LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dragi moji forumaši, ovo je neviđeno koje se sve gluposti ovdje rade i kakva je ovo jeftina politička trgovina za ostanak na vlasti! Po ovome ispada da će i čistačica koja uredno svaki dan počisti svoj dio prostorija firme u Pločama, dobiti pravu veliku zlatnu koku po 3 ili 4 puta manjoj cijeni (koju btw nije niti željela), samo jer je "deal očito već odavno ugovoren na višoj razini".

U jednu ruku najbitnije je maknut državu sa svoje monopolističke pozicije u vlasničkoj strukturi Luke Ploče i konačno podržati dokap koji nam je toliko neophodan za razvoj, ali ovako kako su sad odigrali, nemam riječi.

Situacija za nas postojeće dioničare se ipak čini pozitivna, ponajviše zato što će tržište bolje reagirati na odluku da se dokap odobrava od strane države i da se sigurno smanjuje udjel države u vlasničkoj poziciji, nego to da će svih 51.000 dionica prijeći u ruke radnika, tako da me isto ne bi začudilo da od sutra počne puno veći interes za kupnju + pozitivan utjecaj na cijenu.

Jednu stvar mislim da ovdje nitko nije komentirao, a to je slijedeće:
Ako država prodaje/nudi 51.000 dionica za radnike(što sada uzimajući u obzir da je sveukupno 222.000 dionica = iznosi 23% vlasništva), onda pošto je prošao 26.01.2011. koji je bio zadnji dan za pravo sudjelovanja u dokapitalizaciji, to bi trebalo značiti da radnici koji kupe ovaj dio dionica neće imati pravo na temelju tih istih dionica sudjelovati u 1. i 2.krugu dokapa?
U slučaju ako se prodaja dionica stvarno provede i teoretski svi radnici ubodu ukupnu količinu dionica, kad se cijela dokapitalizacija završi od ukupnih 552.000 dionica radnici bi imali 51.000 dionica, što iznosi nekih 9% ukupnog vlasničkog kapitala.


Evo kako će biti, moja pretpostavka.
Radnici i prvi krug dobiva po 400kn. Nema lock up-a.
Drugi krug 1000kn. Cijena na burzi 1200kn.

kamo sreće da ne bude veći pad kad radnici počnu prodavati na burzi, ako stane na 1000 kn bit će još dobro, ali kad bude panika očekujem oko 600-800 kn

moje pisanje nije investicijski savjet ili preporuka za kupnju i prodaju dionica!


Ova LKPC je prava sapunica, nisu joj ravne ni one meksičke:).
Svi mi tu nešto nagađamo, a samo 3 dana trebamo pričekati i sve ćemo znati (valjda).
Po mome "nagađanju" bitno je da je vlada konačnoooo službeno dala odobrenje za dokapitalizaciju. A sada malo realnosti. Radnici dobiju dionice 400 kn bez lock up-a, i mogu prodavati odmah. Drugi krug dokapitalizacije slobodno ne treba ni pokretati. Zbog čega bih ja kao dioničar u drugom krugu platio nešto 1200 ili 2000 Kn kada znam da će radnici prodavati i na 800 kn?

potpuno si u pravu!

moje pisanje nije investicijski savjet ili preporuka za kupnju i prodaju dionica!

Ko kaže da će prodavati po 800 kuna i ko kaže da će uopće prodavati?! Ako i budu prodavali to se može prodati za par dana a onda sve po starom! Mislim da svi sigurno neće prodavati!

[color=blue][/color]vizionar



Ova LKPC je prava sapunica, nisu joj ravne ni one meksičke:).
Svi mi tu nešto nagađamo, a samo 3 dana trebamo pričekati i sve ćemo znati (valjda).
Po mome "nagađanju" bitno je da je vlada konačnoooo službeno dala odobrenje za dokapitalizaciju. A sada malo realnosti. Radnici dobiju dionice 400 kn bez lock up-a, i mogu prodavati odmah. Drugi krug dokapitalizacije slobodno ne treba ni pokretati. Zbog čega bih ja kao dioničar u drugom krugu platio nešto 1200 ili 2000 Kn kada znam da će radnici prodavati i na 800 kn?

potpuno si u pravu!
[/quote]

[lol] [lol]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]



Ova LKPC je prava sapunica, nisu joj ravne ni one meksičke:).
Svi mi tu nešto nagađamo, a samo 3 dana trebamo pričekati i sve ćemo znati (valjda).
Po mome "nagađanju" bitno je da je vlada konačnoooo službeno dala odobrenje za dokapitalizaciju. A sada malo realnosti. Radnici dobiju dionice 400 kn bez lock up-a, i mogu prodavati odmah. Drugi krug dokapitalizacije slobodno ne treba ni pokretati. Zbog čega bih ja kao dioničar u drugom krugu platio nešto 1200 ili 2000 Kn kada znam da će radnici prodavati i na 800 kn?

