LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Vas nekolko na forumu ne znači ništa, treba uzeti knjigu dioničara, poslati dopise, svakako uključiti radnike koji još dže dionice, vidjeti kako odabrati pedstavnika da ga istog trena ne korumpiraju …Puno posla a rezultat neizvjestan. U svakom slučaju sretno.

Jedini način je uzeti knjigu dioničara i poslati pisma u kojima se može obrazložiti ideja osnivanja udruge. Ne znam koliko se može prikupiti punomoći i s koliko bi postotaka raspolagala udruga. Naravno što je veći postotak to je utjecaj veći. Kao primjer dobrog rada udruge može se uzeti udruga dioničara Valamara koja je dosta aktivna i pozitivno utječe na transparentnost kompanije. Ja osobno se ne mogu angažirati kao predstavnik prije svega zbog poslovnih obaveza i činjenice da se nalazim na potpuno drugom kraju Hrvatske (u Puli). Osobno imam 180 dionica i vrlo rado ću se angažirati koliko je u mojoj moći. Ideja je vrlo dobra ali je posve neizvjesno koliki broj dioničara se može uključiti i zainteresirati.

Heh, kasno Marko na Kosovo stiže… pogledajte najprije vlasničku strukturu?

Vjerojatno se možete organizirati, al za to morate na čelu i oko čela imati ljude koji razumiju međusobne vlasničke i interesne odnose i poslovanje same luke. Ne vidim baš da bi se za to ovdje, našlo mnogo kandidata. Treba biti realan, o malverzacijama je mnogo lakše napamet pisati, nego ih evidentirati i dokazati. Osim toga, to što se vama čini da ste oštećeni, iako ja baš ne razumijem točno čime, ne znači da je i društvo oštećeno, a upravo to treba dokazati ili barem pokušati dokazati da se dogodilo ili da se događa.

Najprije morate znati definirati problem, ako problem uopće postoji. To, što vi mislite da bi Luka mogla raditi bolje, je u načelu vaše osobno mišljenje koje pretpostavljam crpite na osnovu nekih prethodnih iskustava ili možda nekih subjektivnih očekivanja? Lijepo se organizirajte, dajte prijedlog na skupštini za člana NO-a ili više njih, pa ako i kad se imenuje ili imenuju, onda neka daju prijedlog za svoju upravu odnosno člana uprave. Al za to treba imati dovoljan broj glasova, pa vas lijepo molim da se ponocno vratite na moju prvu rečenicu ovog teksta.


Heh, kasno Marko na Kosovo stiže… pogledajte najprije vlasničku strukturu?

Vjerojatno se možete organizirati, al za to morate na čelu i oko čela imati ljude koji razumiju međusobne vlasničke i interesne odnose i poslovanje same luke. Ne vidim baš da bi se za to ovdje, našlo mnogo kandidata. Treba biti realan, o malverzacijama je mnogo lakše napamet pisati, nego ih evidentirati i dokazati. Osim toga, to što se vama čini da ste oštećeni, iako ja baš ne razumijem točno čime, ne znači da je i društvo oštećeno, a upravo to treba dokazati ili barem pokušati dokazati da se dogodilo ili da se događa.

Najprije morate znati definirati problem, ako problem uopće postoji. To, što vi mislite da bi Luka mogla raditi bolje, je u načelu vaše osobno mišljenje koje pretpostavljam crpite na osnovu nekih prethodnih iskustava ili možda nekih subjektivnih očekivanja? Lijepo se organizirajte, dajte prijedlog na skupštini za člana NO-a ili više njih, pa ako i kad se imenuje ili imenuju, onda neka daju prijedlog za svoju upravu odnosno člana uprave. Al za to treba imati dovoljan broj glasova, pa vas lijepo molim da se ponocno vratite na moju prvu rečenicu ovog teksta.

Udruga ne bi trebala imati cilj voditi križarski rat i dokazivati malverzacije. Mislim da bi cilj trebao biti isključivo utjecati na povećanje transparentnosti i poboljšanja odnosa prema malim dioničarima. U tu svrhu bi trebalo kontaktirati i AZ OMF kojima povećanje transparentnosti može biti samo u interesu. Udruga bi trebala objediniti oko 5 % dioničara da ima na težini ali ne znam koliko je to realno moguće. Možda i jest, nisam siguran…

Evo, ja ću stavit jedan preduvjet za bit član udruge.

Tko želi biti član udruge, mora postaviti barem jedno pitanje upravi preko maila i ako mu uprava ne odgovori, onda postaje član.

Ajmo sad neka se jave svi koji su postavili barem jedno pitanje upravi preko maila.


Evo, ja ću stavit jedan preduvjet za bit član udruge.

Tko želi biti član udruge, mora postaviti barem jedno pitanje upravi preko maila i ako mu uprava ne odgovori, onda postaje član.

Ajmo sad neka se jave svi koji su postavili barem jedno pitanje upravi preko maila.


Ja sam zatražio od direktora Pavlovića objašnjenje zbog čega je izvršeno vrijednosno usklađenje dugotrajne imovine u iznosu od 25 mil. kn., u završnom računu za 2016. g.


