LPLH (Lošinjska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LPLH (Lošinjska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ima li kakav info oko najavljene dokapitalizacije ?


ima li kakav info oko najavljene dokapitalizacije ?

.zašto dokap? ..to je čisti spin.

Nema šanse da bi sadašnji većinski vlasnici dopustili da netko drugi preuzme kontrolu nad firmom.
Firma je izrazito nisko zadužena s znatnom cifrom na računu (>30 mio.kn), sa ovim smanjenjem kapitala je dodatno očistila bilancu te bez većih problema može dobiti kredit za potrebne investicije.

Holding ima više tvrtki kćeri, tako da u pojedine investicije mogu ići s odabranim strateškim partnerom kako je davno najavljivano.

Potencijal nesumljivo postoji, jedini problem je što se godinama samo o tome priča a jako malo radi..npr. još od 2006.g. postoji plan za hotel i marinu 😆

Za kapitalne investicije u turizmu treba min. par godina (1-2g. papirologija + 1-2g. izvođenje) da se realiziraju a do tada nas nažalost čeka tavorenje na ovim (ili nižim razinama) budući da LPLH posluje poprilično neefikasno (turistički dio više nego upola lošije u poredbi s branšom a brodogradilište samo pali novce).



ima li kakav info oko najavljene dokapitalizacije ?

.zašto dokap? ..to je čisti spin.

Nema šanse da bi sadašnji većinski vlasnici dopustili da netko drugi preuzme kontrolu nad firmom.
Firma je izrazito nisko zadužena s znatnom cifrom na računu (>30 mio.kn), sa ovim smanjenjem kapitala je dodatno očistila bilancu te bez većih problema može dobiti kredit za potrebne investicije.

Holding ima više tvrtki kćeri, tako da u pojedine investicije mogu ići s odabranim strateškim partnerom kako je davno najavljivano.

Potencijal nesumljivo postoji, jedini problem je što se godinama samo o tome priča a jako malo radi..npr. još od 2006.g. postoji plan za hotel i marinu 😆

Za kapitalne investicije u turizmu treba min. par godina (1-2g. papirologija + 1-2g. izvođenje) da se realiziraju a do tada nas nažalost čeka tavorenje na ovim (ili nižim razinama) budući da LPLH posluje poprilično neefikasno (turistički dio više nego upola lošije u poredbi s branšom a brodogradilište samo pali novce).
[/quote]

.bilo bi mi drago kad bi netko iznio kontraargumente 😊

Sadašnji vlasnici bi željeli investirati u kapitalne projekte već 15 godina a nemaju novac. S druge strane ne žele razrjediti vlasništvo pa smo tu gdje jesmo. Gledaju ovaj turistički bum posljednih godina i pitaju se što bi bilo da je bilo?i Sigurno ne pomaže ni to što postoje dva dominantna vlasnika s različitim prioritetima.
Ako nađu uspješni model za financiranje mimo dokapitalizacije i razrjeđivanja vlasništva (čak i po ovih 190 kn) nama malim dioničarima kao i velikima – super.
Najavljeni su projekti od preko 500 miliona kuna a tvrtka ima TK ispod 100 miliona, gdje će naći kreditora za to?
Strateški partner sigurno neće ulaziti bez da uzme upravljačka prava ni u pojedinačne projekte ni u tvrtke kćeri. I što su onda napravili sadašnji vlasnici, postali vlasnici rascjepkanih manjinskih udjela?
Zato smatram da je najzdravije za tvrtku a time i dioničare da se potrebni kapital za investicije namakne jednim djelom iz dokapa a drugim iz kredita.
Želja vlasnika da zadrže isti dio vlasništva je vjerojatno razlog zašto se tvrtka do sada nije razvijala.
Možda tako i ostane, ne znam, nisam insajder. Ima sigurno puno ljudi koji su bliže tvrtki i imaju više informacija.
Ipak vjerujem da je svima dojadilo ovo “ni vamo ni tamo” i da će se napokon nešto pokrenuti.
Zato već držim te dionice godinama 🙂

