LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


čitam danas pa se nešto mislim nije gorki još vrijeme da kupuješ luku ploče

LUKA PLOČE
Mali dioničari će dokapitalizirati Luku Ploče
Luka Ploče d.d. mora nabaviti 27 milijuna eura za ulaganja u opremu i zato izdaje novu emisiju dionica te se dovodi u situaciju da joj u vlasničku strukturu uđu kompanije iz Bosne i Hercegovine
Mali dioničari tvrtke Luka Ploče d.d., a to su većinom njezini zaposlenici dokapitalizirat će poduzeće sa 60 milijuna kuna koje će osigurati privatnim kreditima te iz vlastite štednje, rekao je za Lider predsjednik Uprave Luke Ploče Ivan Pavlović prilikom današnjeg predstavljanja projekta razvoja Luke Ploče i investicija države i Svjetske banke.

Studija razvoja Luke podrazumjeva ulaganje od 97 milijuna eura do 2008 godine, od čega će 70 milijuna biti uloženo u infrastrukturu, a 27 milijuna u opremu Luke, odnosno dizalice i ostala postrojenja za modernizaciju pretovara. Dok 70 milijuna eura osiguravaju, država iz proračuna (17.5 milijuna eura) te Lučka uprava Ploče kreditima Svjetske banke i Europske banke za obnovu i razvoj (52.5 milijuna eura) Luka Ploče treba namaknuti 27 milijuna eura. Kako bi se Luci Ploče kao prioritetnom koncesionaru isplatilo ulaganja u opremu bit će promijenjen Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama te će se omogućiti Luci Ploče da novokupljenu opremu stavi pod hipoteku. Pavlović procjenjuje da su ulaganja u opremu u procjenama Svjetske banke i resornog ministarstva podcijenjena te da će biti potrebno uložiti najmanje 35 milijuna eura. Jedini način na koji Luka Ploče može namaknuti taj novac, kako kaže Pavlović jest emisija novih dionica koje će na burzi naći svojeg kupca.

– Mali dioničari će dijelom dokapitalizirati Luku Ploče, a nadam se da će kupci ostalih dionica biti neke od hrvatskih kompanija – rekao je Pavlović. Izdavanje nove emisije dionica za Luku Ploče je rizičan način prikupljana novca jer postoji mogućnost da te dionice kupe kompanije iz Bosne i Hercegovine za koje Luka Ploče i pretovara najveću količinu tereta, čak 80 posto. Takav scenarij Upravi Luke Ploče nikako ne bi odgovarao, no i sam predsjednik Uprave Pavlović priznaje da postoji mogućnost da se to dogodi. – Šanse da dionice kupe tvrtke iz BiH su ‘fifti-fifti’ – kaže Pavlović otklanjajući mogućnost da od BiH vlasništva Luku ploče spasi Dalmacijacement RMC – Group, jedina hrvatska tvrtka za koju Ploče rade pretovar.

Vremeplov !

Tko je shvatio , shvatio !

.

ljudi ne znam koliko imaju smisla ove rasprave na forumu kada nazalost dobar dio ne razumije pravni okvir unutar kojega djeluje ova drzava i trziste kapitala. Imali ste priliku procitati komentar g. Boskovica koji je upravo rekao ono sto sam ja prvi puta pomislio kada sam vidio odluku Vlade da prodaje dionice znatno ispod trzisne vrijednosti. Ali ono sto nitko izgleda nije primjetio (ispricavam se ako jest) je da je odluka vlade donesena temeljem Zakona o privatizaciji koji je ukinut s 1. sijecnjem 2011.g. i zamijenjen Zakonom o upravljanju drzavnom imovinom. Dakle ta odluka ne moze biti valjana i ja ju se spremam rusiti tuzbom. tko mi se zeli pridruziti dobro je dosao, eto toliko za sada.


ljudi ne znam koliko imaju smisla ove rasprave na forumu kada nazalost dobar dio ne razumije pravni okvir unutar kojega djeluje ova drzava i trziste kapitala. Imali ste priliku procitati komentar g. Boskovica koji je upravo rekao ono sto sam ja prvi puta pomislio kada sam vidio odluku Vlade da prodaje dionice znatno ispod trzisne vrijednosti. Ali ono sto nitko izgleda nije primjetio (ispricavam se ako jest) je da je odluka vlade donesena temeljem Zakona o privatizaciji koji je ukinut s 1. sijecnjem 2011.g. i zamijenjen Zakonom o upravljanju drzavnom imovinom. Dakle ta odluka ne moze biti valjana i ja ju se spremam rusiti tuzbom. tko mi se zeli pridruziti dobro je dosao, eto toliko za sada.

