KORF (Dom Holding d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KORF (Dom Holding d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Čemu služe ove crtkarije? 😀

ovo pitanje si postavio prije nekoliko dana, onako posprdno..
sada sigurno vidiš ćemu su služile te "crtkarije"…one su "pismenima" nagovjestile pad cijene, a cijena je zveknula u gotovo 20 %…
zbog ne znanja te burza u 2008 dobro opalila po glavi, a pametni uce na vlastitim greškama..

lijep pozdrav i sretno

[/quote]
Ako ti misliš da možeš predviđati kratkoročna kretanja cijena – svaka ti čast! U tom slučaju ćeš ostvariti jako veliki prinos u životu! 😀
Koliki ti možeš imati prinos kada ovako pogodiš gdje je lokalni vrh da prodaš, pa pogodiš kad je lokalno dno da kupiš i tako u krug?? Pa ako je tako zbilja možeš imati prinose totalno neusporedive sa indeksom npr.

Ja sam zadovoljan ako dugoročno bar za par postotnih bodova pobijedim indeks. Mislim da je bi sve ostalo bilo jako neskromno.

Ne znam zašto misliš da mi je 2008. bila loša, gledao si onaj moj graf NAV mog prtfolja vs. CROBEX što sam negdje bio priložio?
Pa da si malo bolje gledao vidio bi da mi je 2008. bila najbolja!

CROBEX je u 2008. ostvario prinos -67,13 %, a NAV mog portfelja se promijenila -56,72 %, tj. "pobjedio sam indeks" za 10,41 %! To je za mene više nego sjajno.
Recimo 2009. je NAV mog portfelja narasla 25,29 % vs. CROBEX 16,36 % što je razlika 8,93 %.

Ti očito gledaš drugačije ali meni je 2008. sa minusom od 56,72 % bolja godina nego 2009. sa plusom 25,29 %.
Naime, ja ne vjerujem u pogađanje kretanja cijena pa mi uopće nije bitno kada ću biti u plusu, kada u minusu, i koliko, bitno je samo to da dugoročno budem "razumo jači od indeksa" a kako će dugoročno indeks prema mojim očekivanjima imati neki solidan prinos… moj će tada biti izvrstan.

Budući da ne mogu predvidjeti redosljed pozitivnih/negativnih godina ova godina iako je negativna zbog boljeg odnosa prema indeksu mi u dugoročnom "pobjeđivanju indeksa" više doprinosi nego ova pozitivna godina u kojoj je razlika bila manja.

Kolega Lynx

Nisam tu da se usporedjujem s indexom, neo prvenstveno da zaradjujem ili ne gubim…
Što mene briga koliko je index pao ili rastao, ako sam negdje drugdje mogao imati bolji povrat neko na TK, smatram da sam loše investirao novac
Čudno mi je malo to da ste zadovoljni s 2008. a imate 56 % minusa
To vam je kao da se vas 10 našli u ratnom okružju, 9 njih je izgubilo ruke noge, oči, uši, a vama je ostala jedna ruka , pa ste vi zadovoljni uspjehom ( oprosti na ovako brutalnoj usporedbi,)..

Ili ti kazes da si bio bolji od indexa…o me podsjeca na nekog ko je pao 5 razreda u osnonoj školi i onda se hvali kako je najviši u razredu…
Pa poanta je ne ici tamo gdje tuku, grizu ili u ovom slucaju gdje se gubi vrijednost..

sto se mene tice, da je trziste likvidnije , puno cesce bih se bavio trejdanjem, ovako to cinim u americi..a o uspjesima ne bih, neka to ostane mala tajna, ili ako te zanima, mozemo o tome na p.m

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

CROBEX je u 2008. ostvario prinos -67,13 %, a NAV mog portfelja se promijenila -56,72 %, tj. "pobjedio sam indeks" za 10,41 %! To je za mene više nego sjajno.

mislim da jači izraz od “Pirove pobjede” može biti “Linksov uspjeh”, ili “Linksovo sjajilo”
[lol]

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012


Kolega Lynx

Nisam tu da se usporedjujem s indexom, neo prvenstveno da zaradjujem ili ne gubim…
Što mene briga koliko je index pao ili rastao, ako sam negdje drugdje mogao imati bolji povrat neko na TK, smatram da sam loše investirao novac
Čudno mi je malo to da ste zadovoljni s 2008. a imate 56 % minusa
To vam je kao da se vas 10 našli u ratnom okružju, 9 njih je izgubilo ruke noge, oči, uši, a vama je ostala jedna ruka , pa ste vi zadovoljni uspjehom ( oprosti na ovako brutalnoj usporedbi,)..