I ja držim te papiriće godinama, pa ne znam sto dalje s njima. Dokupiti, prodati ili čekati pitanje je sad.
Čudi me da NB kao jedan od jačih vlasnika ništa ne poduzima, jer ipak ima on tu dosta velika sredstva zaleđena.Turizam ipak ide gore, a vlasnici ništa ne poduzimaju ili možda rade ali nas ne obavještavaju.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Regija/Otoci/Vlasnici-kampa-Poljana-sire-poslovanje-Talijani-u-Losinj-planiraju-uloziti-cak-60-milijuna-eura

 

Spominje se gradnja hotela… nemaju di graditi osim na zemljistu LPLH. Ne znam koliko je vjerovati clanku ali za sad jedina konkretna opcija za koju mislim da bi mogla pomaknuti LPLH s mrtve tocke. Za vidjeti je kakav je deal u planu, pitanje za buducu GS.

Dionica svakako ima potencijala, samo je dosadna. Vecinski nikako da nesto pokrenu. Mozda da dio zemlje prodaju, pa pokrenu s tim investicije.

Dali netko ide na skupstine?

https://zse.hr/userdocsimages/novosti/LPLH_a6bca997-5951-4f55-b983-9ed8fc5f73f7.pdf

 

Jedan od dva glavna dioničara se povukao na rezervni položaj, dionice ostaju u obitelji i među prijateljima – top 10.

Ako bude išta od turizma onda će to prvenstveno biti kampovi i naravno nautičari. Lplh ima kampove, marinu, remontno brodogradilište a uprava ima zaista nezahhvalan zadatak kako provesti tvrtku kroz ova vremena sa što manjom šteto. Kao i svuda, biti će zanimljivo.

Radi brodogradilište

https://m.24sata.hr/news/umalo-katastrofa-gorio-brod-u-losinju-a-unutra-zapaljivi-plin-694086

https://zse.hr/UserDocsImages/financ/LPLH-fin2020-1Q-NotREV-K-HR.pdf

Nakon dugo vremena po meni sjajan izvještaj, brodogradilište fantastično, turizam nakon desetljeća najava krenulo u ozbiljne investicije. Zbog pandemije radovi su zaustavljeni u kampu Lopari, kasnije nastavljeni, iz tog razloga kamp kasni s otvaranjem, trebao bi se otvoriti polovinom lipnja.

Očekujem daljnje dobre vijesti vezane uz najavljene investicije.

Potencijal je ogroman. Konačno da su krenuli i s investicijama.

Prije nego potrošim i 1 lipu pogledam da li je proizvod hrvatski ili uvozni, i kupim hrvatski!

Vezano uz početak ulaganja u kamp Lopari isječak iz elaborata za ocjenu o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš rekonstrukcije kampa Lopari …

 

Ukupan smještajni kapacitet kampa je 865 smještajna jedinica, odnosno 2595 ležajeva. Smještajne jedinice dijele se u 3 osnovna tipa:

– kamp mjesta (1 SJ/3 ležaja) – 527 SJ

– mobilna kućica (1 SJ/3 ležaja) – 310 SJ (70 luksuznih i 240 obiteljskih)

– glamping/šator (1 SJ/3 ležaja) – 28 SJ

LPLH ima dovoljno prostora u bilanci za dodatno zaduživanje za potrebe investicija:

https://hr.investiramo.com/ZSE/LPLH/fundamental_score?u

Omjer duga i kapitala 17%, uz to da imaju više novca na računu nego duga. Iako, uz postojeću bilancu i potencijalnu EBITDA, to sve mi se čini dovoljno za relativno male investicije, poput unapređenje kampa.

Bilo je tu prije priča o hotelu s 5* i marini, ali za to ništa bez dodatnog kapitala. Ono što se meni uvijek činilo je da postojeći vlasnici za takvo što nemaju ambicija, što se vidi i u sporom razvoj poslovanja u usporedbi s drugim turističkim društvima, uključujući susjedu Jadranku d.d.

 

Nešto se događa jer insideri kupuju, ako pogledati promijene u top  10 za zadnja 3 mjeseca:

Mužić Vinko član Uprave

Dumanić Marinko i Kabalin Vanja, Zoran Mužić (preko društva Alfa Marine doo) iz Nadzornog

https://hr.investiramo.com/ZSE/LPLH/shareholders

Kampovi na Lošinju u srpnju na 71% u odnosu na prošlu godinu.

New Report

Close