Evo, ja ću stavit jedan preduvjet za bit član udruge.

Tko želi biti član udruge, mora postaviti barem jedno pitanje upravi preko maila i ako mu uprava ne odgovori, onda postaje član.

Ajmo sad neka se jave svi koji su postavili barem jedno pitanje upravi preko maila.

Mislim da griješite u pristupu. Koliko god se ja kao dioničar ne slažem s postupanjem Uprave u smislu jako slabe transparentnosti i odnosa prema dioničarima, ne mislim da je konfrontacija ili dopisivanje s upravom rješenje. Udruga, ukoliko bude postojala, treba imati proaktivan pristup i predlagati te svojim pristupom pokušati okupiti što više dioničara koji će imati interes okupiti se u udruzi. U trenutku kada i ako udruga okupi dovoljan broj dioničara, nju se više neće moći ignorirati te će smisao njenog postojanja biti ispunjen. Da bi se to dogodilo potrebno je biti artikuliran, imati vrlo veliku samokontrolu i ponekad namjerno i sa ciljem izbjegavati konflikte. Za grupu ljudi koji bi se prihvatili tog posla to uopće nije jednostavno i pitanje je koliko je isplativo. Zato je obično inicijator svega toga onaj tko ima veliki broj dionica te je takvome najviše i u interesu djelovanje u tom smjeru. Ja sam svojim pisanjem ovdje pokušao biti realan. Nadao sam se da će se preslagivanjem vlasničke strukture određene stvari promijeniti ali moram priznati da sam vrlo skeptičan u pogledu partikularnih interesa najvećeg vlasnika. S jedne strane imate najvećeg vlasnika koji je osim vlasnički s poduzećem isprepleten i poslovnim odnosima te mu je možda veći interes ostvarivati profit nauštrb Luke Ploče, a s druge strane imate ostale dioničare kojima je primaran interes povećanje profita same Luke Ploče. Povećanje transparentnosti je ključ svega, a tu dobro organizirana udruga može pomoći. Kao primjer treba uzeti udrugu Valamara koja je vrlo artikulirana, ne postiže čuda ali radi sigurno na dobrobit malih dioničara.



Evo, ja ću stavit jedan preduvjet za bit član udruge.

Tko želi biti član udruge, mora postaviti barem jedno pitanje upravi preko maila i ako mu uprava ne odgovori, onda postaje član.

Ajmo sad neka se jave svi koji su postavili barem jedno pitanje upravi preko maila.


Ja sam zatražio od direktora Pavlovića objašnjenje zbog čega je izvršeno vrijednosno usklađenje dugotrajne imovine u iznosu od 25 mil. kn., u završnom računu za 2016. g.

[/quote]

I što ti je odgovorio?




Evo, ja ću stavit jedan preduvjet za bit član udruge.

Tko želi biti član udruge, mora postaviti barem jedno pitanje upravi preko maila i ako mu uprava ne odgovori, onda postaje član.

Ajmo sad neka se jave svi koji su postavili barem jedno pitanje upravi preko maila.


Ja sam zatražio od direktora Pavlovića objašnjenje zbog čega je izvršeno vrijednosno usklađenje dugotrajne imovine u iznosu od 25 mil. kn., u završnom računu za 2016. g.

[/quote]

I što ti je odgovorio?
[/quote]

Javila mi se telefonski Željka Dodig – član uprave za financije.
Njeno objašnjenje je samo produbilo moje sumnje…

@Lebovski
Dolje je moj post sa 1001 stranice vezano za vrijednosno usklađenje, a za što sam tražio obrazloženje od direktora.
Ukratko, gđa Dodig mi je rekla da je prodajom Luka Ploče Trgovina društvo LKPC u nekonsolidiranom izvještaju ostvarilo izvanredni prihod (kao razliku između ostvarene i knjigovodstvene vrijednosti) u iznosu od 1,7 mil. kn.
Na moju konstataciju da je to stoga što LKPC vodi vrijednost udjela u Luci Ploče Trgovina metodom udjela a ne metodom fer vrijednosti i da je istovremeno u konsolidiranom izvještaju LKPC ostvarila trošak vrijednosnog usklađenja u iznosu od cca 25 mil kn., gđa Dodig nije imala komentar osim nekih općenitih konstatacija o značajnim ulaganjima, teškoj situaciji……

“Vrijednost po kojoj je prodana LPT trebala bi iznositi cca 27,7 milijuna kn.

To je razlika između vrijednosti udjela kod povezanih poduzetnika iz nekonsolidirane bilance Luka Ploče d.d. na dan 30.06.2016.(37,5 mil. kn) i 30.09.2016. (11,5 mil. kn) uvećana za izvanredne prihode iz nekonsolidiranog računa dobiti i gubitka (1,7 mil. kn)

Na dan 31.12.2015. g. knjigovodstvena vrijednost Luka Ploče Trgovina iznosila je 51,2 mil kn – to se može vidjeti iz financijskih izvještaja u svrhu javne objave, na web stranicama FINA.
Od tih 51,2 mil kn čak 23,5 mil. kn čini zadržana dobit iz poslovanja.

