OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jedno glupo pitanje (jer mi se neda tražiti po netu, tužite me…): Tko točno mora prodati Optimu za godinu ipo? HT svoj dio? ZABA svoj? Svi skupa? Ovo ne kužim.

Čitaj: http://www.aztn.hr/aztn-produljio-rok-trajanja-koncentracije-htoptima-i-uvjetno-odobrio-koncentraciju-optima-telekoma-i-h1-telekoma/


Jedno glupo pitanje (jer mi se neda tražiti po netu, tužite me…): Tko točno mora prodati Optimu za godinu ipo? HT svoj dio? ZABA svoj? Svi skupa? Ovo ne kužim.

Ht treba prodati ali zajedno sa svojim dijelom ima pravo prodati i Zabin dio

Ignore : renči

Anonimno, 01.02.2019. u 10:02
A uzmi i da tatica TAG nije baš neka mila majka od telekoma jer naravno da riba uvijek smrdi od glave – usporedno po europi – vrlo loš telekom.

Pa moram priznati “ricasti-lokner” da te podaci demantiraju, Austria Telekom Group ima veću Ebitda maržu od Deutsche Telekoma gledano konsolidirano. 31,9 naspram 29,7% kod DT u 2017. godini. Neto dug u odnosu na Ebitda je daleko povoljniji kod TAG nego DT i iznosi 1,7x u odnosu na 2,3x kod DT.
Equity ratio je viši kod TAG; 38,5 vs 30 kod DT, FCF bolji kao i net cash from operating activities 26,8 za TAG u odnosu na 17,2 za DT.
DT je bolji u prihodima po zaposlenom, i sličnim pokazateljima, no to je izravna posljedica strukture tržišta na kojima DT posluje, primjerice SAD-a, gdje T-Mobile US ima relativno mnogo manje zaposlenih nego europske podružnice slične veličine, a prihodi iz SAD u konsolidiranju DT Grupe su poprilični.
Čini se da ipak TAG nije toliko loše vođen kako ti to tvrdiš, a rezultate u RH mogu poboljšati očito je, samo novim akvizicijama jer je jasno da na ovako (ne)segmentiranom tržištu jedini prostor za ozbiljniji rast su akvizicije, a ne dao Bog da postoji veći interes za akvizicijama jer bi se preostali telekom operateri mogli “suhim zlatom plaćati”.

Nedavno sam bacio oko na knjigu dionica. Onaj skrbnički zabe sa 10. mjesta se podijelio na dva računa. Manji dio je očito bio od Croatia osiguranja i očito oni tamo već imaju direktivu od “stanovitog” koji prelazi iz HT-a u CROS da i dalje nastave na Optimi braniti cijenu. Zato se i koncentriraju nalozi na asku. Međutim, to su zanemarive količine dionica i nema šanse da oni to u duljem roku brane. Zato i nervoza i stalno iskakanje starih i novih nickova iz paštete.


Ma ima ponešto istine u tome što piše loki, međutim Optima je general purpose (GP) operater, al po prihodima koji su dva i po puta veći od prihoda Metroneta i odatle se vidi da ta GP strategija solidno funkcionira. Još da mu nisu pripojili H-1 stvar bi za dioničare danas vjerojatno bila još bolja. Radi pripajanja duga, al i dug će se vremenom ustabiliti i riješiti.

No, ono što je možda najvažnije jest činjenica da su još davne 2013. godine u HT-u i Zabi napravili procjenu plana predstečajne i konačne vrijednosti i da je taj plan, (posljednja stranica prezentacije u prilogu (točka 10.)) pokazao da bi Optima nakon restrukturiranja mogla i/ili možda bolje rečeno, trebala vrijediti 5-7 Ebitda odnosno 637-934 milijuna kuna na Ebitdu od 148 milijuna kuna. Očito je da Ebitda ipak danas nije tolika i da je podbacila (iako se i ona može, recimo to tako "peglati"), a da je dug zbog pripajanja H-1 "malo veći", no to ne mijenja na stvari da je postavljeno orijentaciono vrednovanje, već tada i to od strane Zabe i HT-a, a to je 5-7 Ebitda. Sigurno vodeća banka i vodeći teleoperater neće danas ići fundamentalno kontra protiv svojih nekadašnjih procjena, a da li su već tada dobro procjenjivali, pokazat će vrijeme. A i ne može me nitko pouzdano uvjeriti da Zaba sve to radi da ide na ruku HT-u, ipak mislim da ona ima neki interes samo za sebe u cijeloj priči, a to je (pretpostavljam) da napusti "ovaj projekt" sa što većim iznosom novaca na računu od eventualne prodaje Optime.

