OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@California

nisu prodali u Austriji, samo rebranding u Magenta Telekom
međutim, ovaj Orange u Austriji nije Francuz, već Kinez koji u svom vlasništvu ima i jednog operatera u Italiji


HT-ova prodaja Optime malo zaliječila rane domaće burze


"Zahvaljujući rastu cijene dionice Hrvatskog telekoma (HT) zbog skorašnje prodaje udjela u Optima telekomu indeks Zagrebačke burze nalazi se na najvišim razinama od početka 2017. godine"

koliko love HT očekuje od prodaje udjela u Optimi kad mu je zbog toga cijena porasla za dvadesetak kuna po dionici? može li se iz toga izvući neki zaključak o početnoj cijeni Optime?
[/quote]

zanimljivo razmišljanje… kad bi ta teza bila točna, onda bi očekivana cijena za OPTE bila znatno iznad 10 kn jer cijena od 10 kn je već odavno uračunata u imovini HT-a (jer su dionice dobili preračunato po 10 kn), tako da ako dionica HT-a raste zbog početka prodaje OPTE (i očekivane zarade od toga) , bilo
bi to indikativno….naravno, nitko to ne može znati sa sigurnošću i sve ovo je u sferi nagađanja, ali tko zna… 😉

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

pretpostavimo da će sve ići redovno kako je agencija naredila-kada bi se najranije mogao saznati novi većinski vlasnik Optime?
ako sam dobro shvatio postove na forumu,natječaj će izaći najkasnije do kraja mjeseca? hoće li u njemu stajati minimalna tj.početna cijena?

da netko je gore spominjao korelaciju porasta cijene dionice HT.. meni osobno je zanimljivo da je i dionica ZABA-e jako fino pogurala prema gore (od 60 do 68kn po dionici) iako postaji nemali rizik oko konverzije kredita i potencijalnih rezervacija koje mogu biti u zadnjem kvartalu.. ispada da se i iščekivanje prodaje prelilio i na glavne imatelja dionica Optime..


pretpostavimo da će sve ići redovno kako je agencija naredila-kada bi se najranije mogao saznati novi većinski vlasnik Optime?
ako sam dobro shvatio postove na forumu,natječaj će izaći najkasnije do kraja mjeseca? hoće li u njemu stajati minimalna tj.početna cijena?

To moraš nazvati besplatni info telefon u HT pa tamo upitati.


da netko je gore spominjao korelaciju porasta cijene dionice HT.. meni osobno je zanimljivo da je i dionica ZABA-e jako fino pogurala prema gore (od 60 do 68kn po dionici) iako postaji nemali rizik oko konverzije kredita i potencijalnih rezervacija koje mogu biti u zadnjem kvartalu.. ispada da se i iščekivanje prodaje prelilio i na glavne imatelja dionica Optime..

Meni se osobno pričinjava da rast cijene dionice HT-a ima malo širu bazu od rezona koji se isključivo oslanja na prodaju Optime, al milim da svakako rast cijene dionice Optime povoljno utječe na revrednovanje i “second look” na vrijednost HT-a odnosno nesrazmjer cijene i vrijednosti njeg’ve dionice.

@One – sve jasno da se ne može tako jednodimenzinalno gledati niti staviti znak jednakosti između prodaje Optime i rasta vrijednosti cijene dionica dva glavna dinoničara.. ali da se to u jednom dijelu oslanja i na prodaju Optime to sigurno..

HT bi sigurno mogao biti vrednovan na višim valuacijama od ovih koje jesu.. ali to možemo ustvrditi za dosta bluechip dionica na ZSE.. dok god ćemo biti slučajna država dotle će te valuacije biti umanjene zbog rizika te iste države


…i radari izvan naših granica su uključeni! Ponekad vide i čistije nego mi ovdje…

https://simplywall.st/stocks/hr/telecom/zgse-opte/ot-optima-telekom-dd-shares/news/introducing-ot-optima-telekom-d-d-zgseopte-the-stock-that-soared-365-in-the-last-year/

Sada sam malo pozornije pogledao cijelu procjenu.
Pojedine stavke je mučno za čitati, npr. precjenjenost dionice za 442,5% i fer vrijednost od 1,47kn/dionica.
Ja dionicu Optime ne bih štapom dirao da se radi o firmi koja se samostalno bori na tržištu i da preuzimanje nije u igri, to sam već napisao u više navrata.
Međutim, obzirom da je situacija “ponešto” drugačija, odnosno u igri je preuzimanje tvrtke, a moguće i tržišta, takve fundamentalne analize padaju u drugi plan.