potpuno si u pravu!
[/quote]
E ovo je biser nad biserima i spada u višu matematiku i fiziku a tema je nalet na rotor.
[lol] [lol] [lol]

ako ne želite pad netko bi cijenu trebao podržat na bidu. No pretpostavljam da će te se sutra svi izmaknuti i da ovo ide u prvih 5min u blokadu

nastavak na ovo. ako i bude lock up-a, neće te dionice srušit njenu cijenu nego ove sada postoječe
primjer srušim i prodam je za cca 800-1000, i kao torbar kupim za 500-600 ( za toliko jer ona neuka čistačica sva sretna misli joj što je pala cijena kaj bu tek za 5 godina još budem i izgubila ovih 400) i meni dobro cak i prilika da se izvučem iz minusa u prijevodu dobar trejd baziran na psihologiji i još usput lagano dokupljivat prema gore do cca 1500 ,prosijek bude cca 1000, na 2000 van jel tak tehnika veli pa na 1200 unutra pa na 1800 van pa prođe 4 godine pa opet na ,800 pa tek onda uz pravo poslovanje gore
plavi petina liza cijenim vas i držim do vvas ali samo ko primjer da je i ovo moguče , pa fala bogu kod nas se bar znalo torbarit
inače navijam za gore jel ni tu nije trebala bit uz sve dokapitilizacije


Ova LKPC je prava sapunica, nisu joj ravne ni one meksičke:).
Svi mi tu nešto nagađamo, a samo 3 dana trebamo pričekati i sve ćemo znati (valjda).
Po mome "nagađanju" bitno je da je vlada konačnoooo službeno dala odobrenje za dokapitalizaciju. A sada malo realnosti. Radnici dobiju dionice 400 kn bez lock up-a, i mogu prodavati odmah. Drugi krug dokapitalizacije slobodno ne treba ni pokretati. Zbog čega bih ja kao dioničar u drugom krugu platio nešto 1200 ili 2000 Kn kada znam da će radnici prodavati i na 800 kn?

[thumbsup]

pepe7


Jednu stvar mislim da ovdje nitko nije komentirao, a to je slijedeće:
Ako država prodaje/nudi 51.000 dionica za radnike(što sada uzimajući u obzir da je sveukupno 222.000 dionica = iznosi 23% vlasništva), onda pošto je prošao 26.01.2011. koji je bio zadnji dan za pravo sudjelovanja u dokapitalizaciji, to bi trebalo značiti da radnici koji kupe ovaj dio dionica neće imati pravo na temelju tih istih dionica sudjelovati u 1. i 2.krugu dokapa?

Par dana prije odluke o dokapu dosta nepoznanica i mogućnosti, pravi raj za špekulante.

Vaš link
Mogući izvor negodovanja, pak, mogao bi biti vezan i uz obećanja Vlade da će određeni postotak vlasništva prepustiti po povlaštenim uvjetima (cijeni) zaposlenicima Luke Ploče. To je korak koji nije u izravnoj vezi s dokapitalizacijom, ali nije nevažno hoće li se takva odluka donijeti prije ili poslije skupštine. Ako bi to bilo poslije, lako je predvidjeti da će i unatoč tome što bi se samom tom odlukom zaposlenicima omogućila povoljna kupnja dionica u tim redovima Vlada dobiti nezadovoljnike koji će joj spočitavati da im je uskraćeno pravo sudjelovanja u dokapitalizaciji.

Ako piše "Na zatvorenom dijelu današnje sjednice Vlade donesena je Odluka o povećanju temeljnog kapitala Luke Ploče putem javne ponude.", proizlazi da radnici nemaju pravo na dokup u 1. krugu, budući da se to pravo današnjim danom izgubilo. Nije li malo čudno da je odluka baš danas donešena? Mislim da se u svemu ovome previše daje važnosti priči kako će radnici kupiti svih 51.771 dionica. Ako bi radnici kupili cilu ponuđenu količinu, ispada da da bi prosječno radnik treba izdvojit 28.000kn. Mislite da je to prosječnom lučkom radniku mali iznos, a pogotovo ako bude lock-up pa makar i samo 2 godine? Normalno, torbarenje nisam kalkulira.
Veazano za blokade, sutra imamo raspon od 1.286,61 do 1.572,53kn.


Moze li se ovaj pad danas od 7% objasniti cinjenicom da su neki znali za odluku prije ostalih ? Ili mozda postoji nesto drugo sto je razlog danasnjeg pada ?

Logičnije bi bilo kako prodaju oni koji nemaju dodatna sredstva za dokapitalizaciju, a namjeravaju sudjelovati. Iz prodanih dionica za tri dana će u narednom periodu imati sredstva za ostvariti svoja prava. Obično to tako biva.

When speculation has done its worst, two and two still make four.