Molim pogledati 30.-tu, pretposljednju stranicu prezentacije u prilogu. Točka 10. Vrednovanje društva… dolje desno… 'operativna vrijednost te 'operativna vrijednost nakon restrukturiranja duga. Navedene vrijednosti treba naravno podijeliti sa brojem izdanih dionica da se stekne orijentaciona "vrijednosna slika".

A napokon mali glas razuma. 🙂
Jel vidiš u tim brojkama osnovni problem ?

To što je EBITDA manja (2017A: 112M tj. 105.5M: vs 2017P: 148M) još bi i progutao. Jest preko 30% razlike, ali ajde….
Ali prihodi. 2017A: 495M vs 2017P: 611M – ej. gdje je tu razvoj i rast.
A u tim prihodima 2017A su uključeni i prihodi H1 (Y2Y rast sa 2016a:454M na 2017A:495M) !!

A ključna stvar je na obvezama: 2017P: 239M minus 134M novca = 105M.
Dakle anticipirana vrijednost firme 2017P: 5x EBITDA tj. 5x 148M – 105M = 637M na 69.5M dionica cca 9.16kn po dionici.
Tako se 2013. gledalo na 2017.

A kolika je stvarna 2017A:
EBITDA: 105.5 (prije jednokratnih)
Dug: 540M (dugoročni i kratkoročni samo prema bankama, papirima i dobavljačima bez poreza, zaposlenih itd.) – ok uključen je i H1 dug, ali je uključena i H1 EBITDA
Novac: 50M

Jel uopće smijem uvrstit u formulu?
5x 105.5 – 540M + 50M = 32.7M na 69.5M dionica je ……. 0.539 kn po dionici…

Da napravim istu računicu za HT pa da usporedimo sa vrijednošću dionice ?
Ili to ne bi bilo pristojno u ovom forumu….

l.

P.S. ma fuckaj pristojnost 🙂

HT 2017A:
EBITDA: 3.138M
Dug: 2.668M
Novac: 3.152M

5x 3.138M – 2.668M + 3.152M = 16.174M na 81.7M dionica – 197,96kn po dionici.

Loki

Ebitda ti je 122,3 mln ttm.

A neto dug nije veći od 400 mln kuna. Dakle, po najnižoj mogućoj valuaciji je najmanje x2 na ovu cijenu. Al ne bi ti tu graktao da ne misliš da je tome tako. Equity vrijedi najmanje 500 milijuna kuna, ma koliko mi šutjeli o tome, a vjerojatno i dosta vise od toga. Nitko ne može ni izbliza uzeti 10-15% marketa u pojedinim segmentima u kojima Optima radi za ulaganje manje od 200 milijuna eura. I sam shvaćaš koliko je Telekom kruh “težak”. Samo se pravis tupav.

Nemoj se brukati. Bolje pitaj šefove koliko su platili onu glupost od EvoTV pa se onda opet vrati pisati gluposti o Amisu i FTTH-u. Ako ti šefovi neće reci, onda se pozovi na Martina M u CROSU kod njihovog investicijskog, pa će ti on reci.

Btw. Optima ima izdanih 69.264.493 dionica.

Pardon. 69.443.264 dionica. Lapsus calami.



Ma ima ponešto istine u tome što piše loki, međutim Optima je general purpose (GP) operater, al po prihodima koji su dva i po puta veći od prihoda Metroneta i odatle se vidi da ta GP strategija solidno funkcionira. Još da mu nisu pripojili H-1 stvar bi za dioničare danas vjerojatno bila još bolja. Radi pripajanja duga, al i dug će se vremenom ustabiliti i riješiti.

No, ono što je možda najvažnije jest činjenica da su još davne 2013. godine u HT-u i Zabi napravili procjenu plana predstečajne i konačne vrijednosti i da je taj plan, (posljednja stranica prezentacije u prilogu (točka 10.)) pokazao da bi Optima nakon restrukturiranja mogla i/ili možda bolje rečeno, trebala vrijediti 5-7 Ebitda odnosno 637-934 milijuna kuna na Ebitdu od 148 milijuna kuna. Očito je da Ebitda ipak danas nije tolika i da je podbacila (iako se i ona može, recimo to tako "peglati"), a da je dug zbog pripajanja H-1 "malo veći", no to ne mijenja na stvari da je postavljeno orijentaciono vrednovanje, već tada i to od strane Zabe i HT-a, a to je 5-7 Ebitda. Sigurno vodeća banka i vodeći teleoperater neće danas ići fundamentalno kontra protiv svojih nekadašnjih procjena, a da li su već tada dobro procjenjivali, pokazat će vrijeme. A i ne može me nitko pouzdano uvjeriti da Zaba sve to radi da ide na ruku HT-u, ipak mislim da ona ima neki interes samo za sebe u cijeloj priči, a to je (pretpostavljam) da napusti "ovaj projekt" sa što većim iznosom novaca na računu od eventualne prodaje Optime.