HFP prestaje s radom 31.03.2011.

Zakon o upravljanju državnom imovinom
Članak 58.

(1) Na dan stupanja na snagu ovoga Zakona Hrvatski fond za privatizaciju nastavlja raditi na temelju Zakona o privatizaciji , Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća…

Bilo bi fer da su radnicima dali u pol cijene, tipa po 800 kn, ali politika ne bira sredstva, ipak je izborna godina.

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.



ljudi ne znam koliko imaju smisla ove rasprave na forumu kada nazalost dobar dio ne razumije pravni okvir unutar kojega djeluje ova drzava i trziste kapitala. Imali ste priliku procitati komentar g. Boskovica koji je upravo rekao ono sto sam ja prvi puta pomislio kada sam vidio odluku Vlade da prodaje dionice znatno ispod trzisne vrijednosti. Ali ono sto nitko izgleda nije primjetio (ispricavam se ako jest) je da je odluka vlade donesena temeljem Zakona o privatizaciji koji je ukinut s 1. sijecnjem 2011.g. i zamijenjen Zakonom o upravljanju drzavnom imovinom. Dakle ta odluka ne moze biti valjana i ja ju se spremam rusiti tuzbom. tko mi se zeli pridruziti dobro je dosao, eto toliko za sada.

HFP prestaje s radom 31.03.2011.

Zakon o upravljanju državnom imovinom
Članak 58.

(1) Na dan stupanja na snagu ovoga Zakona Hrvatski fond za privatizaciju nastavlja raditi na temelju Zakona o privatizaciji , Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća…

Bilo bi fer da su radnicima dali u pol cijene, tipa po 800 kn, ali politika ne bira sredstva, ipak je izborna godina.

[/quote]

Istina sve što ste spomenuli,
pogotovo u vezi radnika, odlično je što su oni dobili jeli radnici stvaraju luku,
ali dali cilj države opravdava sredstvo, ja mislim da ne,
jer ja mislim da će vlada svakako biti smjenjena, samo gube financijska sredstva i uvlače nas još dublje ali eto, vidjeti ćemo.

Što se tiće HFP-ovog prestajanja rada, nadam se jedino da će ili ubrzo izaći prospekt ili da će se donijeti ispravne odluke u vezi vođenja državne imovine,
jer neznam kome će to ići ili tko će to preuzeti to jest kako to ide jer ipak su njima ostala prava na povlaštene dionice prvoga kruga.
Ja i dalje mislim da će se srednjeročno sve srediti i da nema razloga za brigu,
jer gledajući s druge strane može li itko upravljati državnom imovinom gore nego sama država ili ti HFP.

"Lipa 'sovka i Bogu je draga "

HFP prestaje raditi s 31. ožujkom ali to nema nikakve veze budući da je Odluku o uvjetima prodaje dionica radnicima donijela hrvatska vlada a ne HFP i to temeljem ukinutog zakona koji je prestao važiti 1. siječnja 2011.g. Odluka Vlade u RH u samoj preambuli poziva se na čl. 3 st. 2 Zakona o privatizaciji koji je sukladno prijelaznim i završnim odredbama Zakona o upravljanju državnom imovinom vrijedio do 1. siječnja 2011.g. Dakle na 27. siječanj 2011.g. Zakon o privatizaciji više nije bio na snazi pa tako nema niti pravne osnove da država dodijeli radnicima dionice po uvjetima po kojima je dodijelila, barem ne temeljem Zakona o privatizaciji.

Da podsjetim, ovo su prijelazne i završne odredbe Zakona o upravljanju državnom imovinom

Prestanak važenja propisa

Članak 61.

