Približeni stavovi glede skupljih praznih diskova (objavljeno 04.01.2006.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Približeni stavovi glede skupljih praznih diskova (objavljeno 04.01.2006.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Naravno, u Hrvatskoj opet pokušavamo biti veći Europljani od Europe. Osnovna ideja naplate nameta na prazne medije je loša i nepravedna, te u krajnjoj liniji neustavna. Niti jedna privatna tvrtka ili osoba nema pravo naplatiti mi nešto što ja ne koristim. Sam koncept bilo kakve naplate izvođačkih prava i distribucije naplaćenog njihovim vlasnicima (a autori i izvođači su vlasnici skoro zanemarivog udjela) je osmišljen isključivo kako bi izdavačke kuće došle do dodatnog novca kojeg nisu zaradile i to nauštrb autora i izvođača glazbe koji ne žele biti dijelom njihovog masovno industrijskog pristupa umjetnosti. Svjedoci smo sve bezobzirnijeg ponašanja izdavača prema kupcima: Sony svoja izdanja “štiti” ugradnjom spywarea na CD-ove, EMI unutar kutije ostavlja kupcima zabranu slušanja u automobilu odričući im pravo da vrate CD ako nisu time zadovoljni (konkretno: Coldplay:X&Y), i sve to sa opravdanjem povećanja kvalitete. Razne udruge za “zaštitu” umjetnika im se pridružuju: njemačka GEMA naplaćuje 25 eura takse za svaki zvučni zapis koji se nađe na web stranicama, bez obzira štiti li ona autore ili ne. RIAA masovno tuži korisnike P2P servisa najčešće bez stvarne osnove jer jednostavno ima dovoljno novca da joj se isplati i izgubiti na sudu, a sve u cilju zastrašivanja kupaca. A naša slijepa vlada i dalje će u svojim europskim nastojanjima pristajati da joj se velika industrija pridružuje u haraču nad narodom.

Istina i sve to sto kazes zvuci dosta lose, no kako god okrenes nigdje se ne naplacuje jos 100% na cijenu medija.
Ovo su si ZAMPiri uzeli kao pocetnu tocku za pregovore. Znaci ta cijena koju su oni odredili nema veze sa stvarnoscu vec je to njima pocetna cifra za cjenkanje i ciganjenje ne bi li pokrili domace glazbenike upitne kvalitete.

A navikavaj te se. Bit će još čudnih poteza [smiley2]

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

New Report

Close