U 2016. g. Luka Ploče Trgovina vrši vrijednosno usklađenje dugotrajne imovine (umanjenje) u iznosu od 24,9 mil. kn. tako da se njena knjigovodstvena vrijednost svodi na cca 26,3 mil. kn.
Zbog ovog vrijednosnog usklađenja, Luka Ploce d.d. u konsolidiranom izvještaju iskazuje gubitak.

Ovdje je bitno za naglasiti da je Luka Ploče d.d. u svojim knjigama vodila vrijednost svojih udjela u LPT po metodi udjela a ne po metodi fer vrijednosti (revalorizacijskoj metodi), zbog čega je nakon izvršene prodaje LPT iskazan izvanredni prihod u iznosu od 1,7 mil. kn.

Luka Ploče ima pravo voditi svoje udjele metodom udjela, ali nema pravo prodavati imovinu ispod tržišne vrijednosti. Također, Luka Ploče Trgovina nema pravo knjigovodstveno umanjivati vrijednost svoje imovine bez osnove.”

Znači, ipak nisu netransparentni.

La presidente misli na Ploče
https://www.pressreader.com/croatia/vecernji-list-hrvatska/20180314/281535111510406

Tomo Krilić: Željezara Zenica je bila najznačajniji korisnik usluga u povijesti Luke Ploče, a i danas je tako

Predstavnici kompanija Luka Ploče, Elektoprivrede Bosne i Hercegovine, BH-Gasa, Željeznica Federacije Bosne i Hercegovine i Arcelor Mittala iz Zenice jučer su na sastanku razgovarali o novom mitalovom projektu i puštanju u pogon novih postrojenja za grijanje u gradu na Bosni.

Generalni direktor Arcelor Mittala Zenica Biju Nair nakon jučerašnjeg jednosatnog sastanka je kazao da Mittal od 2004. priprema strateški plan, da je 2008. godine pokrenuta proizvodnja čelika koja uspješno traje već deset godina.

“Predstavnici nekoliko jakih i važnih privrednih kompanija iz Bosne i Hercegovine danas su razgovarali koliko ustvari zajedno možemo uraditi i doprinijeti ovome društvu. Našim partnerima moramo predstaviti naš plan za narednih pet godina – strategija, razvoj, biznis, ekonomija i pripremiti sve za investicije u budućnosti. Samo ako jedan lanac pukne u ovome nizu kompanija sve će se raspasti, ali se nadamo da do toga neće doći”, kazao je Nair te je dodao kako mu je u novom projektu grijanja u Zenici pomogao direktor Elektroprivrede BiH Bajazit Jašarević.

Kako je rekao, puštanje novih kotlova u rad, kada je riječ o grijanju u Zenici, očekuje se do 2020. godine.

Komercijalni direktor Luke Ploče Tomo Krilić nakon sastanka je izjavio da je Arcelor Mittal njihov povijesni partner, a što je nekoć bila Željezara Zenica.

“Željezara Zenica je bila najznačajniji korisnik usluga u povijesti Luke Ploče, a i danas je tako. Drago nam je da možemo svjedočiti razvojnim planovima Arcelor Mittala jer to i nama daje optimističan pogled u budućnost, jer smo veoma povezani. Jedni drugima uzajamno pomaženo”, izjavio je Krilić.

Bajazit Jašarević, generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EPBiH) smatra kako je Arcelor Mittal iz Zenice jedan od najvećih i najpoželjnijih kupaca električne energije od Elektroprivrede BiH.

“Mi možemo ispuniti apsolutno sve dijagrame koji su potrebni za tehnologiju Arcelor Mittala i bez ustručavanja ističu da smo im mi poželjan partner. Mi s posebnom pažnjom pratimo i ovaj novi projekt, tj. nove izvore energije za grad Zenicu u kojem će se energana zamijeniti potpuno novom tehnologijom što će biti jedan veliki iskorak u ekološkoj slici Zenice. Za jednaku cijenu ćemo imati mnogo stabilnije grijanje”, pojasnio je generalni direktor EPBiH.

Da je riječ o velikom i potpuno novom projektu, potvrdio je i direktor Željeznica FBiH Enis Džafić koji je kazao da su teme sastanka bili sadašnji i budući projekti i kampanje kompanije Arcelor Mittal i da su u cijelom lancu skupljeni svi sudionici.

Željeznice FBiH će u svrhu novog projekta zeničke kompanije osigurati novi broj lokomotiva kako bi se povećani broj roba mogao isporučiti za potrebe Arcelor Mittala.

kolege,

od svih ponudjenih puteva kojima bi vrijednost mogla krenuti ovaj je definitivno najbolji.
Da se zakuca na 400kn….
Genijalno, zar ne


kolege,

od svih ponudjenih puteva kojima bi vrijednost mogla krenuti ovaj je definitivno najbolji.
Da se zakuca na 400kn….
Genijalno, zar ne


Genijalno će biti ako bude 380kn ……a onda, ……

New Report

Close