KRAS (Kraš d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KRAS (Kraš d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@lutonjica
Mislim da ste možda na pravom tragu.
Lako moguće da je netko iz konditorskog biznisa bacio oko na Kraš, i kad su ovi najavili ponudu za preuzimanje isti je morao reagirati.
Diže cijenu npr. do 750 kn da skupi što više na burzi, siromašna ponuda od Pivca/Esopa naravno propada jer ne vjerujem da će ići tako daleko sa svojom cijenom, i novi kupac kreće u pregovore s Esopom.
Izgleda kao dobitna kombinacija za sve.
Jako zanimljivo za pratiti…


ako ima info po koliko ide ponuda, rizika nema

tko god da je, zna nešto što mu okogućuje ili gura da potoši 15 milja na kras

naslijepo se ne trguje sa 15 milja – to ni najbogatiji ne rade bez obzira sto im taj iznos ne utjele na život

Istina, takodjer ni Drvo nije kupilo Optime za cca 3,5 miliona kuna bezveze.



@parica

To sto vi opisujete kao čudno ili najcudnije ponašanje meni izgleda kao netko tko će pokusati “neprijateljski” odnosno kao novi akter preuzeti Kraš odnosno sto vise slobodnih dionica do neke cijene koja je njegova procjena vrijednosti.

Ukoliko Pivci i ESOP neće htjeti ponuditi istu cijenu, njihov pokusaj zajedničkog preuzimanja će propasti. Logično je da novi kupac takodjer želi sjesti za stol sa ESOP-om i pokusat će s njima takodjer postići dogovor. Pored toga novi kupac može manjinskim dioničarima ponuditi “izdašnu izlaznu strategiju u vidu visoke cijene” te na taj način osigurati svoju poziciju u pregovorima. Takav scenarij (ako je izgledan i točan) meni sugerira da Kraš želi netko tko se bavi tim istim ili slicnim poslom i tko je procijenio da bi dugorocno ostvario znacajne sinergije sa Krasom. Zato valjda ne gleda na svaku lipu i nalozi su količinski izdašni. To dokazuje ozbiljnost i namjeru koja nije spekulativne prirode.


Skupi 6,5%, dogovori se s Esopom, zajedno imaju 25% i eto nove ponude za preuzimanje. Odličan 5.

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.



@parica

To sto vi opisujete kao čudno ili najcudnije ponašanje meni izgleda kao netko tko će pokusati “neprijateljski” odnosno kao novi akter preuzeti Kraš odnosno sto vise slobodnih dionica do neke cijene koja je njegova procjena vrijednosti.

Ukoliko Pivci i ESOP neće htjeti ponuditi istu cijenu, njihov pokusaj zajedničkog preuzimanja će propasti. Logično je da novi kupac takodjer želi sjesti za stol sa ESOP-om i pokusat će s njima takodjer postići dogovor. Pored toga novi kupac može manjinskim dioničarima ponuditi “izdašnu izlaznu strategiju u vidu visoke cijene” te na taj način osigurati svoju poziciju u pregovorima. Takav scenarij (ako je izgledan i točan) meni sugerira da Kraš želi netko tko se bavi tim istim ili slicnim poslom i tko je procijenio da bi dugorocno ostvario znacajne sinergije sa Krasom. Zato valjda ne gleda na svaku lipu i nalozi su količinski izdašni. To dokazuje ozbiljnost i namjeru koja nije spekulativne prirode.

to je potpuna besmislica

taj netko prvo mora inmati 375 milja da kupi 25 posto i onda još ili iću deal s pivcima pa osigurati još 100 – 25 njegovih – 30 pivčevih = 405 milja, ili u dil sa esopom što košta jo’š više jer oni imaju samo 18 posto