(1) Na dan stupanja na snagu ovoga Zakona prestaju važiti Zakon o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.), Zakon o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.) i Zakon o Hrvatskom fondu za privatizaciju (»Narodne novine«, br. 84/92., 70/93., 76/93., 19/94., 52/94. i 87/96.).

(2) Na dan 31. ožujka 2011. prestaju važiti odredbe članka 21.a stavka 1. podstavka 3. Zakona o Vladi Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 10/98., 15/00., 117/01., 199/03., 30/04. i 77/09.).

(3) Na dan 31. ožujka 2011. prestaju važiti odredbe članka 2.a točke 2. i članka 17.c Zakona o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave (»Narodne novine«, br. 199/03., 30/04., 136/04., 22/05., 44/06., 5/08., 27/08. i 77/09.).

Stupanje na snagu

Članak 62.

Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2011.

Pored toga, te dionice kotiraju na burzi pa država ne smije prodavati po cijeni koja je znatno niža od tržišne jer se time remete temeljna načela tržišta kapitala. Namjeravam sastaviti i jedan dopis Hanfi da se ona očituje o svemu jer je ovo jedan veliki skandal koji samo u ovoj državi može proći ovako kako prolazi, barem za sada. Svi samo nagađaju o uvjetima dokapitalziacije a nitko si ne bi dao truda pogledati malo zakonske okvire jer bi odmah shvatili o kakavoj se netransparentnosi ovdje radi.

I još samo nešto da me se krivo ne shvati. Ja sam 100% za dokapitalizaciju luke koju čekam cijeli mandat hdz-a i još nešto malo više budući je prošla propala za vrijeme prethodnog mandata. Ali želim da se to učini na transparentan način poštujući načelo nediskriminacije. Drugim riječima, predlažem da se i mi kroz udrugu izborimo za to da imamo jednaka prava kao i radnici. U protivnom imamo na raspolaganju sva pravna sredstva protiv formalnopravno i materijalnopravno defektnih odluka vlade. Po kojem si to načelu političari uključujući najvećeg među njima – Matijaševića, daju pravo da u bescijenje raspolažu državnom imovinom, kojoj svi doprinosimo, vjerojatno najvećim nametima u odnosu na kupovnu moć stanovništva u svijetu. Ovakvim odlukama HDZ se pokušava održati na vlasti, a to što za par godina neće biti za isplatu mirovina zbog smanjenja portfelja uslijed ovakvih suludih poteza, nikoga nije briga. Mislim da smo jako loše krenuli i da je krajnje vrijeme da se organiziramo radi zaštite vlastitih interesa. I na kraju pozdrav svim mučenicima – imateljima dionice LKPC.

Može li mi neko objasniti šta to znači da če radničke dionice biti u ESOP-u?
Unaprijed hvala

@ Kloks

Zanima me što ća Hanfa odgovorit na Vaš dopis [thumbsup]

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

Poštovani kolege,
slažem se s već više puta najavljivanom inicijativom da mali dioničari luke Ploče osnuju svoju udrugu.
Molim predložite vrijeme i mjesto održavanja.
Predlažem da Udruga ima ime" Udruga malih dioničara luke Ploče 26.siječnja 2011."( zadnji dan stjecanja prava za sudjelovanje u prvom krugu)
Cilj udruge je da mali dioničari zaštite svoja prava kod određivanja cijene u prvom krugu, ali i kasnije.
Za ključne ljude Udruge predlažem prvoborce s foruma kolege: Plavi, Petina, Barbosa, Stardust

@YOHNNY

ESOP plan (engl. Employee Stock Ownership Plan) je plan ili program stvoren da bi radnici stekli osjećaj sudjelovanja u upravljanju i razvoju svog poduzeća. Radnici se stoga ohrabruju na kupnju dionica poduzeća.



@YOHNNY

ESOP plan (engl. Employee Stock Ownership Plan) je plan ili program stvoren da bi radnici stekli osjećaj sudjelovanja u upravljanju i razvoju svog poduzeća. Radnici se stoga ohrabruju na kupnju dionica poduzeća.


Znaći li to da se te dionice neče nači na burzi za 5 god.i "srušiti" cijenu dionice?

Imate ZABRANU PRODAJE,ujedno se nece naci na burzi i srusiti cijenu.

New Report

Close