Na ovoj se temi najčešće spominje EBITDA kao osnova za možebitno određivanje cijene dionice pri preuzimanju. Malo sam surfao po netu i vidim da se EV/EBITDA vrijednost najčešće spominje kao relevantan podatak za ocjenu vrijednosti kompanije.

Transaction Multiples Valuation

Valuation metrics that investors can use in the telecom industry


https://www.statista.com/statistics/1030065/enterprise-value-to-ebitda-in-the-technology-and-telecommunications-sector-worldwide/

EBITDA Multiples by Industry

Šta vi kažete ?

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Ja kažem da je to obicna glupost koja računa mischung neusporedivih kompanija. Tko zna odakle povlaci brojeve. Dovoljno je staviti unusporedbu HT, Telecom Italije i ostale velike telekome. No to uopće nije usporedivo jer ovdje se plaća ulaznica na tržište. Pa sto je onda A1 platio Metronet 1,5 prihoda od prodaje i preuzeo još toliko duga, ili Bnet platio kao EV/S 2,6? A Optima je tenutno na 1,7.

U RH niti jedna telekom kompanija ne raste ili barem ne raste značajno, kada se izbija prodaja mobilnih uređaja, Sony playstationa, televizora i ostalog. A1 je akvirirao Metronet, Catv47, Bnet, Amis i neke manje providere i za to potrošio vise od milijarde kuna i preuzeo još stotinjak milijuna eura duga i u posljednjih 10 godina nije narastao mjereno prihodima skoro ni centa.

Po ovim istim parametrima bi vjerojatno ispalo za Tele2 da prodavatelj treba platiti kupcu, a ne obratno. Postoji takvih još cijeli niz sajtova koji daju preporuke temeljene na algoritmu, a ne na stvarnoj vrijednosti firme. Uporabna vrijendost takvih procjena je nikakva osim kada se uspoređuju najveći telekomi na najvećim burzama. No čak i tada se ne mjeri apsolutna vrijednst nego se tek relativno uspoređuju pojedini pokazatelji burzovnih omjera.

..
Malo sam surfao po netu i vidim da se EV/EBITDA vrijednost najčešće spominje kao relevantan podatak za ocjenu vrijednosti kompanije.
..
Šta vi kažete ?

Sa jednog od linkova:

“In Western Europe, the average value of enterprise value to earnings before interest, tax, depreciation and amortization (EV/EBITDA) in the technology & telecommunications sector as of 2020, was a multiple of approximately 13.2x

EV/EBITDA – računa se kao: (tržišna kapitalizacija + financijski dug – novac – kratkotrajna fin. imovina) / (EBIT + amortizacija + vrijednosna usklađenja)):

Optima: 5,84

Rekao bih da smo podcijenjeni… 🙂

Ali svaki slucaj je specifican, tako i nasa Optima 🙂


..
Malo sam surfao po netu i vidim da se EV/EBITDA vrijednost najčešće spominje kao relevantan podatak za ocjenu vrijednosti kompanije.
..
Šta vi kažete ?

Sa jednog od linkova:

"In Western Europe, the average value of enterprise value to earnings before interest, tax, depreciation and amortization (EV/EBITDA) in the technology & telecommunications sector as of 2020, was a multiple of approximately 13.2x"

EV/EBITDA – računa se kao: (tržišna kapitalizacija + financijski dug – novac – kratkotrajna fin. imovina) / (EBIT + amortizacija + vrijednosna usklađenja)):

Optima: 5,84

Rekao bih da smo podcijenjeni… 🙂

Ali svaki slucaj je specifican, tako i nasa Optima 🙂

[/quote]
Dobro, ja sam neznalica, ali ne znam što je tu bilo rečeno?

Nekako sam se previse opustio ovdje nije mi to drago, obicno me tada poklopi po usima 🙂

Ignore : renči

RBICA u cetvrtak -10k komada… smješni su s tim pokušajima zakucavanja


RBICA u cetvrtak -10k komada… smješni su s tim pokušajima zakucavanja

neko je nagađao da tim prodajama možda niveliraju svoj portfelj na određeni fiksni dio optime u njemu al meni to više izgleda da oni održavaju cijenu na oko 8 kn da ona ne preskoči 10 kn prije natječaja jer po svemu sudeći to če biti početna cijena na natječaju

koji bi im bio interes u tome?

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

recimo da početna cijena bude 10 kn i da dođe samo jedna ponuda po toj cijeni.ako cijena burzi ostane oko 8 kn,ne mali broj dioničara vjerojatno bi prihvatio ponudu po 10 kn..pretpostavljam da bi to bio razlog držanje cijene na ovim razinama-da novi vlasnik uz udjele zabe i ht-a, po 10 kn skupi poveću količinu od manjih dioničara

New Report

Close