Molim pogledati 30.-tu, pretposljednju stranicu prezentacije u prilogu. Točka 10. Vrednovanje društva… dolje desno… 'operativna vrijednost te 'operativna vrijednost nakon restrukturiranja duga. Navedene vrijednosti treba naravno podijeliti sa brojem izdanih dionica da se stekne orijentaciona "vrijednosna slika".

A napokon mali glas razuma. 🙂
Jel vidiš u tim brojkama osnovni problem ?

To što je EBITDA manja (2017A: 112M tj. 105.5M: vs 2017P: 148M) još bi i progutao. Jest preko 30% razlike, ali ajde….
Ali prihodi. 2017A: 495M vs 2017P: 611M – ej. gdje je tu razvoj i rast.
A u tim prihodima 2017A su uključeni i prihodi H1 (Y2Y rast sa 2016a:454M na 2017A:495M) !!

A ključna stvar je na obvezama: 2017P: 239M minus 134M novca = 105M.
Dakle anticipirana vrijednost firme 2017P: 5x EBITDA tj. 5x 148M – 105M = 637M na 69.5M dionica cca 9.16kn po dionici.
Tako se 2013. gledalo na 2017.

A kolika je stvarna 2017A:
EBITDA: 105.5 (prije jednokratnih)
Dug: 540M (dugoročni i kratkoročni samo prema bankama, papirima i dobavljačima bez poreza, zaposlenih itd.) – ok uključen je i H1 dug, ali je uključena i H1 EBITDA
Novac: 50M

Jel uopće smijem uvrstit u formulu?
5x 105.5 – 540M + 50M = 32.7M na 69.5M dionica je ……. 0.539 kn po dionici…

Da napravim istu računicu za HT pa da usporedimo sa vrijednošću dionice ?
Ili to ne bi bilo pristojno u ovom forumu….

l.

P.S. ma fuckaj pristojnost 🙂

HT 2017A:
EBITDA: 3.138M
Dug: 2.668M
Novac: 3.152M

5x 3.138M – 2.668M + 3.152M = 16.174M na 81.7M dionica – 197,96kn po dionici.

[/quote]

Napravi ti računicu sa Metronetom i Amisom. Najbolje je Amis sa 60 milijuna kuna prihoda vrijedio 70 milijuna kuna, a Optima sa 530 milijuna kuna 50?! I Metronet 310 milijuna kuna, sa 209 mln kn prihoda i knjigovodstvenim kapitalom na kraju 2017. godine koji je iznosio 890 tisuća kuna… a koliko su ono bili dugovi, podsjeti nas?

I sto nisi metnuo cak i na svoj falsifikat prag vrednovanja na 7 Ebitda cisto da se vidi koliko to utječe na valuaciju?

Al za mir u kući, nemoj nam uopće prodavati svoje falsificirane bureke.


Ebitda ti je 122,3 mln ttm.

http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/OPTE-fin2017-1Y-REV-K-HR.pdf
Jasno pišem da uspoređujem 2017.
str: 21. čista EBITDA grupe 105.5M kn – ok ako te veseli mogu uzet i 112Mkn. kao da će rezultat bit puno veći.
Nije EBITDA problem već dug koji se ne smanjuje kako se očekivalo.


A neto dug nije veći od 400 mln kuna. Dakle, po najnižoj mogućoj valuaciji je najmanje x2 na ovu cijenu. Al ne bi ti tu graktao da ne misliš da je tome tako. Equity vrijedi najmanje 500 milijuna kuna, ma koliko mi šutjeli o tome, a vjerojatno i dosta vise od toga. Nitko ne može ni izbliza uzeti 10-15% marketa u pojedinim segmentima u kojima Optima radi za ulaganje manje od 200 milijuna eura. I sam shvaćaš koliko je Telekom kruh “težak”. Samo se pravis tupav.

