Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo malo i loših vijesti

HNB PREDLOŽIO OTVARANJE STEČAJNOG POSTUPKA NAD NAVA BANKOM

Vaš link …

Ovi koliko mogu vidjeti čine manje od promila ukupne aktive. Ne znam kolika im je distribucija depozita iznad 100.000 eura, ali eto nisu samo dionice rizičan asset.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

NAVA banka nije nova “loša” vijest, za nju se “odavno” znalo.

Članak iz 2012. godine, nakon “pada” CREDO banke.

http://liderpress.hr/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/-karlovacka-banka-pripojila-nava-banku-/

Ovo se nije dogodilo dvije godine: Broj nezaposlenih manji od 300.000

Evo .. ajde Realbear, kako će ovo utjecati na burzu ?

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Gledam neke grafove i distribucije i sve mi se više čini da pravi target tj. funkcija cilja makro-simulacija za ukidanje stope od 40% koji radi Lalovac ( a po novome i ekipa iz HNB-a) nije kako govore spriječavanje odlaska stručnjaka i liječnika u inozemstvo (to je samo sekundarni efekt).

Glavni target optimizacije je po meni PDV zarobljen u neprodanim novoizgrađenim stanovima + potrošnja i PDV koji bi išli na uređenje i opremanje tih stanova. Ako uzmemo distribuciju dohotka od plaća vidi se da u populaciji od 9-16 tisuća neto imamo najveći broj potencijalnih kupaca novih stanova i to po više kriterija:
* Već sad dobra kreditna sposobnost + njeno značajno povećanje.
* Dovoljan broj populacije koncentrirane u Zagrebu gdje je problem neprodanih
stanova najveći.
* Dobra starosna struktura gdje ima dovoljan broj potencijalnih kupaca prve
nekretnine i kupaca koji žele veći stan zbog proširenja obitelji.

Dakle, kombinacija dizanja neoporezive stope (od koje imaju koristi svi
zaposlenici) plus ukidanje stope od 40% za ove od 9-16 tisuća (poslije toga su
većinom stranci ili oni koji nisu potencijalni kupci stanova nego kuća) bi ciljanoj skupino povećalo plaće od 1000-2500 kuna.

Kad uzmemo u obzir politiku ECB-a, te refinanciranje države i velikih poduzeća u inozemstvo ostoja za zaključiti da kamate na nove stanove moraju i dalje tonuti.
Po meni prema 4%.

E sad, ako uzmemo to smanjenje troškove kamata i oduzmemo ovaj stimulus smanjenjem poreza na dohodak ispada da bi neprodani relativno veliki stanovi postali jako prihvatljivi dijelu populacije.

Uzmimo da se u slijedećih dvije godine stvarno pokrene novi kreditni ciklus zbog
ovih mjera i da se proda 20 milijardi kuna novih stanova, to je 5 milijardi kuna
PDV-a direktno i još milijarda od opremanjima. Multiplikatore zbog oživljavanja građevine kada se krene u rješavanje zaliha neću ni spominjati.

Znači 4 milijarde kuna minusa na dohotke u dvije godine se zamjenjuje sa 6 milijardi kuna poreza. Kako će naravno postojati vremenska rupa između smanjenja prihoda od poreza na dohodak (koji ide lokalcima) i prihoda od PDV-a u budućnosti razlika se mora pokrititi prodajom imovine i smanjivanjem troškova kamata refinanciranjem (ako deficit ostaje u zadanim granicama). I za jedno i za drugo vidimo naznake.

Bilo je puno lutanja, te fijasko oko smanjenja doprinosa na zdravstvo te uvođenje poreza na nekretnina, te POS+… sve bez efekta. Smanjenje kamatnih stopa skupa sa targetiranim stimulusom prema potencijalnim kupcima stanova bi konačno moglo riješiti najveću rak-ranu hrvatskog gospodarstva a to su sagrađeni stanovi koji se ne koriste.