dakle mi imamob investitora od 700 milja i nitko ne zna tko je

u rh samo adris i možda tedeschi ima te pare

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

I baš je to ono što zbunjuje sve analitičare, brokere i menadžere raznih tvrtki s kojima smo razgovarali – zašto bi se “treći igrač” uključio u igru tako masivne i skupe kupnje dionica Kraša na burzi ako se zna da ne može preuzeti tu tvrtku od Mesne industrije braće Pivac i Kraš-Esopa, koji zajedno imaju više od 50 posto dionica. Jer, barem prema trenutnoj situaciji, teško se može raditi o spekulativnoj kupnji u smislu što brže preprodaje i zarade na tim dionicama jer je zbog velikog skoka cijene, koji je diktirao upravo “treći igrač”, takva zarada “nemoguća misija”. A opet, s druge strane, zbog čega bi netko tako skupo kupovao dionice ako zna da jako teško može postati većinski vlasnik Kraša.

pivac i esop imaju 51 posto glasova

treci igračb mora prvo iskrcati 375 milja pa posvadati pivce i esop da netko nekoga prevari i onda jos pola kilikaerde

alal mu vera – ima 700 milja a škrt je da plati odvjetnikac i fijnancijasa da mu u tišini ponude po 550 i kupe kras

ne on hoće po 600

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...




@parica

To sto vi opisujete kao čudno ili najcudnije ponašanje meni izgleda kao netko tko će pokusati “neprijateljski” odnosno kao novi akter preuzeti Kraš odnosno sto vise slobodnih dionica do neke cijene koja je njegova procjena vrijednosti.

Ukoliko Pivci i ESOP neće htjeti ponuditi istu cijenu, njihov pokusaj zajedničkog preuzimanja će propasti. Logično je da novi kupac takodjer želi sjesti za stol sa ESOP-om i pokusat će s njima takodjer postići dogovor. Pored toga novi kupac može manjinskim dioničarima ponuditi “izdašnu izlaznu strategiju u vidu visoke cijene” te na taj način osigurati svoju poziciju u pregovorima. Takav scenarij (ako je izgledan i točan) meni sugerira da Kraš želi netko tko se bavi tim istim ili slicnim poslom i tko je procijenio da bi dugorocno ostvario znacajne sinergije sa Krasom. Zato valjda ne gleda na svaku lipu i nalozi su količinski izdašni. To dokazuje ozbiljnost i namjeru koja nije spekulativne prirode.

to je potpuna besmislica

taj netko prvo mora inmati 375 milja da kupi 25 posto i onda još ili iću deal s pivcima pa osigurati još 100 – 25 njegovih – 30 pivčevih = 405 milja, ili u dil sa esopom što košta jo'š više jer oni imaju samo 18 posto

dakle mi imamob investitora od 700 milja i nitko ne zna tko je

u rh samo adris i možda tedeschi ima te pare
[/quote]
“Obvezna ponuda za preuzimanje nastaje ukoliko fizička ili pravna osoba, neposredno ili posredno, samostalno ili djelujući zajednički, stjecanjem dionica s pravom glasa ciljnog društva prijeđe prag od 25% dionica s pravom glasa ciljnog društva (kontrolni prag).”

Dakle ne mora sam imati 25%. Dovolno je i 7% i dogovor s Esopom pa mogu onda zajednički ići. I ne zaboravite ključnu stvar. Da su Pivci imali dogovor s Esopom već bi imali više od 51% vlasničkih prava pa im ponuda ne bi ni trebala. Njihova ponuda je izgleda samo u funkciji udobrovoljavanja Esopa.

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.

Od 11.-13. je protrgovano 51971 dionica, bas me interesira koliko je u mrezi RBA zavrsilo. Trenutno vidljivo da ima 14959 dionica!


Izgleda se zasitio RBA kupac, mozda mu je dosta po njegovoj racunici

lako je kad znaš što drugi ne znajju

kao kad ramljakovi ameri kupuju obveznice a onda ramljak im otkuopi te obveznice

Sta nije prije godinu dvije MV platila tada konzultantu Ramljaku, da izlobira prodaju
paketa dionica od CERP-a trezoru od Krasa i spasi Kras od ‘prijateljskog’ preuzimanja
od strane Pivaca?! Nitko nije pomislio da je opet o necemu slicnom rijec!? Ako mislite da
ce se skrbnicki racun samo tako otkriti sigurno se varate. Vjerojatno se iza skrbnickog
racuna nalazi neka konzultantska firma iz Praga registrirana na kajmanskom otocju ili
tako negdje, ali samo treba pratiti trag novca i sve se moze otkriti.

