga je morala ptkm prodavati zbog tajkuna i seljaka a te smo dvije godine bili u plusu a i ulozili smo kako rekoh 350mil kn u tvornicu saamo onda je i cijena plina bila 0.94kn plus distributeri samo kazem da nije drzava vlasnik ako ce rusi uci e to ce biti interesantno

New Report

Close