Treba pratiti što će se događati ovdje jer ovakve mjere zadiru jako u područje populističke soc-ideologije, ali ako se ostvare ja dižem target za CROBEX i prognoziram rast veći od 2.5% u 2015. i veći od 3% u 2016. [emo_smijesak]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

@plavi

Nezaposlenost je dobra vijest i meni još jedan dokaz da smo prešli u fazu oporavak, ali ipak nije previše bitna i nije leading indikator… treba nam nešto puno žešće da se moment koji imamo ubrza [emo_namigusa]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju



@plavi

Nezaposlenost je dobra vijest i meni još jedan dokaz da smo prešli u fazu oporavak, ali ipak nije previše bitna i nije leading indikator… treba nam nešto puno žešće da se moment koji imamo ubrza [emo_namigusa]

Bi li mogle biti taj moment perjanice koje idu na prodaju ( danas info da i KOEI ide u prodaju ), ako se prodaju po bitno većim cijenama nego su trenutne na burzi?

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

hehehehe e to bi već moglo puno bolje dati momenta

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju




@plavi

Nezaposlenost je dobra vijest i meni još jedan dokaz da smo prešli u fazu oporavak, ali ipak nije previše bitna i nije leading indikator… treba nam nešto puno žešće da se moment koji imamo ubrza [emo_namigusa]

Bi li mogle biti taj moment perjanice koje idu na prodaju ( danas info da i KOEI ide u prodaju ), ako se prodaju po bitno većim cijenama nego su trenutne na burzi?

lp
[/quote]

Kod nas se perjanice uglavnom prodaju po bitno manjim cijenama nego su trenutno na burzi.

A naročito kad ih prodaje država možemo očekivati ljetnu rasprodaju po sistemu daj što daš da zakrpamo rupetine u proračunu

Vaš link …

Danas, za razliku od one jučerašnje vijesti o zaduženja HAC-a, imamo kredit HC-a od 180 milijuna eura po dosta nepovoljnijim uvjetima. I jedno i drugo ide sa počekom, dakle 400 milijuna kuna godišnje manje deficita na račun kamata za ovo kritično vrijeme prilagodbe i lakše ostvarivanje gorespomenutog smanjenja poreza na dohodak.

Dakle istaje samo još jedna ‘sitnica’ a to je još značajniji pad kamatnih stopa na novoodobrene kredite. Jedini stvarni suhi barut koji bankari imaju (a da nije proziran blef) kao razlog da se prijete i da ne ruše kamate na kredite je smanjenje inozemne pasive, tj. razduživanje prema maticama.

Ali kako ih tu čeka g. Draghi sa svojim mjerama mislim da je i ta priča (zbog kojeg je po meni i tečaj eura relativno visoka) oko razduživanja ipak blef.

Tu bi još mogla pomoći najavljena prodaja dijelova Hypo banke u regiji zbog povećanja konkuerncije i dolaska novih igrača koji bi mogli rušiti kamatu. Fakat mi nisu jasni ovi naši bankari, pa zar im nije bolje spustiti kamate na stanove 4% i konačno pokrenuti kreditni ciklus te ponovo zarađivati nego ovako malo po malo tonuti i čekati da vlaga pojede sagrađene stanove.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

mislim da će oporavku najviše pridonijeti rasprodaja dionica solidnih firmi u vlasništvu države kako bi se upucala lova u petricu i đuro!!?? za ne povjerovati!! ili oni nešto znaju, a mi ne???

Sve što država prodaja od dobrih poduzeća trenutno po diskontu treba nazvati pravim imenom… poklon. Prilika onim koji nisu izloženi dionicama da se izlože.

Ne vidim otkud sada tolika zabrinutost za dobrobit države od strane investitora koja nije bila tako vidljiva kad je država poklanjala dionice INA-e recimo. Ako netko smatra da HT ide po niskoj cijeni neka se postavi na bid i gotova priča.

Što će uraditi sa dobivenom lovom u PTKM i DDJH , nemam pojma… ako će lova od dokapa otići na otpremnine zbog otpuštanja onda je to OK. Ako će kupovati socijalni mir zbog straha od sindikata onda treba popljuvati i njih i sindikate. Bar ja tako mislim.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Malo o TA… iako osobno imam neutralno mišljenje o tehničkoj volim pogledati ponekad grafove da vidim gdje smo. Znam da drugi gledaju i traže potvrde u grafovima, pa self fulfilling prophecy i te spike…

Dakle, dosta long term igrača/fond managera čekaju 50-200 DMA bull cross, koji bi se na CROBEX-u mogao dogoditi skupa sa kršenjem otpora na 1850. Ako se još potvrda dogodi na većem prometo moglo bi biti buying panike [emo_namigusa]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

New Report

Close