Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Na novoj tv referundum, tko će pobijediti na izborima? U 19 sati vodio je HDFZ sa 51%, drugi SDP sa 32%. Neznam koliko je ljudi zvalo ali ovakva velika razlika me je razveselila. Tako da bi uskoro mogao biti naslov: Izbori gurnuli burzu u zeleno![smiley1][smiley1][smiley1]

Moram priznati da na tvoj broj postova, ova izjava me iznenadjuje. Da je obrnuti omjer, HT ne bi bio 368 danas, nego bi se vrtili na 4xx.

tona


Dosad su uvijek postojali nekakvi, okidači, događaji, krize koji su usmjerili tržište. Moram priznati da ga ja ne vidim (Atlantic to sigurno nije). Ovo što sad gledamo je u potpunosti igra fondova, tj. zajedničko kolo u cilju postavljanja boljih pretpostavki za rast sljedeće godine. Kako su zaigrali na HT, sad su isti ples prebacili na cijelo tržište. Drž’mo gaće, jer tko zna kako će to kreniti sutra ujutro.[smiley10]

s ovim se u potpunosti slazam. \s ovim imaju veze igre fondova i dodao bih jos i predizbornu kampanju, koja utice na cijenu par dionica

tona


Nevera: ” Kod HT-a se jos od kotacije dogadja jedna stvar koju ni ja osobno, a ocito niti cijelo trziste nismo ocekivali. Za ocekivati je bilo da ce se dionica HT-a vrlo brzo ustabiliti na razinama dosta iznad 400 Kn, sto bi onda za rezultat imalo veliko oslobadjanje sredstava od strane pravih investitora koja bi se potom plasirala na trzistu. kako je medjutim Ht vec skoro mjesec dana ispod 400 Kn, dogadja se upravo kontraefekt. ” ne znam tko je predviđao vrlo brzu stabilizaciju HT-a na razinama dosta iznad 400 kn… ne da mi se sad ponavljat, ali pogledaj još jednom koliko je dionica plasirano kroz IPO, kolika je njihova ukupna vrijednost i kolika je ukupna imovina fondova, odnosno koliko se mogu izložit jednoj dionici. evo, i galinec je mudro predvidio da će “pritisak mnoštva paketa od 63 dionice držati dionicu HT-a prikovanu ispod 400 kn jedno dulje vrijeme” [smiley10] drugo, ne mislim baš da će fondovi sav cash (a krcati su njime) ulupati upravo u HT. dakle, sumnjam u kontraefekt koji spominješ. a korekcija je klasičan primjer fondovske manipulacije burzom: naglo su se povukli, izazvali lavinu i čekaju s hrpom love na nižim razinama (pogledaj omjer k/p na PODR, JDPL, ATPL, KOEI, ERNT, DLKV…) mislim da će pad ili stagniranje (uz povremena zelenila) trajati cijeli studeni. naravno, najviše će biti pogođene najlikvidnije i najprecjenjenije dionice. oporavak slijedi nakon izbora, kada bude poznat novi mandatar i nova koalicijska vlada (ma koja ona bila).

ako bude istina ovo sto ti zboris, onda smo svi ovdje siromasi…cast izuzecima. pa kakav crni studeni u crvenom, halo? ako ce padati dionice po danu 2-3% pa koliko je to kumulativno za mjesec dana…mislim da malo pretjerujes

tona

kamenac:

ne znam tko je predviđao vrlo brzu stabilizaciju HT-a na razinama dosta iznad 400 kn…

90% forumaša prije izlistanja.

Prije bih rekao stabilizaciju na 400, ali ni to trenutno nije izvjesno. Trendovi i događanja na okolnim tržištima su imali efekt i ovdje tako da smo u silaznom trendu.
Sa druge strane, zbog čega se postavljati visoko ako svaki dan imate nekoliko stotina, tisuće, ljudi koji žele prodati jeftino i brzo. Pritisak na prodaju je dosta veliki to svi osjećaju i to je to, cijena klizi prema dolje dok se opet ne uključe stabilizatori iste.
Znamo koja je realna cijena, samo će trebati malo vremena da se to i ostvari. Otvoreno ostaje da li prije izbora ili u sljedećoj godini.

