OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

pa nije sutra zadnji dan za odluku ili?

Možda su vrijedni, pa je donesu ranije. A možda je uopće ne donesu, možda opet prolongiraju donošenje odluke. Ipak je to agencija.
Sutra će se bolje raspoznavati uzorak.

nije preporučljivo nadati se brzoj zaradi jer onda budu i razočarenja. ja mrtav hladan ovdje još dvije godine mogu čekati. bitni su fundamenti. sve ostalo će kada tada doći na svoje mjesto. sigurnost je pola posla. sa zaradom ću lako. problem je kad se desi todex ili nešto slično.

who dares, wins

Može se obogatiti preko noći, ali tu noć često treba čekati desetljećima. (c) lebowski 😉

Dobro, sad kad ste bacili grah, izmudrijali se narodnim doskočicama…. sad si lijepo opustite i čekajte službenu obavijest kad bude.

Zna se koji su scenariji, pa kome se zuri neka proda i ide dalje, a tko ima vremena i viska novca neka kupuje ili čeka.

Zaba, a ni HT ne bi radili cijelu ovu operaciju da nemaju prilično jasnu sliku i plan da stvore samoodrživo drustvo, naplate dugove i na kraju vjerojatno nešto i zarade. Kad i koliko će to biti, to ćemo vidjeti i znati kad bude. Sretno!


@havi
Meni se čini prodavatelj….. tako da ova win/win situacija ipak neće vjerojatno biti win/WIN
Sutra ćemo svi, naglasak na svi, znati više.
Mada su to sve tako male količine da je nevrijedno izlaziti, pa opet ulaziti. Nije protrgovano više od 30 000 komada

Sutra tesko da ces ista znati.

Odluka AZTNa o dodatna 3 mjeseca je stupila na snagu 13. veljace. Dakle ako ja dobro razumijem 13. svibnja….a s obzirom da je to petak….vrlo vjerojatno 15. svibnja u ponedjeljak.

Al opet, tak svejedno….zna se sto se ovdje ceka, ma koliko trajalo.

Kolega pemar, hvala na podsjetniku.
Sutra će se, promatrajući obrazac trgovanja, moći sa većom vjerovatnoćom predvidjeti ishod odluke koju čekamo.
Pa viđali smo obrasce, ovakve ili onakve, i pred ranije prodaje.

AZTN produljio rok za donošenje odluke o koncentraciji Optima/H1

Kolega zlocesti…..nisam siguran. Ako krene dolje koji je to ocekivani ishod?….mislite na pripajanje H1…vrlo vjerojatno
To bi znacilo da izlaze oni kojima se neda cekati, nestrpljivima itd..

E sad, kolega babo je spomenuo i to stoji, da ta odluka ne znaci nuzno da Zaba i HT moraju cekati te 3 godine.
Zasto npr Zaba pritisnuta rezervacijama na Agrokoru nebi odlucila prije prodati Optimu kako bi kompenzirala taj gubitak.
Mislim da bi bilo dobro ako se Babi da prokomentirat ovo jer mislim da dobro poznaje bankarski sektor.
Ne kazem da ce tako biti, al stoji kao mogucnost….babo?

Ne znam zaista da li to može imati ikakve veze sa situacijom glede Agrokora. Načelno, banke ne vole ulaziti u vlasnistvo kompanija koje nisu iz njihove branše. No, kad to moraju, onda gledaju da maksimiziraju koristi. Dakle, kad naplate sve dugove, pritom ne mislim na sve dugove firme, nego dugove prema banci, onda možda i krenu u prodaju. Ili ako sklope takav aranžman kojim bi prijevremeno naplatili sve dugove kao dio prodajne transakcije. Al ni to nije uvjet, jer banka se voli zakačiti na klijenta pa može prodati firmu i financirati samu transakciju i daljnje poslovanje. Postoji dakle vise opcija.