Ili ti kazes da si bio bolji od indexa…o me podsjeca na nekog ko je pao 5 razreda u osnonoj školi i onda se hvali kako je najviši u razredu…
Pa poanta je ne ici tamo gdje tuku, grizu ili u ovom slucaju gdje se gubi vrijednost..

sto se mene tice, da je trziste likvidnije , puno cesce bih se bavio trejdanjem, ovako to cinim u americi..a o uspjesima ne bih, neka to ostane mala tajna, ili ako te zanima, mozemo o tome na p.m


Očito ne razumiješ moju investicijsku filozofija.
Osnova moje filozofije je da se cijene dionica ne mogu kraktoročno predvidjeti tj. ja niti za jednu godinu ne mogu niti otprilike reći hoće li te/sljedeće godine dionice odratiti +50 % ili -50 % povrata i to me niti ne zanima jer mi nije poanta imati u jednoj (bilo kojoj) godini neki određeni povrat nego mi je bitno "kroz duugačko razdoblje" imati izvrsni povrat a ovo je način na koji mislim to ostvariti.
Ne znam što je tu tebi nejasno. Jasno je da želim značajan apsolutni povrat, ali "kroz dugačko razdoblje", pa mi onda nije bitno koliko je brdovit ili gladak taj put nego mi je bitan konačni rezultat.
Možeš ulagati samo u obveznice imati ćeš vrlo lijep glatki povrat, svak godine pozitivan, svake godine podjednak, ali mene to ne zanima, radije ću veći dugoročni prinos uz više oscilacija nego taj mali bez oscilacija.

CROBEX je u 2008. ostvario prinos -67,13 %, a NAV mog portfelja se promijenila -56,72 %, tj. "pobjedio sam indeks" za 10,41 %! To je za mene više nego sjajno.
Recimo 2009. je NAV mog portfelja narasla 25,29 % vs. CROBEX 16,36 % što je razlika 8,93 %.

Ti očito gledaš drugačije ali meni je 2008. sa minusom od 56,72 % bolja godina nego 2009. sa plusom 25,29 %.
Naime, ja ne vjerujem u pogađanje kretanja cijena pa mi uopće nije bitno kada ću biti u plusu, kada u minusu, i koliko, bitno je samo to da dugoročno budem "razumo jači od indeksa" a kako će dugoročno indeks prema mojim očekivanjima imati neki solidan prinos… moj će tada biti izvrstan.

Lynx zašto se uspoređuješ s Crobexom, što ti to znači?
Crobex je samo nekakvi bezvezni broj, a kod investiranja je samo bitno jesi li u plusu ili minusu i koliko! Ako nakon gotovo 3 godine nema zarade onda je očito jasno da nešto ne štima.

Kod dugoročnog ulaganja, od prinosa odbij kamatne stope koje si mogao imati u banci kao opertunitetni trošak i nekakvu naknadu za uloženi trud pa ćeš tek onda dobiti realan prinos!

TA ti samo daje mogućnost da budeš korak dva ispred tržišta.
KORF i sl. dionice su špekulantske i tu nema nikakve "vrijednosti" za dioničare te ih je bolje promatrati kroz TA nego fund. analizu!

Što Bak ić piše na svome blogu…….. u vezi jučer i u vezi danasi u vezi sutra…..

Ali ja sam jučer kupio zbilja puno dionica i mislim da mi je to jedna od boljih kupnji u zadnje vrijeme (kupovao sam stalno u zadnje vrijeme). I danas ću kupovati ako bude prilike. Što god bilo s cijenom kratkoročno (što ne mogu predvidjeti – a u ovom slučaju, vjerujte ne mogu ni oni koji kažu da mogu, a i ako slučajno pogode to će biti vrlo mala investicijska realizacija), smatram da je ova dionica po ovim cijenama jedna od daleko najsigurnijih i ujedno najprofitabilnijih investicija na Zagrebačkoj burzi. A uvijek kad sam dopustio da mi ‘trpaju’ na bidu (protiv tržišta) prošao sam jako dobro.