.Uspjeh nije cilj, već sredstvo da se teži još višemu.


kamenac: “…………pogledaj omjer k/p na PODR, JDPL, ATPL, KOEI, ERNT, DLKV…” Evo, gledam omjere nekih od spomenutih. Što bismo trebali zamijetiti? Molim pojašnjenje.

evo k/p:
PODR 1:20 (tjednima je potpora na kupnji, fondovska naravno, iznosila 3000-5000 dionica)
JDPL do prije par dana na kupnji bilo više od 20.000 dionica (danas oko 4500)
ERNT 1:5
DLKV 4:12
KOEI omjer se iz dana u dan mijenja u korist prodaje
ATPL do prije neki dan na prodaji je bilo jedva 1000 dionica

vidljivo je da je fondovska je igra počela prije desetak dana i mislim da će se nastavit i idućih tjedana. nešto slično (ali u još drastičnijem obliku) vidjeli smo uoči IPO-a HT-a.


kamenac: ” ne znam tko je predviđao vrlo brzu stabilizaciju HT-a na razinama dosta iznad 400 kn… ” 90% forumaša prije izlistanja.

možda. ja sam taj put odlučio vjerovat galincu[smiley11]
pa prodao sve prvi i drugi dan trgovanja.

hate red


ERNT 1:5
DLKV 4:12
KOEI omjer se iz dana u dan mijenja u korist prodaje
ATPL do prije neki dan na prodaji je bilo jedva 1000 dionica

Točno je što pišeš, ali ipak, [color=blue]kod nekih kvalitetnih dionica i u ovakvim uvjetima još uvijek dominira potražnja tj. kupnja[/color]. Po meni to puno govori o relativnoj stabilnosti i atraktivnosti dotičnih na dugi rok.

Evo dva lijepa primjera kvalitete:

ATPL:
kupnja 5.172 prema 2.255 komada

KOEI:
kupnja 7.243 prema 4.764 komada


Točno je što pišeš, ali ipak, [color=blue]kod nekih kvalitetnih dionica i u ovakvim uvjetima još uvijek dominira potražnja tj. kupnja[/color].

slažem se.
atraktivnost PODR ili JDPL ne može se mjeriti s atraktivnošću ATPL ili KOEI. ja samo govorim o trendu koji je, doduše u manjoj mjeri, zahvatio i kvalitetnije dionice. važan faktor u toj priči je i likvidnost, naravno. DIOK je danas, primjerice, za divno čudo, bio u zelenom.

hate red

kamenac: mislim da će pad ili stagniranje (uz povremena zelenila) trajati cijeli studeni

tona: pa kakav crni studeni u crvenom, halo? ako ce padati dionice po danu 2-3% pa koliko je to kumulativno za mjesec dana…mislim da malo pretjerujes

no comment[smiley12]

hate red

Još cca tjedan dana do kraja roka za uplatu institucionalnih investitora za ATGR, tako mi je rekla teta iz RBA. Možebit da fondovi namiču novac za ulaz u ATGR, ako je tako onda idući tjedan idemo UP 😉
Možda i srbi prestanu zveckat oružjem pa se cijela regija oporavi. Uglavnom, poklopilo se previše negativnih stvari pa mislim da kad to prođe situacija bi se trebala normalizirat.