Ovdje treba razumjeti, da bez obzira na udio Pivaca od 30%, postojeca garnitura na celu sa
MV ne zeli promjene, jer su oni ti koje se do sada sve pitalo i poduzet ce sve sto je moguce
da zadrze svoje sinekure koje drze vec desetljecima.

Po nelogicnom trgovanju zakljucujem da brokeru koji kupuje nije bitno da skupi sto vise dionica
po nizoj cijeni, vec da cijenu drzi na sto visim razinama, sto bi posljedicno onemogucilo Pivcima
da samostalno steknu vecinski udio ako idu sami u preuzimanje bez ESOP-a. MV je u nagodbi Agrokora
pokazala kakva je zestoka pregovaracica, te joj je ovo samo dodatna poluga u pregovorima sa
Pivcima, kakobi i dalje zadrzala koliku toliku kontrolu, bez obzira na udio. Zar nije super, imas
1% vlasnistva, a kontroliras 100% firme i na izvoru si svih informacija (a usput jeftino kupis 5000
dionica, po 380 kn). Zalosno je da se to vjerojatno na kraju radi sa novcem Krasa, tj. svih dionicara
Krasa, kojem ce poslije biti ispostavljen racun za ‘usluge’ i obranu Krasa od preuzimanja.

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!


I baš je to ono što zbunjuje sve analitičare, brokere i menadžere raznih tvrtki s kojima smo razgovarali – zašto bi se “treći igrač” uključio u igru tako masivne i skupe kupnje dionica Kraša na burzi ako se zna da ne može preuzeti tu tvrtku od Mesne industrije braće Pivac i Kraš-Esopa, koji zajedno imaju više od 50 posto dionica. Jer, barem prema trenutnoj situaciji, teško se može raditi o spekulativnoj kupnji u smislu što brže preprodaje i zarade na tim dionicama jer je zbog velikog skoka cijene, koji je diktirao upravo “treći igrač”, takva zarada “nemoguća misija”. A opet, s druge strane, zbog čega bi netko tako skupo kupovao dionice ako zna da jako teško može postati većinski vlasnik Kraša.

pivac i esop imaju 51 posto glasova

treci igračb mora prvo iskrcati 375 milja pa posvadati pivce i esop da netko nekoga prevari i onda jos pola kilikaerde

alal mu vera – ima 700 milja a škrt je da plati odvjetnikac i fijnancijasa da mu u tišini ponude po 550 i kupe kras

ne on hoće po 600

Zaboravljate da je Coca Cola ove godine kupila Bambi za 260 milijuna eura. Firmu koja ostvaruje cca 60% prihoda koje ostvaruje Kraš godišnje. Kupac je stranac, a ne iz Hrvatske. Očito.

Odakle lova, 700mil. ??
Sitnica
Vani je lova nikad jeftinija, a mi smo sad dio Europskog tržišta.

Pa to bi Buffet ov See candy volio kao sestrinsku firmu .

Po svemu sudeći RBA je već na 4%. Ovim tempom na 6.5% trebali bi biti već u srijedu, možda čak utorak.

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.

Teško mi je zamisliti da MI PIVAC i KRAŠ ESOP doo zajednički upravljaju KRAŠ-om dd. Tko je glavni? U ESOPu su udjeli radničkih dionica, da li se u KRAŠu vraća radničko samoupravljanje. Kome će se pribrajati dionice iz javne ponude i u kojem omjeru? Da li ESOP ima sredstava za dokup? Što ako odaziv bude takav da PIVAC samostalno dođe do 50%? Možda treći igrač skuplja za PIVCE, što bi sugeriralo nepovjerenje prema odluci ESOPa. Puno nepoznanica a sve bi trebalo biti transparentno.

New Report

Close