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Najbolje je kada netko veći aktivno kupuje dionice od špekulanata koji nastoje srušiti cijenu i povuče te dionice s tržišta …….

Još se povuče prodaja iznad 65 Kn, i tada nastaje panika među špekulantima……

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


CROBEX je u 2008. ostvario prinos -67,13 %, a NAV mog portfelja se promijenila -56,72 %, tj. "pobjedio sam indeks" za 10,41 %! To je za mene više nego sjajno.
Recimo 2009. je NAV mog portfelja narasla 25,29 % vs. CROBEX 16,36 % što je razlika 8,93 %.

Ti očito gledaš drugačije ali meni je 2008. sa minusom od 56,72 % bolja godina nego 2009. sa plusom 25,29 %.
Naime, ja ne vjerujem u pogađanje kretanja cijena pa mi uopće nije bitno kada ću biti u plusu, kada u minusu, i koliko, bitno je samo to da dugoročno budem "razumo jači od indeksa" a kako će dugoročno indeks prema mojim očekivanjima imati neki solidan prinos… moj će tada biti izvrstan.

Lynx zašto se uspoređuješ s Crobexom, što ti to znači?
Crobex je samo nekakvi bezvezni broj, a kod investiranja je samo bitno jesi li u plusu ili minusu i koliko! Ako nakon gotovo 3 godine nema zarade onda je očito jasno da nešto ne štima.

Kod dugoročnog ulaganja, od prinosa odbij kamatne stope koje si mogao imati u banci kao opertunitetni trošak i nekakvu naknadu za uloženi trud pa ćeš tek onda dobiti realan prinos!

TA ti samo daje mogućnost da budeš korak dva ispred tržišta.
KORF i sl. dionice su špekulantske i tu nema nikakve "vrijednosti" za dioničare te ih je bolje promatrati kroz TA nego fund. analizu!
[/quote]
Crobex mi znači aproksimaciju povrata ove investicijske klase ("obične dionice"/equity). I ja sam rekao na par mjesta da mislim da nije možda osim na najdužim skalama savršeno dobra aproksimacija (ali "može poslužiti", najbolja je koju imamo), da bi htio nekakav bolji (širi) indeks, ali što je tu je, za aproksimaciju ove klase u RH mi CROBEX donekle služi do daljnjega kao prikladna "mjera".

Moja investicijska filozofija govori da je razumno očekivati da će dionice kao klasa dugoročno ostvariti veći povrat od bilo koje druge klase, u tom kontekstu "biti bolji od dioničkog indeksa" na dugoročnoj skali (koji aproksimira ovu klasu za ovo tržište) znači biti bolji od svake pasivne strategije investiranja u bilo koju klasu ili kombinaciju klasa i gotovo sigurno od svih aktivnih investitora fokusiranih na neke druge klase kao i onih koji previše skaču među klasama pri čemu bolji od mene gotovi jedini koji imaju šanse su oni koji rade ovo isto što i ja "ali uspješnije". Kao što vidimo na ZSE ne radi puno ljudi "isto što i ja" a da li radi uspješnije – vrlo vjerojatno, ne mislim da sam najpametniji na svijetu pa niti u RH, ali to ćemo tek vidjeti za puuno godina.

P.S. Ovo što pričaš o vrijednosti totalno si pogriješio. Ovo je na ZSE jedna od dionica daleko daleko najveće vrijednosti za dioničare u odnosu na cijenu. To što vi mnogi to ne vidite – normalno je 😀 To tako obično i bude, ljudi ne vide najbolje stvari, zato je i moguća takva cijena u odnosu na vrijednost. Da svi vide cijena ne bi niti privremeno bila takva 🙂

Lynx

-vi mislite da ste pametniji od drugih, pa vidite da je "korf podcijenjen"?
-citam vas gornji post i smijem se vasoj investicijskoj strategiji "dugorocno"
-netko je napisao i potpuno je u pravu da su "dugorocni oni koji ne zarade kratkorocno"
-pisete da ne mozete prognozirati kratkorocno kretanje cijene.
-pa ako ne mozete kratkorocno, onda jos manje mozete dugorocno.
-Pa vi ste vec 4 godine u minusu na tk i to postenom minusu.
-da ste orocili te novce, danas bi imali sacuvanu glavnicu plus 20% kamata i jos mogucnost kupovanja po jeftinijim cijenama.

postovi nisu poziv na kupnju,prodaju dionica, sve sto pišem je moje mišljenje.svaka sličnost sa stvarnim osobama je slučajna

Pojavio se veliki kupac na KOEI, a i cijena je veća…….