Situacija kao kod Belja prizor vec jako poznat .
Svaka cast nasoj vladi na sposobnosti .
Sto si oni dopustaju to si ni jedan Berlusconi ne dopusta u Italiji .



Odlično, dokap u ponedjeljak prolazi. Prva dilema je rješena. Sad čekamo drugu, po kojoj cijeni ćemo dokapitalizirat… Ovo za radnike doista nije toliko značajno, s lock up-om se ne bi smjelo odraziti na cijenu još bar dvije tri godine, već će kako je netko rekao kratkoročno dodatno smanjiti free float i učiniti dionicu volotilnijom. [thumbsup]

To će biti jedan od zahtjeva na skupštini da se točno organizira, nakon isteka lock up-a, model prodaje radničkih dioinca. Neka osnuju ESOP, bilo što, to je u interesu svih. Uostalom do tada će dionica kotirati u 1. kotaciji, te je tako nešto za očekivati.

lp
[/quote]

Na skupštini treba osim obaveznog lock upa od pet godina ( koji u jučerašnjoj obavijesti nije izričito naveden ) još tražiti da radnici doduše mogu kupiti te dionice, da se vode na njihovo ime u SKDD , no da one ostanu idućih pet godina u vlasništvu fonda , sve do isteka toga roka, a posebnom uredbom se u ugovoru zabrani radnicima da na bilo koji način – npr. preko javnih bilježnika, kojekavim ugovorima mogu prodati dionice netkome drugom i to pod kaznenom odgovornošću!SKDD bi svaki pokušaj prijenosa dionica sa radnika koji ih je kupio na neku drugu osobu spriječio i bio dužan o tome obavijestiti nadležne , a ovi bi poduzeli određene kaznene mjere prema onima koji bi pokušali izigrati ugovor – ja bih čak ugradio odredbu da mu se dionice mogu oduzeti i vrati mu se uloženi novac.

Problem jedino može biti da radnik kupi na burzi onoliko dionica koliko je kupio po 400 kn , proda ih po 1xxx ( ako ne i manje , ovisi koliko je pohlepan )i lijepo zaradi – to je za one koji mogu čekati 5 godina.U svakom slučaju ova odluka nikako nam nije dobrodošla i na određeni način nam otežava naš položaj.

Luka Ploče: Radnicima dionice po 400 kuna

Odlukom se preporuča predstavnicima Hrvatskog fonda za privatizaciju i Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje – imateljima dionica iz portfelja Republike Hrvatske, da na Izvanrednoj glavnoj skupštini društva glasuju za donošenje Odluke o povećanju temeljnog kapitala Luke Ploče (ZSE:LKPC-R-A) putem javne ponude investicijskoj javnosti, na način da se temeljni kapital poveća s postojećeg iznosa od 89,045.600 kuna za iznos do najviše 132,000.000 kuna, na iznos do najviše 221,045.600 kuna. To bi se trebalo provesti izdavanjem do najviše 330.000 novih redovnih dionica na ime, u nematerijaliziranom obliku, pojedinačne nominalne vrijednosti 400 kuna, bez isključenja prava prvenstva postojećim dioničarima. Raspon cijena i konačna cijena po kojoj će se izvršiti upis dionica odredit će se prema iskazanom interesu potencijalnih investitora, sukladno najboljim tržišnim praksama, a u svrhu optimalizacije prikupljanja kapitalnih sredstava potrebnih za dokapitalizaciju društva, ističe se u priopćenju iz Vlade.

Također je donesena Odluka o načinu prodaje, cijeni i uvjetima prodaje dionica Luke Ploče radnicima Grupe Luka Ploče. Od prodaje se izuzima 51.771 dionica koje se nalaze u portfelju Hrvatskog fonda za privatizaciju, pojedinačne nominalne vrijednosti od 400 kuna po dionici, ukupne nominalne vrijednosti 20,708.400 kuna, što čini 23,25 posto temeljnog kapitala tvrtke. Odlukom se zadužuje HFP da svih 51.771 dionica društva proda radnicima zaposlenim u Grupi Luka Ploče, po cijeni od 400 kuna, uz uvjete da se kupnja odvija u dva kruga, da u kupnji sudjeluju svih 746 radnika, da broj dionica koje svaki radnik može kupiti ovisi o broju navršenih godina staža, a ukoliko radnici ne iskažu dovoljan interes za kupnju, preostale dionice ostat će u portfelju HFP-a.

Također, Vlada predlaže Glavnoj skupštini Luke Ploče opoziv dosadašnjih članova Nadzornog odbora Ksenije Koščević Čuvalo, Bisreke Šoštarić i Josipa Žderića te temeljem provedenog postupka po raspisanom natječaju njihov ponovni izbor.

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/transport/luka-ploce-radnicima-dionice-po-400-kuna,103995.html

ovo opet ide u blokadu jer preveliki je raspon cijene

New Report

Close