Ja mislim da bi se HT vrlo rado dočepao Optime i vlasnički, no, to zbog koncentracije i regulatora ne smije. To je malo čudnovata situacija obzirom da HT upravlja manjim konkurentom kojem je ujedno i suvlasnik i konsolidira ga u svojim izvjescima. Ja mislim da HT neće inicirati prodaju dok god ne uvidi da može postići maksimizaciju svojih koristi, a to znaci postizanje dobre cijene u prodaji nekom trećem. A sto je dobra cijena, pa to je negdje od 5-7 Ebitda. Odnosno od 550 do 770 milijuna kuna bez H-1. Obzirom da H-1 pored korisnika nosi i novi dug, recimo da je doprinos njegova pripajanja na kraći rok neutralan, a na dulji rok pozitivan na stvaranje vrijednosti pa mislim da to u roku od godine do tri godine može značiti od 1,05 do 1,5 eura po dionici odnosno 7,7-11 kuna. Pritom sam u izračun uzeo cca 72 milijuna dionica koliko bi ih maksimalno moglo biti pripajanjem H-1 i dodatnim razvodnjavanjem kroz vraćanje ostatka MCL zajma. Gledajuci samo postojeći broj dionica, to zapravo znaci i višu prodajnu cijenu, no i manji tržišni udjel koji bi pri prodaji recimo za tu proporciju vlasništva bio manje vrednovan.

Sto god mislili o povijesti Optime i ostalih sličnih telko firmi, one su operativno vrlo profitabilne, no nažalost zbog jake konkurencije i velikih inicijalnih i kasnijih investicijskih ulaganja moraju puno ulagati u infrastrukturu, opremu i prodaju. No, kad jednom stabiliziraju poslovanje te ovladaju nekim značajnim ili bolje rečeno dovoljnim udjelom na trzistu i smanje dug mogu biti poprilično i neto profitabilne pod uvjetom da operateri medjusobno ne započnu rat do istrebljenja rušenjem cijena i marži, sto je zapravo malo vjerojatno. Jer marže jesu pale, no bez obzira na njih HT i dalje ostvaruje oko 40% Ebitda marže. Nekakva normalizirana Ebitda marža za Optimu je na razini 23-25% sto je dobro obzirom da firma nema mobilni segment. Prihodi su vrlo stabilni i gotovo pa predvidivi, kao i operativna profitabilnost, ulaganja na razini od 50 milijuna kuna godišnje uz redovno servisiranje svih prethodnih i postojećih financijskih obveza i obveza iz poslovanja. Da li je moglo bolje? Moglo je. Da li može bolje? Može. Prvenstveno kroz okrupnjavanje u sektoru i rušenje svih vrsta troškova poslovanja. Upravo zato su ovakve firme i predmet interesa većih igrača, naravno pod uvjetom da imaju dio vlastite infrastrukture te privlacan i zanimljiv tržišni udjel.

ako je počelo teći 13. onda znači da završava 12. a tko kaže da se i hanžekoviću čeka do 2021.g. ne želim ništa sugerirati ali treba to ipak doživjeti.

who dares, wins

nikad se ne zna možda još produže termin za odluku..al kako bili da bilo za 2-3 godine vidim ogroman potencijal za zaradu..

Gotovo pa sam siguran da necemo jos vidjeti odluku. Mislim da postoje neke iznimke oko tih rokova. Npr. u slučaju da AZTN šalje HTu da se očituje dodatno o zahtjevu za novim upravljanjem sljedećih 3 godine, mislim da se tu dobija na vremenu, jer neki rok je mjesec dana da se HT očituje a ovi neće donijeti odluku dok se ne očituju iz HTa. AZTN može poslati poziv za očitovanjem ovaj tjedan i opet odgodit barem mjesec dana.
Ako sam nešto netočno rekao, i netko zna da se ne smije više produljit rok, slobodno neka kaže.

Optimi će H1 dobro doći kao Mercator Agrokoru,povući će ju u mulj.

aztn ne može više produživati, jer su već to napravili, odluka će biti ovih dana.
i kakvo očitovanje ht-a ?! , po tome ispada da ht donosi konačnu odluku , a ne aztn.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

New Report

Close