Svjedoci smo činjenice, da je dolaskom i prolaskom iPO HT-a na burzu došlo mnoštvo novih i neiskusnih ulagača, željnih brze zarade.
Sve te ili većinu njih fondovi bi željeli priskrbiti sebi , kako bi si povećali imovinu/ zaradu, a ne pustiti ih same da ulažu.
Pa ajmo malo napraviti pomutnju, po izlasku dobrih izvješća cijenu prema dolje , i sl. , napraviti pravu pomutnju na tržištu, dokazati novima da za njih nije burza. Jer tu nema logike jednostavno.
Ali zato tu postoje dioničarski fondovi koji će za njih ulagati i profesionalno voditi brigu o njihovim novcima.
Nekako se puno reklamiraju u zadnje vrijeme , a opet smo svjedoci ulaza bez plačanja naknada.
Meni odgovara.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Svjedoci smo činjenice, da je dolaskom i prolaskom iPO HT-a na burzu došlo mnoštvo novih i neiskusnih ulagača, željnih brze zarade. Sve te ili većinu njih fondovi bi željeli priskrbiti sebi , kako bi si povećali imovinu/ zaradu, a ne pustiti ih same da ulažu. Pa ajmo malo napraviti pomutnju, po izlasku dobrih izvješća cijenu prema dolje , i sl. , napraviti pravu pomutnju na tržištu, dokazati novima da za njih nije burza. Jer tu nema logike jednostavno. Ali zato tu postoje dioničarski fondovi koji će za njih ulagati i profesionalno voditi brigu o njihovim novcima. Nekako se puno reklamiraju u zadnje vrijeme , a opet smo svjedoci ulaza bez plačanja naknada. Meni odgovara.

Potpuno se slažem s tobom,ova korekcija nema veze s izborima ili atlanticom,kako Kardum priča,ovo su igre fondova,jer se puno novaca povuklo iz fondova za ht. Meni isto odgovara ova korekcija jer je stigao friški cash,pa odoh u dokup pojedinih dionica.

Ova situacija me dosta podsjeća na prošlu godinu i prodaju Plive (čini mi se da je bilo to točno u ovom razdoblju godine) kad se očekivao kunski stampedo na ZSE koji je izostao, jer su fondovi malo prikočili, a kad su otpustili početkom 2007. znamo kako se završilo…[smiley2]

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.


Svjedoci smo činjenice, da je dolaskom i prolaskom iPO HT-a na burzu došlo mnoštvo novih i neiskusnih ulagača, željnih brze zarade.
Sve te ili većinu njih fondovi bi željeli priskrbiti sebi , kako bi si povećali imovinu/ zaradu, a ne pustiti ih same da ulažu.
Pa ajmo malo napraviti pomutnju, po izlasku dobrih izvješća cijenu prema dolje , i sl. , napraviti pravu pomutnju na tržištu, dokazati novima da za njih nije burza. Jer tu nema logike jednostavno.
Ali zato tu postoje dioničarski fondovi koji će za njih ulagati i profesionalno voditi brigu o njihovim novcima.
Nekako se puno reklamiraju u zadnje vrijeme , a opet smo svjedoci ulaza bez plačanja naknada.
Meni odgovara.

I meni.
Jedino se znojim izmisljajuci nova sredstva za ulaz jer ovih dana prava je milina za ulaz..A znoj zato jer neznam da li cu stici osloboditi nova sredstva prije engo sve ponovo krene nazad…A stvarno je tesko reci, uz sve ove anomalije..
[smiley7]

Ne trgovati sobom na trzistu rada - trgovati za sebe na trzistu kapitala :)

Netko je spomenuo omjer kupnje/prodaje

ATPL:
kupnja 5.172 prema 2.255 komada
želeći valjda pokazati kako je omjer dobar.

A on ne znaći baš ništa jer je današnji pad na ATPL 2,17%

Drugim riječima netko se postavio dosta nisko sa svojim nalogom (ili više njih) a prodavačima se žuri.

Mislim da su ovo sve zakuhali fondovi koji hlade tržište.
To je vrlo logično s obzirom na događaje koji nas uskoro očekuju.
A svi znamo što je pred nama….[smiley7]

La vita e bella!

luki007:

Kasniš…..[smiley2]

Da, ali je dobro da odu na link i vide Kardumov pogled. [smiley11]

Hahaha. Pogled je legendaran. Uspio mi namamiti ogroman osmijeh usred crvenila 🙂
HT ruše po 63 komada malo pomalo, što je i prije bilo samo što su izgleda fondovi shvatili da ljudi prodaju po 360 isto kako su i po 390 pa zašto ne kupiti jeftinije
Pa cemo tako i mi sa svime, te kad krene vlakic ukrcamo se.

New Report

Close