A to je tako jer ….. ti tako kažeš. To toliko vrijedi i točka…
A daj ti meni, kad si tako dobar poznavatelj telekom businessa, jer sam ja radio samo 15 godina u njemu pa zapravo nemam pojma – što je to toliko atraktivno u 10-15% HR telekom marketa. Evo Tele2 ima toliko u puno profitabilnijoj mobilnoj pa ne vidim da im cvjeta cvjeće.
Što će taj čudesni ulagač punih džepova i široke ruke vidjeti na našem tržištu. Pa evo da i pokupi OPTE+H1+Tele2. Monopolistu HT kojemu nitko ništa ne može, nesposobnog sektorskog regulatora, nesposobnog regulatora tržišnog natjecanja, korumpiranu i premreženu državu, vječnog drugog koji će uvijek gristi da otkine koji komadičak od zadnjeg (Tele2 je najviše zahebao Vipnet – T-mobile nije toliko nastradao. VIpnet je zbog njega radio i Tomato, ali je svejedno popušio tržišni udio).

Što će napravit – dat 500M kn za tu firmu koja nema svoju FTTH infrastrukturu. Kako će konkurirat najvećoj dvojici ? Resellerom FTTH usluga od HT-a ? Ili će uložit još 700M – 1000M u izgradnju nacionalne FTTH mreže ? Da bi to bila treća pristupna FTTH mreža u državi ! Ha – sigurno.

HR telekom business je gotov. Tržište je podijeljeno, duopol čvrsto (i ponovno) uspostavljen i zabetoniran. Game Over.


Nemoj se brukati. Bolje pitaj šefove koliko su platili onu glupost od EvoTV pa se onda opet vrati pisati gluposti o Amisu i FTTH-u. Ako ti šefovi neće reci, onda se pozovi na Martina M u CROSU kod njihovog investicijskog, pa će ti on reci.

Gle, radio sam u tri telekoma 15 godina. Nikad u HT-u. Izašao iz industrije prije 4 godine i da ti kažem fućka se više meni koliko je tko oprao novaca na EvoTV i sl. Znam da se 2016. EvoTV nudio i Vipnetu. Ali nakon Total TVa (prodan BNetu – http://www.poslovni.hr/vijesti/bnet-preuzima-poslovanje-total-tv-a-u-hrvatskoj-165046) i Digi TVa (http://www.poslovni.hr/hrvatska/vipnet-od-rumunja-kupio-digi-tv-233541) su im dopizdili ti sitni TV provideri.
Ali jesam – slab sam na amis koji je bio najbolji mali telekom na tržištu. I na laži.

Ma da – Amis nikad nije imao FTTH mrežu. To ne postoji.

Gradimo skuplju i kvalitetniju optičku mrežu od HT-a


iluzija:
https://www.racunalo.com/istrazili-smo-usporedba-fiksnih-linija-optika/
novinarke patke:

Pregled ponude – Amis

Loki


I sto nisi metnuo cak i na svoj falsifikat prag vrednovanja na 7 Ebitda cisto da se vidi koliko to utječe na valuaciju?

Zašto bi ? Čime je OPTE zaslužila veću EBITDA multiplu. Stelarnim rastom EBITDAe, snažnim organskim rastom prihoda, rastom broja korisnika, neočekivano brzim smanjenjem dugova, inovativnim disruptirajućim uslugama…..

Uostalom – evo izračunaj ti pa pošalji. To je razina matematike 2. razreda osnovne škole….

Loki

Ma vise je nego jasno da Optima vrijedi nekoliko puta na ovu cijenu pod uvjetom da ne vidimo neku svinjariju pd strane Zabe i/ili HT-a. No, to će vrijeme pokazati.

No mene je začudilo nešto drugo, da su veliki igrači spremni plaćati lokalne udjele x5 ili x6 puta prihodi od prodaje.

Ovdje piše da su prihodi United Group 556 milijuna eura, https://united.group/about/ a prošle je godine ova firma preprodana od KKR-a prema BC Partners za navodnih 2,6 mlrd. eura za većinski udjel! Jel netko zna kolika je Ebitda tog UG? Da ima 40% maržu to koze biti cca 200 milijuna eura, sto znaci da je većinski udjel (ne 100%) placen 13 ili vise Ebitda?!

http://www.balkaninsight.com/en/article/bc-partners-to-acquire-united-group-09-27-2018

I vise od 6 puta prodaja…

https://www.telekom.com/resource/blob/511406/a9c9ed87590363fac8fed9d6a26e4e7d/dl-171222-t-mobile-upc-austria-data.pdf

I to bas Deutsche Telekom. Doduše, radi se o Austriji a ne CEE odnosno CESSEE tržištu sto je zapravo jako zanimljivo jer stope rasta na austrijskom trzistu zasigurno nisu vise nego na lokalnim tržištima ili su barem podjednake.

New Report

Close