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

čekali dečki na 50 i ispod 50, a izgleda da dočekati neće….

ma kakav cash-r-a, 100% in


Lynx

-vi mislite da ste pametniji od drugih, pa vidite da je "korf podcijenjen"?


Mislim da sam pametniji od Mr. Marketa koji je shizofreni luđak. Kratko i jasno.


-citam vas gornji post i smijem se vasoj investicijskoj strategiji "dugorocno"
-netko je napisao i potpuno je u pravu da su "dugorocni oni koji ne zarade kratkorocno"

Onda se smijete (da parafraziram Newtona:) i svim "divovima" na čijim ramenima stojim?
Ne znam što je vama kratkoročno i koliko ste zaradili i koju važnost tome pridajete, ali ja vjerujem jedino u duguročno investiranje. Tko zna… možda bi neki rekli da su i moji kratkoročni rezultati solidni (slobodno budite slobodni iznijeti tablicu svojih povrata zadnjih već koliko mislite da je kraktoročno pa možemo usporediti i to, ako to Vama nešto znači – meni osobno ne znači ništa)


-pisete da ne mozete prognozirati kratkorocno kretanje cijene.
-pa ako ne mozete kratkorocno, onda jos manje mozete dugorocno.

Dugoročno mogu očekivati da će cijene biti približne vrijednosti ("plešu oko nje") što je meni dovoljno za provođenje svoje strategije.


-Pa vi ste vec 4 godine u minusu na tk i to postenom minusu.
-da ste orocili te novce, danas bi imali sacuvanu glavnicu plus 20% kamata i jos mogucnost kupovanja po jeftinijim cijenama.

Ja nisam na tržištu aktivno 4 godine nego točno 3,5 (od IPO-a HT-a) jer dionice proučavam tamo negdje od kraja srednje škole/počekta faksa tj. negdje tamo od cca. 2005. godine a kad sam nešto naučio (2006-2007) sve mi je bilo strašno skupo pa se nisam usudio ništa kupovati. Tek sam se odvažio upisati dionice na IPO-u iako sam smatrao da je cijena vrlo na knap za prihvatiti ponudu.

Dakle meni možete gledati maksimalno zadnje 3,5 godine što je inače vrlo kratko razdoblje za dionice. A tko ne bi bio u minusu u zadnje 3,5 godine kada je tržište palo preko 56 % u zadnje 3,5 godine?? Ima li tko da je "time-weighted" (o tome govorimo kada govorimo o NAV koju vam izračuna mojedionice.com) u plusu u zadnje 3,5 godine (od 05.10.2007. do 04.04.2011)??

Ja sam u minusu u te zadnje 3,5 godine gledajući NAV (koja govori o mom "stock-pickingu") ali puuno manje nego CROBEX tako da je to dugoročno gledano dobro. A gledajući dollar-weighted (što govori nešto o mojoj alokaciji u klase dionice vs. keš i sl.) sam ja zapravo ove 3,5 godine u maleckom plusu a što mislim da je sasvim lijepo. Nije baš svatko u ukupnom (dollar-weighted) plusu u zadnje 3,5 godine a meni osobno niti tih 3,5 godine ne znače puno jer jer je i to malo i to obuhvaća moje prve godine u kojima sam se još "učio". I sad učim, cijeli život se uči, ali ovo su zaista prve prve godine ulaganja, i u vrlo izazovnom okruženju, i unatoč svemu biti u dollar-weigted plusu a time-weigted bolji od tržišta uz značajnu razliku… meni je sasvim sasvim dobro. Ti si možda bolji – svaka ti čast onda! (ali ja napminjem, usporedimo to za 10 godina! 😉 )

New Report

Close